1040x200_gast_messe_bratislava_simple2

Napredujú - zlepšujú - rozvíjajú

V reštaurácii UFO párujú k degustačnému menu nielen víno, ale aj pivo a koktaily

Reštaurácia na bratislavskom moste je členom World Federation of Great Towers. Určite aj to jej pomáha k dobrému menu v zahraničí, a to jej zase dovoľuje zameriavať sa na zážitkovú ufo%20gastronómiu. Hosť, ktorý si nerezervoval stôl, má často smolu – odíde obohatený len o návštevu vyhliadkovej plošiny.

Vyhliadková veža núka hosťovi dva zážitky – z pôsobivého pohľadu na Bratislavu a z jedla. Kým prvý zážitok má na svedomí samotné mesto a jeho vynovovanie (skrášlenie bratislavského hradu, podhradia, vybudovanie River Parku, ktorý z tej výšky vyzerá celkom pekne), luhy v slovensko-rakúskom pohraničí, meandre rieky... sú krásne pri slnečnom počasí, pri západe slnka i v zasnežených dňoch či večer a v noci, o kuchyňu sa musí postarať najmä šéfkuchár Peter Kiss. Po zatvorení reštaurácie Paparazzi sa k nemu pridal tamojší šéfkuchár Jozef Masarovič  a neskôr ufo%20-%20nocsomelier Boris Karageorgiev.

Už niekoľko rokov platí v UFO (familiárne v Ufe ☺ ) filozofia, podľa ktorej sa ponuka mení dvakrát do roka. Tentoraz ide, napríklad, o tigrie krevety s tortellinami nero plnenými krabím mäsom a homárový bisque, sivoňa potočného s krupotom a, bryndzovou omáčkou, kačacie prsia s citrusovým kuskusom a omáčkou s granátovým jablkom, carpaccio z bizóna so slivkoveým želé, koriandroveým pestom a hubou krevetyenoki či gratinovanú banánovú tortičku so slaným karamelom a kokosovou zmrzlinou.

„Novému menu vždy predchádza mesiac rozmýšľania v kuchyni a nad knihami. Snažíme sa doň zapracovať aj zopár netradičných surovín. Nedávno to bol krokodíl, terazsivoň%201 bizónie mäso,” hovorí Peter Kiss a jeho kolega Jozef Masarovič dodáva: „Nerobí nám problém sedieť aj hodiny nad jednou omáčkou, pokiaľ nedosiahne tu pravú konzistenciu a chuť. A nezabúdame na to, že pracujeme iba so kačica%201sezónnymi čerstvými surovinami. V polovici apríla sa začala sezóna sivoňa potočného, preto sme ho zaradili do nového lokálneho 7-chodového menu.”

Podľa manažéra Júliusa Beláňa kuchyňa sleduje svetové trendy, zároveň sa však snaží vždy pripraviť aj špeciality, založené na slovenských surovinách. Že sa im to darí, dokazuje často plná obsadenosť reštaurácie. To ale neznamená, že v nej nie sú prázdne stoličky. „Niekedy sa návštevníci vyhliadkovej plošiny hnevajú, že sme ich neusadili a pritom banánová%20tortička%201sme mali voľné stoly. Lenže pri fine dining sa treba hosťom plne venovať. Presne vieme, pri akom počte to dokážeme takto urobiť.“

Najhorúcejšou novinkou sa stalo párovanie jedla a piva, alebo samotná degustácia tohto piva v bare. Nejde však o žiadne europivo. UFO vsadilo na rozmanitosť malých pivovarov, ktoré varia „živé“ nepasterizované moky rôznych typov. A ukazuje tak aj cudzincom, že nielen Čechy, ale aj Slovensko má nesmierne dlhú a bohatú pivovarnícku tradíciu. Aj keď jej znovuoživenie po roku 1989 trvalo omnoho dlhšie než u našich západných či južných susedov. Novinkou na tunajšej scéne je párovanie jedla a koktailov. Reštaurácia s oficiálnym názvom UFO watch.taste.groove. sa pripravuje aj na júnovú návštevu troch belgických michelinovských šéfkuchárov a na 3. ročník UFO vertical sprint, ktorý je finálovým pretekom Towerrunninf Grand Prix of Europe 2015.
shp ©


do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Čo naservíruje piatková Pravda? Stôl plný diviny !

Už niekoľko rokov sa čitatelia denníka tešia na piatkovú prílohu plnú receptov a gastronomických nápadov. Odkedy v nej varia šéfkuchári zvučného mena (svojho i reštaurácie, ktorú zastupujú), prináša inšpiráciu aj pre profesionálnu gastronómiu. Nemala by chýbať v knižnej polici žiadnej kuchyne, kuchára, šéfkuchára či F&B manažéra.

Prababičky a ich vnuci... Prvé dodajú fortieľ, rokmi preverenú skúsenosti, poctivosť, trpezlivosť a tí druhí zase moderné technológie, nápady, nové chuťovú i surovinové

16. 1. 2017 / Čítať viac

Spätná väzba

Kaviareň a hotel bez novín sú ako...

... krásavica bez ucha? Alebo cukornička bez lyžičky? Hlava bez mozgu, paprikáš bez papriky... prirovnaní by sme vedeli vytvoriť aj milión. Pretože akosi intuitívne cítime – a pracovníci ho-re-ca ozvlášť - že káva a noviny patria k sebe. Logikou i emóciou. Veľa ľudí začína deň espresom alebo kávou s mliekom a stále je dosť tých, čo začínajú deň aj informáciami o dianí doma a vo svete. Ale k vôni kávy patrí vôňa novinového papiera, resp. jeho tiché šušťanie. Nie brázdenie po internetových informačných

12. 1. 2017 / Čítať viac

Nezabúdate na dobre zamierené internetové promo ?

Množstvo hotelového merkantilu či ponúk v miestnych inzertných novinách, hodiny strávené nad sloganmi a grafikou... a efekt ako Janko Hraško. Nuž a lepšie to už asi nebude. Z prieskumu SACR, ktorého sa od leta do jesene zúčastnilo 2 426 respondentov, totiž vyplýva, že starým informačných nosičom odzváňa(ak už neodzvonilo).
Až 83 percent Slovákov označilo za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky internet. Nasledujú odporúčania známych a recenzie (41 %), televízia (14 %), katalógy cestovných

8. 12. 2016 / Čítať viac

Hľadáte spoľahlivého, slušného, rýchleho a skromného čašníka? Siahnite po „mobilnom“ !

 Márne volanie obsluhy, ktoré v hosťovi vyvoláva nervozitu a nespokojnosť. Kopa papierovej agendy, čo zaťažuje personál a vedie k omylom. Strata času manažéra pri práci s webom, ktorý by mohol venovať súrnejšej robote... Je toho dosť, čo by sa dalo odstrániť automatizáciou procesu hosť–obsluha- kuchyňa -marketing. Zbožné želanie..?

Nuž ale veď sme v 21. storočí. Ak hosť zadá pri stole objednávku, už ju netreba nahlasovať do kuchyne a nahadzovať do pokladne. Keď dopíše manažér týždenné menu, automaticky sa objaví na webe reštaurácie, na facebooku, v mailoch i pri stoloch cez QR kód. A to nielen vtedy, keď ste súčasťou reťazca alebo bohatým hotelom, ale aj

 / Čítať viac

Aj vy sa hodnotíte lepšie než vaši hostia?

Len 19 percent slovenských zákazníkov hodnotí personál ubytovacích zariadení na „výbornú“, gastronómii dáva takúto známku 22 percent. Ale až 76 percent hotelov si za personál udelil najvyššiu známku a za gastronómiu 61 percent. Z prieskumu spoločnosti Creative Web, ktorá prevádzkuje aj portál ZlavaDna.sk, jasne vyplynulo, že hotelieri sa vidia lepšie, než ich hodnotia hostia. To platí vo všetkých kritériách – v hodnotení wellness, interiéru, informovanosti aj vybavenosti pre rodiny. Napríklad, až 45 percent hotelových manažérov sa považuje za ideálne miesto pre rodiny s deťmi,

 / Čítať viac

Informatórium

Zimný festival jedla ´17

zfj%20logo

Od 13. 1. do 15. 2. predstaví „trojboj“ - ikonickú špecialitu, chuť regiónu a jedlo starých mám až 37 reštaurácií v 7 krajoch. Vrátane nováčikov – reštaurácie Rosalia hotela Galicia Nueva v Halíči, Carpano v Košiciach, rezortu Oravský háj v Brezovici, reštaurácie SĽUK v Bratislave-Rusovciach. Obed či večeru si hostia už tradične objednávajú na http://www.zimnyfestivaljedla.sk. Lákadlom sú podľa organizátora Radoslava Nackina aj výlety Gurmán busmi či Gurmán Diva ples v Bánovciach nad Bebravou.

♣ Hotel Lomnica**** Vysoké Tatry   

lomnica%20tl%20chodby

Tesne pred koncom roka sa 123-ročný hotel dožil - po štvrťstoročnej prestávke – svojej renesancie. Po rekonštrukcii hosťom slúži 62 izieb a 5 apartmánov, nazvaných podľa rakúsko-uhorských panovníkov– Maximiliánovi, Rudolfovi, Ferdinandovi, Márii Terézii, Márii Antoinette. V hoteli nechýba concierge, elektronabíjacie stanice, wellness centrum pod klenbami, reštaurácia Sissi, kaviareň Mozart a vináreň Franz Josef, dokonca ani obchodík s darčekmi vlastnej značky. Hotel vedie Zuzana Kovaľová.  

Koniec SACR      

good%20idea%20sk%20-%20sacr
K Novému roku skončila svoju existenciu v podobe príspevkovej organizácie. Jej aktivity sa včlenili priamo do Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Podľa ministra Árpáda Érseka sa tak marketing a propagácia Slovenska ako destinácie cestovného ruchu zefektívnia. Využívaním „pôdy“ ministerstva sa aj peniaze na administratívu presunú priamo do plnenia úloh v propagácii nášho turizmu.

Čo sa udialo vlani


 

2013 – 2017 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok