Horúca linka

Aj u vás corona rozpútala víchor v tíme, tržbách a plánoch?

Vravelo sa, že poklesnú ceny realít. Naopak, stúpli. Vravelo sa, že v auguste sa už bude dať cestovať, lebo vírus letným teplom pokape. Prípadov pribúda. Vravelo sa, že aj horeca zamestnávatelia nájdu stovky nových pracovníkov na trhu práce. Je problém ich zohnať.

Konateľ spoločnosti, prevádzkujúcej horský hotel Javorná** v Drienici, Štefan Beňadik to zhrnul veľmi lakonicky: „V našom zariadení nastal pohyb zamestnancov, pričom niektorí aj hotelový zvončekodišli. Zároveň vôbec necítime záujem o uvoľnené pracovné miesta.“ Mnohé hotely a reštaurácie sa počas leta chválili plnou obsadenosťou (najčastejšie ide o marketingový ťah a vyvolanie závisti u konkurencie), v prípade Javornej však tržby poklesli o 40 percent. Smerom k jesemi sa nepozerajú lepšou optikou, pretože tá je v ich prípade aj tak mimosezónnym obdobím.

V médiách sa objavovali fotografie preplnených Tatier. K celkovému znovuprevádzkovaniu však hotely pristupovali ako plachá laň. Spoločnosť TMR prišla ako prvá ešte v júni s otvorením Grandhotela Praha**** v Tatranskej Lomnici a hotela FIS**** na Štrbskom Plese, ten však po pár dňoch znovu zatvorili a prijímanie prvých hostí sa viackrát odkladalo. ..

„Začiatok leta bol zo strany hosťa veľmi opatrný. Cítili sme, že sa utráca menej za jedlo; na teraske pivo, káva a nealko nápoje, ale väčšie účty ani nie. Pomaly sa to rozbehlo a vďaka našim turistom zo Slovenska ideme - v porovnaní s minulým rokom na plný plyn,“ teší sa riaditeľka hotela Solisko**** na Štrbskom Plese Katarína Kaňová. Personál, ktorý boli nútení prepustiť kvôli covid-u 19, už od júna opäť nastúpil. Záujem o prácu sa však veľmisolisko - letná ext neprejavuje . „Nestihli si ešte uvedomiť, ako to vyzerá, keď musia siahnuť na rezervy a finančné zásoby.“

Jeseň zatiaľ podľa Kataríny Kaňovej vyzerá dobre, rezervácii je dosť a sú už objednané aj menšie akcie - svadby, oslavy do 30 ľudí a podobne. Všetkých ale straší šírenie vírusu a opatrenia proti nemu. „Cítime neistotu: čo prinesie jeseň..? Budú mať ľudia ešte peniaze na dovolenkovanie? Firmy na firemné akcie? Podarí sa vymeniť a nájsť náhradu personálu bez motivácie ? Veľa pracovníkov sa vrátilo zo zahraničia s predstavou, že ostanú na Slovensku. No aj pár týždňov doma mnohým ukázal, že peniaze sú dôležité, manželky náročné, každodenný pobyt s rodinou namáhavý...tak možno sa ešte na chvíľu vrátim...“ popisuje situáciu Katarína Kaňová.

Slováci ostali doma – to naozaj bolo vidieť na preplnených cestách, na parkoviskách, pri vychytených atrakciách, kolibách, salašoch... všade tam, kde to láka a vyzerá pekne. Rovnakú skúsenosť majú v Pension & Restaurant Meridiana v Bojniciach. Ako vraví Veronika Čurlejová, toto leto hodnotia dokonca lepšie než minuloročné. Penzión je vo svojej druhej sezóne stále plný podobne ako reštaurácia. „Nie sme sezónny ale celoročný rezort, preto na jeseň neočkávame pokles záujmu, pripravujeme svadby, rodinné oslavy, turisti navštevujú meridiana boj zvrchukúpeľné mestečko s jeho zámkom a ZOO po celý rok...“ Počas nástupu corony nikoho nevyhodili a snažili sa pracovníkov využiť pri opravách a úpravách, pri prácach v areáli aj interiéri.

Dobrá letná sezóna prekvapila aj hotel Impozant**** vo Valčianskej doline. Ako jedinú zmenu spomína sales & marketing manager Natália Solařová rezervácie „zo dňa na deň“. Hostia čakali do poslednej chvíle, ako sa situácia s covidom 19 vyvinie. „Niekoľko plánovaných jesenných eventov sa zrušilo, akoby si firmy neboli isté situáciou vo svete. Ale máme tu individuálnych hostí, čo si pobyty presúvali z jari, presunuté jarno-letné svadby... nuž dúfame, že roboty bude dosť. Aj keď očakávame pokračovanie rezervácií na poslednú chvíľu.“ Zvládnuť nárazový záujem hostí im pomohli verní stáli zamestnanci a letní brigádnici. Vďaka však vraj patrí aj samotným hosťom. „Veríme, že sa im Slovensko zapáči ešte viac a v trende „pobytu doma“ budú pokračovať aj v čase, keď sa už začne cestovať do zahraničia.“

Pobytové zariadenia si polepšili letom. Mestské, spravidla stojace na firemných akciách, trpia naďalej... Vrátane hlavného mesta. Podľa manažérky pre obchod a marketing hotela Park Inn**** Bratislava Veroniky Žilavej je súčasné obdobie bezprecedentné a dúfa, že sa už nikdy nezopakuje. „Pracujeme „na náklady“ keďže obsadenosť stúpa len veľmi pomaly. Čo je však tiež absolútnou raritou... izby sa nám rezervujú deň pred plánovaných príchodom a dokonca je aj veľa rezervácii v deň príchodu hostí,. To nám robí starosti v príprave, aby sme vedeli nachystať izby, raňajky, personál...“

Zdôrazňuje, že bratislavský trh je úplne iný, závislý na zahraničnom turizme a organizácii meetingov či konferencií. „Tých pár, ktoré doposiaľ boli, nedokáže uživiť ani tretinu Bratislavkých hotelov.“ Aj preto ostáva Grand Hotel River Park***** zatvorený a Holidaybratislava nábrežie Inn*** je pred rozhodovaním o prerobení na byty. Jeseň tiež nevyzerá ružovo... „Naše plánovanie vyzerá ako „z krištáľovej gule“. Mnohé eventové agentúry už túto sezónu odpískali úplne a snažia sa sústrediť na rok 2021. Ten preto vyzerá sľubnejšie.“

Málo turistov – prázdne Hlavné námestie bez jediného stánku so suvenírmi – trištvrteprázdne reštaurácie... V hlavnom meste panuje pokoj a ticho ako už dávno nie. A tak aj v reštaurácii Modrá hviezda prešli na jednu zmenu a na „rakúsky model“ – streda až nedeľa otvorené, pondelok a utorok zatvorené. Prevádzku v sesterskej Hradnej hviezde okamžite ukončili. „Konečne máme s manželkou aj my dva dni voľna a takto ostaneme aj po tom, čo sa turizmus vráti do starých koľají. Zistili sme, že sa neoplatí podliehať tlaku zamestnancov – neustále zvyšujúcim sa požiadavkám ... Počas corony sme ich platili zo svojich peňazí, platili sme za nich odvody, veď tu pracovali 5,6, 7... niektorí 10 rokov ako jedna veľká rodina. A keď sme po troch mesiacoch otvorili, poodchádzali. A tak sme na nich nedostali ani žiadnu podporu,“ má ťažké srdce Viktor Kováč, ktorý z pozície dlhoročného manažéra prešiel pred rokom do pozície majiteľa. Reštauráciu však už veľmi cítil ako záťaž so stále silnejúcim tlakom zo strany zamestnancov. „Vedel som, že sa niečo musí stať, že niečo príde... že trh je už prehriaty a personál si neváži ani prácu ani hostí... Netušil som, že to bude až také radikálne. Ale „corona hystéria“ má aj pozitívnu stránku. Všetko nastavíme odznovu a začneme budovať pomaly na pevných základoch.“

Tržby im tiež klesli na 40 percent (toto magické číslo sa v horeca brandži spomína veľmi často) oproti vlaňajšku, rezervácie na jeseň zatiaľ nemajú žiadne. Boja sa zhoršenia situácie, pretože Rakúsko začína svojich občanov kontrolovať po príchode zo Slovenska... „Ďalší lockout by bol veľmi zlý. Nielen kvôli tisíckam eur straty, ale aj energii, ktorú treba vynaložiť na zatvorenie a znovuotvorenie...“
Soňa Hudecová ©

späť

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Informatórium

Grandhotel**** Starý Smokovec

gh ss ext

Spoločnosť TMR sa rozhodla otvoriť stálicu tatranského hotelového neba až v novembri. To ale neznamená, že tam plánujú filozofiu „ticho lieči“. Práve naopak, hotel má ožiť džavotom detí (a ich rodičov), pretože počas leta si ho ako celok vzala pod svoje animačné krídla CK Satur.

 

♣ Devín**** Bratislava

devín ext 2

V súvislosti so zmenou majiteľov hotela odišiel z pozície dlhoročného generálneho riaditeľa  Ing. Tomáš Ondrčka, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska. Výkonné vedenie prevzal Nenad Smilajkov, ktorý  riadi aj wellness hotel Zochova chata.
 

♣ Nepoznaný Liptov

liptov bača

Projekt OOCR Region Liptov predstaví verejnosti poklady, späté s prírodou a tradíciami - horské pramene a vodopády, okolité travertíny, liptovské remeslá, salaše, ale aj menej známe prírodné zákutia a túry. Začína témou salašníctva, pretože máj sa považuje za mesiac bryndze - z prvej paše oviec na zelených lúkach. Projekt predstaví hosťom regiónu pastiersku kultúru, históriu salašníctva i samotnú ovečku „valašku“. Na Želmíru 23. mája sa skanzen Pribylina stane miestom tradičného podujatia Ovčiarska nedeľa..
 

HoReCa Summit 2020

horeca summit 20 - sme

Po tom, čo Trend ukončil svoje konferenčné aktivity, prevzalo žezlo dlhoročnej tradície SME. A tak sa 21.-22.9. stretnú hotelieri a manažéri reštaurácií v Grand Hoteli Bellevue v Hornom Smokovci, aby si vypočuli nielen skúsenosti úspešných kolegov, ale aj profesionálnych koučov a inštitúcií pôsobiacich v cestovnom ruchu. Slovo bude mať aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. V prvom paneli, venovanom požiadavkám hotelierov voči vláde sa, žiaľ, nestretne štátna tajomníčka MDV SR Katarína Bruncková, riaditeľ sekcie CR Radúz Dula, riaditeľ Agentúry pre CR Václav Mika so žiadnym predstaviteľom Asociácie hotelov a reštaurácií SR, ktorá účasť odmietla.

The Cuba Libre Rum & Cigar House Žilina

cuba libre za

Po prevádzkach v Bratislave, Košiciach, Prešove a Varšave otvára spoločnosť Fusion Group piaty bar tohto konceptu.. A tak sa už aj na severe Slovenska môžu hostia stať členom rumového klubu - prenajať si vitrínu pre vlastnú fľašu rumu, zúčastňovať sa na rumových workshopoch či riadených degustáciách najmä pod vedením ambassadora konceptu Roberta Resmera.

Dvor Lehôtka

dvor lehôtka ext

Gastronomicky zanedbaný región stredného Pohronia sa podujala podvihnúť nová reštaurácia „na zelenej lúke“ medzi Žarnovicou a Žiarom nad Hronom. Jej ambíciou je nielen stať sa zastávkou na zasýtenie, ale vyhľadávaným cieľom. Nielen vďaka nabíjacím staniciam pre elektromobily, jazierku či hojdacím laviciam v záhrade, ale najmä samotnej gastronómii. Šéfkuchárovi Marekovi Čákovskému v tom pomáhajú a hosťujú majstri zvučného mena – Gabo Kocák, Vojto Artz...

Holiday Inn*** Bratislava

holiday inn ba

Stálica konferenčnej scény v hlavnom meste stojí pred rozhodnutím prebudovať hotel na byty. Aj v tejto súvislosti sa tamojší riaditeľ Ing. Róbert Ďurica presunul do iného hotela spoločnosti Slovkarpatia – hotela Bratislava****. Nahradil tak doterajšiu riaditeľku, ktorá sa bude venovať materským povinnostiam.

Regal Burgers Grill Kalná nad Hronom

riders burgers int

Z food-trucku a okienka na výdaj jedál vyrástla veľkorysá reštaurácia v peknom retro štýle a s výrečnou motorkou na priečelí. Hostia si tu pochutnajú na povestných burgeroch v čerstvých žemliach od miestneho majstra pekára, ale aj na iných jedlách. Predovšetkým z čerstvých a lokálnych surovín, na ktorých kvalitu sa podľa majiteľa Petra Kecskesa môžu naozaj spoľahnúť.

Letná sezóna Vysokých Tatier

vysoké tatry leto 

Jazdou historických električiek Kométa a Trojča z Popradu až na Štrbské pleso otvorili Vysoké Tatry tohtoročnú „neľahkú“ letnú turistickú sezónu. Pre veľhory má význam o to viac, že vinou koronavírusu prišli o ekonomicky dôležitý záver lyžovačiek i celú jarnú turistiku. Štátna tajomníčka MDVSR Katarína Bruncková pri tej príležitosti povedala, že toto leto je rozhodujúce pre prežitie prevádzkovateľov hotelov a ďalších služieb turizmu.

Grand hotel River Park***** Bratislava

river park

Hotel z luxusnej vetvy siete Marriott stále neotvoril (a možno ani neotvorí) svoje brány. Na rozdiel od svojho brata - Sheraton Bratislava Hotel*****. S jeho prvými hosťami sa počíta od septembra.

Starý majer Vrátna

starý majer ext 5

V novom šate, s novým nájomcom a novým šéfkuchárom sa túto sezónu predstaví reštaurácia v Malej Fatre. „Relax v krásnom prostredí, zábavky pre deti, minizoo a jedlo, pri ktorom sme vsadili najmä na sedliacku príprava jedál na grile,“ podľa Petra Lacku a šéfkuchára Petra Semivana vôňa mäsa pečeného v celku – krkovičiek, husí, kačíc, mladých prasiatok... je najvýstižnejším jedálnym lístkom.

Hotel Malvázia**** Prievaly

malvázia prievaly

Hotel s vnútorným i vonkajším bazénom, veľkorysým parkom a vlastnými hriadkami zeleniny a byliniek zatvoril svoje brány. Spoločnosť BTT s.r.o. ku koncu mája ukončila svoju prevádzkovateľskú činnosť a vracia zálohy za rezervované pobyty či objednané akcie.

Sekcia cestovného ruchu

r_dula

Novým generálnym riaditeľom Sekcie cestovného ruchu na Ministerstve dopravy a výstavby SR sa stal Mgr. Radúz Dula. Je dlhoročným členom Prezídia Asociácie hotelov a reštaurácii Slovenska, v mene ktorej pôsobil aj v Republikovej únii zamestnávateľov. Do konca apríla viedol v riaditeľskej pozícii hotel Šimák Zámok Pezinok.

 U čierneho psa Komárno

čiermy pes ext

Dvadsaťročná reštaurácia, ktorú v mestečku na Dunaji poznajú nielen domáckym rukopisom jedál, ale aj živými hudobnými vystúpeniami, nenechala svojich hostí hladných. Pokračuje v príprave jedál, pričom sa zamerala najmä na kolienka, rebierka, krídelká, stehná... „Pripravujeme ich v peci, takže majú celkom inú chuť a vôňu než keď sú tieto suroviny upravované doma,“ majiteľ Pavol Hanzlík sa teší, že aspoň takýmto spôsobom naďalej udržujú kontakt so svojim hosťom.

Škola varenia Sv. Jur

Už 11 rokov sa profesionáli varešky stretávajú na gastro-kurzoch v réžii Gurmán klubu, takže certifikátom sa môžu popýšiť stovky šéfkuchárov. „Za priazeň a podporu sa im teraz v ťažkých časoch chceme odvďačiť bezplatnými videami od našich školiteľov na našom FB alebo YouTube, vysielanými v pondelok, stredu a piatok o 18.00,“ riaditeľ Gk Rado Nackin má na mysli pekné chutné recepty Michala Škoreca, Tomáša Zapletala, Michala Konráda, Dana Karasa.

Mlyn u Anastázie Pohranice

mlyn u anastázie

V rodinnej reštaurácii nad rybníkom, špecializujúcej sa na svadby a oslavy, sa usilujú vyjsť v ústrety všetkým nevestám. Ako vraví majiteľka Anastázia Smrštíková, žiadna hostina zatiaľ zrušená nebola, len preložená na neskôr. Všetky termíny z marca až začiatku mája prekladáme tak, že svadbiť sa napokon bude aj počas ďalších dní v týždni. Teda nielen v piatky a soboty.“ Zatiaľ maľujú, natierajú, perú, prerábajú, čistia.

Hotel Regia*** Bojnice

regia bojnice

Stálica ubytovacej scény kúpeľného mestečka so 62 izbami a apartmánmi zamyká svoje brány. Prevádzkujúca spoločnosť vypovedala zmluvu s prenajímateľom budovy a prepustila zamestnancov. „Príspevok od štátu nám nepomôže, keď nevieme zaplatiť odvody, energie ani nájomné. Nepodarilo sa nám dosiahnuť jeho odpustenie, ba ani zníženie,“ vysvetlil tento krok riaditeľ Jozef Žigo.

Hotel Zochova chata**** Modra-Harmónia

zochova chata - ext 2 

Hostí chcú privítať v krajšom hoteli, a tak sa rozhodli využiť čas a naplánovať si sanitárne dni. Podľa výkonného riaditeľa Nenada Smilajkova sa v hoteli intenzívne upratuje, opravuje, skrášľuje. Vzhľadom na umiestnenie hotela rozvoz jedla neriešia: „Príspevok od štátu nám tiež pomôže, aby sme zamestnancov nemuseli prepúšťať.“

Hotel*** Sorea SNP

sorea snp dd ext

Pri hoteli v Demänovskej Doline vyrástol wellness Euphoria s bazénmi a vodnými atrakciami pre dospelých i deti, s parnou aromasaunou, infrasaunou carbo a dvoma suchými saunami , Kneippovým šliapacím kúpeľom, hydromasážnou vaňou, rôznymi druhmi masáží a ďalších procedúr i s fittness centrom.

 ♣ Hotel FIS Jasná****

fis jasná ext zima 2 

Už štvrtý raz po sebe sa v celosvetovej súťaži World Ski Awards stal najlepším lyžiarskym boutique hotelom na Slovensku. Riaditeľku Luciu Švecovú teší, že sa tak ocitol „v jednom vreci“ s najlepším lyžiarskym hotelom Stein Eriksen Lodge Deer Valley v Spojených štátoch a najlepším butikovým hotelom Ki Niseko v Japonsku- Jeho atraktivitu zvyšuje aj fakt, že je najvyššie položeným hotelom v stredisku Jasná, tiež oceneným v tejto prestížnej súťaži.
 

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2021 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok