Ponúknite hosťovi - navarte, nalejte, naplánujte

Pri každej ceste do chladničky si hosť spomenie na váš hotel

Bonbón na vankúši, voňavé mydielko v tvare srdiečka, pero či zápisník, pohárik s logom... slovenské hotely nepoužívajú veľa druhov reklamných nosičov, aby boli hosťovi „na očiach“ ajsk brnčalova chata v čase, keď je už dávno doma. Ale dnešný ostrý konkurenčný boj praje originálnym myšlienkam... A tak si, napríklad, hostia Chaty Pieniny v Lesnici, penziónu Guldiner v Kremnici, Brnčalovej chaty vo VysokýchTatrách, Kamennej chaty v Nízkych Tatrách, horskej chaty Limba pri Kremnici či Horského hotela Srdiečko v Jasnej môžu na tamojší pobyt spomínať aj vďaka magnetkám. Vedenie tých prvých dvoch ubytovacích zariadení si nechalo vyrobiť kovové magnetky na Hornej Nitre, tie ďalšie hotely zasesk srdiečko 2 magnetky z tzv. umelého kameňa na Kysuciach. Kto zbiera magnetky, nuž vie, že sú tieto materiály medzi zberateľmi vysoko cenené. Ale nie iba medzi tými, čo majú aj steny bytu ozdobené magnetkami. Aj bežný nezberateľ si zvykne ukladať na chladničku magnetky z miest, kde mu bolo dobre. Nuž a o to predsa ide...

„To, čo máme na Slovensku najkrajšie a najzaujímavejšie,“ odpovedá Peter Brezina z neveľkej spoločnosti Samo v Kysuckom Novom Meste na otázku, kde sa inšpiruje a čo na svojich magnetkách najradšej sk spšský hradprezentuje. „Už desiaty rok sa zaoberáme výrobou ručne maľovaných reliéfnych magnetiek so slovenskými hradmi, zámkami, jaskyňami, skanzenmi, horskými chatami a ďalšími atraktívnymi miestami,“ Petra Brezinu teší, keď na niektorom zo deväťdesiatich zaujímavých miest na Slovensku i v Čechách (hoci aj na zámku Strečno, Oravskom hrade, Bojnickom zámku, či sk lietavaskanzene Vychylovka a Oravská Lesná, v Demänovských jaskyniach, vo Vysokých Tatrách či Malej Fatre) pozoruje turistov, ako si v záplave iných magnetiek z Poľska alebo Číny vyberajú práve tie jeho. Prečo? Sú do detailov vypracované a už na prvý pohľad veľmi príťažlivé. A originálne. To zaváži najmä u pravých zberateľov, ktorí vedia, že mnohé motívy sa predávajú u nás i v iných krajinách, stačí len zameniť názov krajiny. Welcome Slovakia nájde turista na rovnakej magnetke ako Welcome in Cameron Highlands.

„Idem vlastnou cestou, stojím si za svojou prácou i filozofiou,“ vraví a sklady, po letnej sezóne opäť zívajúce prázdnotou, mu dávajú za pravdu. Takmer všetko z tohtoročných 35000 kusov sa predalo, v sklade sa môže zametať . Pravda, ak si pri príprave nových dizajnov nájde na to čas. Doterajších 110 originálnych návrhov treba totiž obohatiť o ďalšie, ešte krajšie, príťažlivejšie ale vďaka novým technológiám zase o kus dokonalejšie. Jeseň je skrátka obdobím prípravy nových motívov, nových vzorov... a niektorými sa budú hosťovi prihováraťmagneticco pieniny ag 2 aj slovenské hotely.

„Našou prvou prácou bola magnetka Kostola sv. Mikuláša v Porube. Vďaka nej sme pomohli kúpiť dresy v obecných farbách pre deti z miestneho futbalového klubu,“ hovorí dizajnér kovových magnetiek Stanislav Kurbel. No a keďže sa páčili a ľudia ich rozchytali ako teplé rožky, nasledovali aj ďalšie obce. Tie sú hlavným adresátom malej spoločnosti Magneticco. Banská Bystrica, Bojnice, Prievidza, Žilina, unikátny Bardejov či Košice, ale dokonca aj tá najmenšia dedinka na Slovensku - Príkra (so siedmimi obyvateľmi), Kocurany, Veľké Chyndice, Čavoj a ďalšie už majú svoju originálnu kovovú magnetku... Nuž a medzi nimi hoci aj spomínaná Chata Pieniny, dokonale spodobnená s dominantou vrchov Tri koruny, s logom, plesnivcom, súsoším pred chatou, ba dokonca s majiteľom chaty v goralskom kroji. Nuž a aby to bol skutočný reklamný nosič, na zadnej strane nikdy nechýba webstránka penziónu, chaty či hotela i výrobcu magnetky. magneticco guldiner

„Našou prácou sa snažíme nielen vytvoriť originálnu magnetku, ale jej aj "vdýchnuť dušu" prostredníctvom príbehu. Pretože na každom mieste, v každej stavbe sa ich vždy skrýva niekoľko – história obce, pamiatky, či zariadenia, ale aj príbeh ich samotného vzniku. Tých príbehov sa vždy ponúka niekoľko. Potom ich už len stačí preniesť do toho malého kúsku kovu.
Niektorí zákazníci prišli za nami sami, pretože sa im naše magnetky páčia a chceli by si u nás objednať tú svoju. Iných sme oslovili sami, pretože nás zaujala architektúra, minulosť, nejaká tamojšia zaujímavosť, zvláštnosť, či genius locci miesta. A tak sa zrodí príbeh, zvečnený na magnetke, ktorá ho potom "rozpráva" ďalej do sveta. Každá magnetka sa zatiaľ vždy návštevníkom obce, alebo penziónu páčila, a neraz sme ju museli dať do výroby po druhý, či tretí raz... pre tých, ktorým sa hneď neušla...pre rodákov, pre priateľov, hostí, klientov, fanúšikov klubu, pre absolventov školymagneticco guldiner detail,“
Stano Kurbel sa teší, že kto sa dal nahovoriť, nikdy neoľutoval. Práve naopak. Veď aj hostí zo spomínaných hotelov osloví nielen samotný nápad a maličkosť „na pamätnô“, ale aj samotné spracovanie. Magnetky sú odliate zo zinku (v striebornom, zlatom a medenom prevedení) , vďaka čomu sa darí zvečniť na nich aj najmenšie detaily. 

Hotelieri vravia, že sa usilujú o zážitky. Nuž taká magnetka na chladničke ich potom hosťovi pripomína navždy...

shp ©


do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Ako „nakopnúť“ svojich kuchárov?

Rutina, stereotyp, priveľké ego či primalé skúsenosti, žiadna fantázia, nedostatok motivácie a ambícií, túžby napredovať,,, a už srdce domu, teda kuchyňa, tepe v čoraz pomalšom a nudnejšom rytme. Hostia kritizujú, sťažujú sa, ale predovšetkým vám odchádzajú na jedlo inam. Peniažky sa zbohdarma kotúľajú preč... A tak sa skúsený hotelier alebo manažér reštaurácie stará aj o občasné „výjazdy“ majstrov varešky ku konkurencii. Pozrieť sa na kulinárske nápady iných – od konceptu reštaurácie cez zostavenie jedálnych lístkov až po konečné aranžmán jedla a, samozrejme, úroveň obsluhy. Ja viem, náklady... najmä keď tam nechcete poslať len šéfkuchára, ale celý tím. A tak vám poradím ôsmy ročník Zimného festivalu

 / Čítať viac

Informatórium

Hotel*** Sorea SNP

sorea snp dd ext

Pri hoteli v Demänovskej Doline vyrástol wellness Euphoria s bazénmi a vodnými atrakciami pre dospelých i deti, s parnou aromasaunou, infrasaunou carbo a dvoma suchými saunami , Kneippovým šliapacím kúpeľom, hydromasážnou vaňou, rôznymi druhmi masáží a ďalších procedúr i s fittness centrom.

 

Hotel FIS Jasná****

fis jasná ext zima 2 

Už štvrtý raz po sebe sa v celosvetovej súťaži World Ski Awards stal najlepším lyžiarskym boutique hotelom na Slovensku. Riaditeľku Luciu Švecovú teší, že sa tak ocitol „v jednom vreci“ s najlepším lyžiarskym hotelom Stein Eriksen Lodge Deer Valley v Spojených štátoch a najlepším butikovým hotelom Ki Niseko v Japonsku- Jeho atraktivitu zvyšuje aj fakt, že je najvyššie položeným hotelom v stredisku Jasná, tiež oceneným v tejto prestížnej súťaži.
 

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2020 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok