Ponúknite hosťovi - navarte, nalejte, naplánujte

Milióny užívateľov bezdymových "cigariet" hľadajú v hoteloch svoj meet point

Fajčiari do fajčiarne, milovníci cigár do cigarového loby, fanúšikovia vodných fajok do šiša baru a nefajčiari kamkoľvek. Ale kde sa v reštaurácii či hoteli uchýlia konzumenti IQOS? Ponúknuť priestor pre ich “meet point” znamená v hotelovom svete konkurenčnú výhodu.

Už aj preto, že podľa odhadov spoločnosti Philip Morris International približne 7,3 milióna fajčiarov prešlo na jej tzv. heat-not-burn produkty, dostupné v 47 krajinách. Vrátane iqos kávaSlovenska, kde sa na túto menej škodlivú alternatívu preorientovalo už 100 000 fanúšikov tabaku.

Je to sľubný začiatok dlhej cesty, A tak v apríli tohto roku vyzval PMI všetkých fajčiarov i nefajčiarov, aby sa zapojili do iniciatívy „UNSMOKE“. Je odpoveďou na prognózy Svetovej zdravotníckej organizácie, že aj napriek celosvetovým aktivitám s cieľom odnaučiť ľudí fajčiť bude v roku 2025 toľko fajčiarov ako dnes – 1,1 miliardy.

Postoj PMI chce túto nepriaznivú štatistiku „prelomiť“. A tak vyzýva:

Ak nefajčíš, nezačínaj.
Ak fajčíš,prestaň.
Ak nechceš prestať, rozhodni sa pre lepšiu voľbu.

Hoci aj, IQOS, vďaka ktorému si môže fajčiar dopriať pôžitok z tabaku. Zároveň však dostáva do tela o 95 percent menej škodlivých látok, než vzniká  pri horení klasickej cigarety. Veď IQOS nehorí, neprodukuje dym, nezamoruje prostredie a neobťažuje okolosediacich nefajčiarov. Aj preto sa ani takýto hosť, ani horeca zariadenie nedostáva do rozporu so iqos nové rukyzákonom o ochrane nefajčiarov.

“Po dvoch rokoch uvedenia IQOS na slovenskú scénu už môžeme vyhodnotiť správanie sa a názory našich zákazníkov. Veľmi dobre hodnotia výhody svojho rozhodnutia prejsť na menej škodlivú alternatívu, vnímajú jej prednosti pre seba aj svoje okolie, no nevedia si ich naplno užiť,” manažér komunikácie spoločnosti Philip Morris Slovakia Juraj Králik má na mysli fakt, že im chýba priestor šitý na mieru. “Cigaretový dym a pasívne fajčenie im prekáža rovnako ako nefajčiarom, takže fajčiarne nie sú pre nich vhodným miestom. Zároveň sa medzi hosťami reštaurácií, kaviarní, vinární či hotelov, ktorí neholdujú žiadnym tabakovým pôžitkom, necítia s IQOS-om v ruke komfortne. iqos nové výška Hoci ich používanie v týchto zariadeniach – keďže nejde o fajčenie - nie je zakázané.”

Ani tam, ani tam. A tak nová tabaková alternatíva priniesla aj novú požiadavku, možnosť novej služby a novej “pridanej hodnoty”, o ktorú sa snažia všetky dobré zariadenia… Hotely a reštaurácie, ktoré zachytili tento trend, už pracujú na premenení fajčiarskych kútikov na zóny pre menej škodlivé alternatívy fajčenia.

“Ich užívatelia tak získavajú svoj “meet point”, kde sa môžu stretávať, rozprávať, relaxovať. Neuberajú tak z komfortu nefajčiarov a zároveň neinšpirujú mládež, aby začala s užívaním tejto alternatívy,” Juraj Králik totiž zdôrazňuje, že IQOS zariadenie má veľmi pekný, moderný dizajn a mohlo by na “nezrelých” zapôsobiť ako snaha o imidž. iqos nové hZariadenie obsahuje nikotín, ktorý je návykový a nie je bez rizika. Je preto určené len dospelým fajčiarom, ktorí chcú pokračovať vo fajčení.

„Veľa ľudí a organizácií sa stále radšej sústredí na ideologické boje. Kontroverzie, ktoré vyvolávajú, mätú fajčiarov. Z týchto skeptikov sa rýchlo stávajú zástancovia pokračovania vo fajčení. Dopad tohto zmätku je, že ľudia aj naďalej fajčia cigarety, ktorých škodlivé následky sú všeobecne známe. Zdravý rozum radí zabudnúť na ideologické rozbroje a podniknúť konkrétne kroky za spoločným cieľom: odstránenie dymu z nášho sveta a pomoc 1,1 miliarde fajčiarok a fajčiarov prejsť na lepšie alternatívy v prípade, že neprestanú fajčiť,“ prevádzkový riaditeľ Philip Morris International Jacek Olczak vysvetľuje, prečo spoločnosť transformovala svoj biznis model, prečo rozširuje povedomie o potrebe bezdymovej spoločnosti a o lepších alternatívach pre fajčiarov. Prečo investovala vyše 6 mld dolárov do výskumu a vývoja bezdymových produktov ako lepšej voľby pre človeka i verejnéiqos nové zdravie. A prečo sa stala lídrom transformácie v tabakovom priemysle a v tvorbe budúcnosti bez dymu.

Podľa štúdie od renomovanej globálnej agentúry Povaddo až 73 percent ľudí na celom svete podporuje túto zmenu biznis modelu a sústredenie sa len na predaj alternatív ako e-cigarety (ktoré zahrievajú tekutý roztok) a bezdymové tabakové produkty (zahrievajú pevnú tabakovú náplň). Aké je ich chemické zloženie, aké sú ich výhody pre zdravie... a na tisícky ďalších otázok fajčiarovi i manažérovi z oblasti horeca odpovedia aj stránky www.pmi.com a www.iqosveda.sk
shp ©

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Ako „nakopnúť“ svojich kuchárov?

Rutina, stereotyp, priveľké ego či primalé skúsenosti, žiadna fantázia, nedostatok motivácie a ambícií, túžby napredovať,,, a už srdce domu, teda kuchyňa, tepe v čoraz pomalšom a nudnejšom rytme. Hostia kritizujú, sťažujú sa, ale predovšetkým vám odchádzajú na jedlo inam. Peniažky sa zbohdarma kotúľajú preč... A tak sa skúsený hotelier alebo manažér reštaurácie stará aj o občasné „výjazdy“ majstrov varešky ku konkurencii. Pozrieť sa na kulinárske nápady iných – od konceptu reštaurácie cez zostavenie jedálnych lístkov až po konečné aranžmán jedla a, samozrejme, úroveň obsluhy. Ja viem, náklady... najmä keď tam nechcete poslať len šéfkuchára, ale celý tím. A tak vám poradím ôsmy ročník Zimného festivalu

 / Čítať viac

Informatórium

Hotel*** Sorea SNP

sorea snp dd ext

Pri hoteli v Demänovskej Doline vyrástol wellness Euphoria s bazénmi a vodnými atrakciami pre dospelých i deti, s parnou aromasaunou, infrasaunou carbo a dvoma suchými saunami , Kneippovým šliapacím kúpeľom, hydromasážnou vaňou, rôznymi druhmi masáží a ďalších procedúr i s fittness centrom.

 

Hotel FIS Jasná****

fis jasná ext zima 2 

Už štvrtý raz po sebe sa v celosvetovej súťaži World Ski Awards stal najlepším lyžiarskym boutique hotelom na Slovensku. Riaditeľku Luciu Švecovú teší, že sa tak ocitol „v jednom vreci“ s najlepším lyžiarskym hotelom Stein Eriksen Lodge Deer Valley v Spojených štátoch a najlepším butikovým hotelom Ki Niseko v Japonsku- Jeho atraktivitu zvyšuje aj fakt, že je najvyššie položeným hotelom v stredisku Jasná, tiež oceneným v tejto prestížnej súťaži.
 

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2020 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok