Ponúknite hosťovi - navarte, nalejte, naplánujte

Doprajte dospelým fajčiarom pôžitok z tabaku, pritom dodržte zákon

Zákon o „nefajčení“, ktorým sa aj tunajšie reštaurácie či hotely prispôsobili svetovému trendu, si môže zapáliť desiatu sviečku na pomyselnej torte. Toľko času ubehlo, odkedy na zariadenie prevádzok neútočí cigaretový dym, čalúnenia nábytku nezdobia obhorené jamky, netreba sa iqos hstarať o preplnené popolníky, vôňu jedla neprebíja odér cigariet... a predovšetkým odkedy chránite svojich zamestnancov a hostí pred pasívnym fajčením.

Samozrejme, manažéri hotelov i reštaurácií sa vtedy netajili pochybnosťami. Bude slovenský fajčiar vyhľadávať len miesta, kde sa nepodáva jedlo? Alebo celkom ostane doma? Ale úbytok hostí sa napokon nekonal. Práve naopak, aj slovenská horeca scéna potvrdila skúsenosti Írska, Talianska, Francúzska, Nemecka či Veľkej Británie, ktoré sa s ochranou nefajčiarov vysporiadali ešte skôr. Vďaka nefajčeniu sa do reštauračných stoličiek a kaviarenských kresielok posadilo ešte viac hostí ... fabrik int

Odvtedy sa zákon sprísnil. Priestor, ako umožniť fajčiarom holdovanie nikotínovej neresti, ostal veľmi malý. Nuž nečudo, že už vyše osemdesiat prevádzok na Slovensku (hoci aj reštaurácia Fabrika v Poprade – na obr.) siahlo po riešení zvanom IQOS. Fanúšik tohto rituálu totiž neprodukuje dym, nezaťažuje prostredie a predovšetkým svoje zdravie chráni viac než klasický fajčiar. Pretože ako vravia odborníci: ľudia fajčia kvôli nikotínu, ale umierajú vinou dechtu. Nikotín je síce návykový, ale klinčeky do rakvy tlčie fajčiarom tisícka chemických látok, ktoré vznikajú pri horení.

Tabakový výrobok IQOS však nehorí. Elektronicky ovládaná zahrievacia čepeľ presne zahrieva iqos päticašpeciálne navrhnutú tabakovú náplň na teplotu pod 300°C. Vytvára tak tabakový aerosol s pravou chuťou tabaku, čím prináša uspokojenie podobné fajčeniu. Aerosol obsahuje o 95 percent menej škodlivých a potenciálne škodlivých chemických látok v porovnaní s cigaretami . Ale aj IQOS obsahuje nikotín a ten je návykový. Stále preto platí, že najlepšie pre zdravie je úplne prestať používať tabakové výrobky alebo nikdy nezačať. iqos_tce_comm

Protifajčiarsky zákon zakazuje v presne vymenovaných priestoroch fajčiť tabakové výrobky, ale aj výrobky bez tabaku. Bezdymový IQOS s náplňami Heets sa však nefajčí. A tak podľa právnikov do tejto kategórie nepatrí. Mnohé reštaurácie motivovala k riešeniu “IQOS friendly” snaha o kompromis a o uspokojenie rôznych skupín hostí. Rozhodujúce sú však podľa slov mnohých manažérov závery štúdií odborníkov:

iqos rôzne farby

♠ Aerosol z IQOS obsahuje o 95 percent menej škodlivých chemických látok v porovnaní s cigaretami  

♠ Merania pomocou laboratórnych modelov preukázali, že aerosol zo zariadenia IQOS je výrazne menej toxický ako cigaretový dym.

♠ Dospelí fajčiari, ktorí prešli úplne na IQOS počas dvoch týždenných a dvoch trojmesačných klinických štúdií znížili svoju expozíciu 15 škodlivým zložkám. Hladiny zníženej expozície sa priblížili k hladinám pozorovaným u ľudí, ktorí počas trvania štúdie nefajčili.

♠ Používanie IQOS nemá negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia v interiéri a IQOS nie jeiqos čierne zdrojom pasívneho fajčenia.

Užívanie trvá 6 minút alebo 14 potiahnutí, podobne ako v prípade cigarety. Je jednou z doterajších štyroch možností, akými by sa mohlo ľudstvo postupne vysporiadať s fajčením cigariet. Voči všeobecnému trendu nefajčiť aktívne ani pasívne totiž tabaková spoločnosť Philipe Morris neostala hluchá ani slepá. Doteraz investovala vyše 6 mld dolárov do výskumu, ktorým sa zaoberá 430 vedcov vo vývojových centrách vo Švajčiarsku (na obr. dole) a Singapure. Získala 4 600 patentov a podala ďalších 6 300 žiadostí o patenty; všetko v súvislosti s bezdymovými iqos tyčinkavýrobkami. Preorientovala sa na ne aj výroba v Rumunsku a Grécku, nové fabriky vznikli v Nemecku a Taliansku, teda spravidla v silných baštách tradičného fajčenia.

„Predstavenie systému IQOS na Slovensku je významným míľnikom na našej ceste – jedného dňa nahradiť klasické cigarety bezdymovými alternatívami so zníženým rizikom. Veríme, že to bude tak v prospech dospelých fajčiarov ako aj spoločnosti ako celku,“ Xavier Ducarroz, generálny riaditeľ Philip Morris Slovakia, sa teší z faktu, že štyri roky po premiére v Japonsku a Taliansku sa IQOS „udomácnil“ aj u nás. Patríme medzi 43 krajín, kde ho už využívajú. A tak sa slovenskí  dospelí fajčiari môžu pripojiť k viac ako šiestim miliónom ľudí, ktorí ním nahradili klasické fajčenie cigariet. iqos cube internal

Na Slovensku sa IQOS zariadenie predáva za 109.00 EUR. Tabakové náplne Heets stoja 3,50 € (20 kusov v balení) a dostať ich v štyroch chutiach – AMBER – vyvážená a bohatá chuť, YELLOW – lahodná a aromatická chuť, TURQUOISE – lahodná a svieža mentolová chuť a SIENNA - vyvážená, príjemná tabaková chuť s drevitou arómou a jemnými aromatickými tónmi čaju. Dajú sa nájsť po celom Slovensku – u tzv. IQOS partnerov a vo vybraných maloobchodných predajniach a tabakoch. Miest však neustále pribúda.

Ak uvažujete zaradiť sa medzi IQOS friendly prevádzky, neváhajte kliknúť na www.pmi.com. , www.pmiscience.com. a www.iqos.com
shp ©

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Nepošlete svojho šéfa kuchyne opäť na profesionálnu špionáž?

Neraz si povzdychnete, aké má ten váš šéfkuchár obrovské ego. A nie a nie počúvať iných – ani prevádzkara, ani F&B managera, ani vás ako svojho riaditeľa či riaditeľku, ba dokonca ho nezaujíma ani názor majiteľov či hostí. V tej chvíli by ste ho niekam poslali... samozrejme, mám na mysli slušný cieľ ☺, teda, povedzme, na stáž u skúsenejších. Možno oni by ho vedeli naučiť ako neľpieť na rokmi vyskúšanom stereotype alebo naopak na rozumu a chuti vzdialených nápadoch. Lenže stáž vám poriadne rozhádže už i tak napätú personálnu situáciu a navyše býva poriadne drahá. Ale je tu aj iná možnosť; už 21. októbra v Refinery Galery Bratislava...

7. 10. 2019 / Čítať viac

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok