Ponúknite hosťovi - navarte, nalejte, naplánujte

Doprajte fajčiarom pôžitok z tabaku, pritom dodržte zákon

Zákon o „nefajčení“, ktorým sa aj tunajšie reštaurácie či hotely prispôsobili svetovému trendu, si môže zapáliť desiatu sviečku na pomyselnej torte. Toľko času ubehlo, odkedy na zariadenie prevádzok neútočí cigaretový dym, čalúnenia nábytku nezdobia obhorené jamky, netreba sa iqos hstarať o preplnené popolníky, vôňu jedla neprebíja odér cigariet... a predovšetkým odkedy chránite svojich zamestnancov a hostí pred pasívnym fajčením.

Samozrejme, manažéri hotelov i reštaurácií sa vtedy netajili pochybnosťami. Bude slovenský fajčiar vyhľadávať len miesta, kde sa nepodáva jedlo? Alebo celkom ostane doma? Ale úbytok hostí sa napokon nekonal. Práve naopak, aj slovenská horeca scéna potvrdila skúsenosti Írska, Talianska, Francúzska, Nemecka či Veľkej Británie, ktoré sa s ochranou nefajčiarov vysporiadali ešte skôr. Vďaka nefajčeniu sa do reštauračných stoličiek a kaviarenských kresielok posadilo ešte viac hostí ... fabrik int

Odvtedy sa zákon sprísnil. Priestor, ako umožniť fajčiarom holdovanie nikotínovej neresti, ostal veľmi malý. Nuž nečudo, že už vyše päťdesiat prevádzok na Slovensku siahlo po riešení zvanom IQOS. Fanúšik tohto rituálu totiž neprodukuje dym, neobťažuje ostatných, nezaťažuje prostredie a predovšetkým svoje zdravie chráni viac než klasický fajčiar. Pretože ako vravia odborníci: ľudia fajčia kvôli nikotínu, ale umierajú vinou dechtu. Nikotín je síce návykový, ale klinčeky do rakvy tlčie fajčiarom tisícka chemických látok, ktoré vznikajú pri horení.

Tabakový výrobok IQOS však nehorí. Elektronicky ovládaná zahrievacia čepeľ presne zahrieva iqos päticašpeciálne navrhnutú tabakovú tyčinku na teplotu pod 350°C. Vytvára tak tabakový aerosol s pravou chuťou tabaku, čím prináša uspokojenie podobné fajčeniu. Aerosol však obsahuje oveľa nižšie množstvo škodlivých a potenciálne škodlivých látok v porovnaní s dymom ziqos_tce_comm cigarety.

Protifajčiarsky zákon zakazuje v presne vymenovaných priestoroch fajčiť tabakové výrobky, ale aj výrobky bez tabaku. Bezdymový IQOS s náplňami Heets sa však nefajčí. A tak podľa právnikov do tejto kategórie nepatrí. Mnohé reštaurácie motivovala k riešeniu “IQOS friendly” snaha o kompromis, o uspokojenie rôznych skupín hostí, ktorá však nevedie k porušeniu zákona a tým ani k pokute. Pokuta-nepokuta... rozhodujúce sú však podľa slov mnohých manažérov závery iqos rôzne farbyštúdií odborníkov:

♠ Aerosol z IQOS obsahuje oveľa menšie množstvo škodlivých a potenciálne škodlivých látok v porovnaní s dymom zo štandardnej referenčnej cigarety vytvorenej pre výskumné účely.

♠ Merania pomocou laboratórnych modelov preukázali, že aerosol zo zariadenia IQOS je výrazne menej toxický ako cigaretový dym.

♠ Fajčiari, ktorí prešli úplne na IQOS počas dvoch týždenných a dvoch trojmesačných klinických štúdií znížili svoju expozíciu 15 škodlivým zložkám. Hladiny zníženej expozície sa priblížili k hladinám pozorovaným u ľudí, ktorí počas trvania štúdie nefajčili.

♠ Používanie IQOS nemá negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia v interiéri a IQOS nie jeiqos čierne zdrojom pasívneho fajčenia.

Vychutnávanie trvá 6 minút alebo 14 potiahnutí, podobne ako v prípade cigarety. Je jednou z doterajších štyroch možností, akými by sa mohlo ľudstvo postupne vysporiadať s fajčením tabaku. Voči všeobecnému trendu nefajčiť aktívne ani pasívne totiž tabaková spoločnosť Philipe Morris neostala hluchá ani slepá. Doteraz investovala 4,5 mld dolárov do výskumu, ktorým sa zaoberá 430 vedcov vo vývojových centrách vo Švajčiarsku (na obr. dole) a Singapure. Získala 2 350 patentov a podala ďalších 3 750 žiadostí o patenty; všetko v súvislosti s nedymovými iqos tyčinkacigaretami. Preorientuje sa na ne aj výroba v Rumunsku a Grécku, nové fabriky vzniknú v Nemecku a Taliansku, teda spravidla v silných baštách tradičného fajčenia.

„Predstavenie systému IQOS na Slovensku je významným míľnikom na našej ceste – jedného dňa nahradiť klasické cigarety bezdymovými alternatívami so zníženým rizikom. Veríme, že to bude tak v prospech dospelých fajčiarov ako aj spoločnosti ako celku,“ Xavier Ducarroz, generálny riaditeľ Philip Morris Slovakia, sa teší z faktu, že tri roky po premiére v Japonsku a Taliansku sa IQOS dostal už aj k nám. Zaradili sme sa medzi 38 krajín, kde ho už využívajú. A tak sa slovenskí fajčiari môžu pripojiť k piatim miliónom ľudí, ktoré ním nahradili klasické fajčenie. iqos cube internal

Na Slovensku sa IQOS zariadenie predáva za 99.00 EUR. Pre registrovaných zákazníkov pripravil Philip Morris Slovakia špeciálnu limitovanú „registračnú ponuku“ za 66.00 €, ktorá obsahuje IQOS zariadenie a jeden kartón tabakových náplní Heets. Tie inak stoja 3,50 € za jedno dvadsať kusové balenie. Náplne HEETS dostať v troch chutiach – AMBER – vyvážená a bohatá chuť, YELLOW – lahodná a aromatická chuť, TURQUOISE – lahodná a svieža mentolová chuť. Dajú sa nájsť v dvanástich mestách na Slovensku na viac ako 1000 predajných miestach – u tzv. IQOS partnerov a vo vybraných maloobchodných predajniach a tabakoch. Miest však neustále pribúda.

Ak uvažujete zaradiť sa medzi IQOS friendly prevádzky, neváhajte kliknúť na www.pmi.com. , www.pmiscience.com. a www.iqos.com
shp ©

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Čím inšpiruje piatková Pravda? Nápadmi zo strukovín!

Už vyše šestnásť rokov sa čitatelia denníka tešia na piatkovú prílohu plnú receptov a gastronomických nápadov. Odkedy v nej varia šéfkuchári zvučného mena (svojho i reštaurácie, ktorú zastupujú), prináša inšpiráciu aj pre profesionálnu gastronómiu. Nemala by chýbať v knižnej polici žiadnej kuchyne, kuchára, šéfkuchára či F&B manažéra.

Poklad v struku, asi tak by sa dali výstižne charakterizovať plody hrachu, šošovice, fazule, sóje, cícera, bôbu... Naše prababičky nedávali do hrncov mäso tak často, ako sa to spravidla

17. 3. 2019 / Čítať viac

Ja som Lipták, kto je viac? Nuž hosť, čo sa zaslúžil o 1,8 mil prenocovaní!

 Región Liptov pred rokom oslavoval 4,5-percentný nárast obsadenosti, takže Vysokým Tatrám šliape pomaly na päty. Čísla za minulý rok ho potešili ešte viac; počet prenocovaní totiž medziročne podrástol až o 6,67 percent na 1 719 368 a počet návštevníkov „vyskočil“ až o 7,75 percent. Zaslúžili sa o to aj zahraniční návštevníci; prišlo ich o trochu viac než rok predtým. Aj keď najvyšší podiel - 65 percent stále patrí Slovákom.

15. 3. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Stále riešite nedostatok zamestnancov? Skúste duálne vzdelávanie!

Kvalita hotelových a reštauračných služieb stúpla. Pribudli desiatky nových zariadení, lepších, krajších, originálnejších... A máme aj viac hostí; v sezóne praskajú prevádzky vo švíkoch a veru by sa obsadila aj kotolňa ☺ Odborníci však upozorňujú, že cestovný ruch pôjde v kvalite a následne aj atraktivite nadol. Nebudeme mať dostatok personálu...

Podľa štatistík len tretina juniorov chce ostať pracovať v brandži. A ešte menej plánuje ostať na Slovensku. Pritom majú neprimerané nároky - veľa peňazí za málo práce alebo za

27. 9. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok