Ponúknite hosťovi - navarte, nalejte, naplánujte

K takmer štyrom desiatkam pív pridajte pikošku o Pivnej korunke ´15

Pivo je vec chuti, tvrdia sládkovia i barmani. Ale informácie o oceneniach z najväčšej slovenskej degustačnej anonymnej súťaže Pivná korunka určite napomôžu atraktivite víťazných značiek.

O Slovákoch sa vraví ako o fanúšikoch vína a slivovice. Pritom najviac sa tu pije pivo; približne 70 litrov na hrdlo ročne. Česi so svojimi 150 litrami v nej vedú, druhú priečku obsadzujú pivná%20korunka%20logostriedavo Rakúšania a Nemci; pije sa tam o tretinu menej. Či už je to vinou hospodárskej situácie, ktorá núti Európanov šetriť alebo pracovať stále viac a popíjať menej, okrem Česka sa spotreba piva znižuje. Svoje robí aj nelichotivá nálepka „europivo“, ktorou konzumenti vyjadrujú negatívny postoj k sústredeniu značiek do nadnárodnej výroby. V prípade Slovenska ide o pôvodne holandský – dnes už nadnárodný Heineken  (mimochodom, jeho  Zlatý bažant 10 ° patrí medzi víťazov) a o spoločnosť Pivovary Topvar, patriacej do juhoafrického SAB Miller. Všetky kúpené slovenské značky sústredili do dvoch závodov – prvý do Hurbanova, druhý na Šariš.

Aj na Slovensku však máme, našťastie, čoraz väčšiu rozmanitosť pív, výrob i producentov. Podľa prezidentky Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Júlie Hurnej je dôkazom aj pivná%20korunka%20´15rekordný počet zúčastnených vzoriek - 130 pív od 26 producentov, ktoré v 9. ročníku Pivnej korunky bojovali o umiestnenie v 10 súťažných a dvoch nesúťažných kategóriách. Najpočetnejšie boli zastúpené spodne kvasené pivá, ktorých výroba a konzumácia má v našom regióne dlhú tradíciu. Pivovary prihlásili až 80 takýchto vzoriek - 37 svetlých spodne kvasených pív, 23 tmavých a polotmavých spodne kvasených pív, 11 špeciálov a v kategórii obľúbených miešaných a ochutených pív súťažilo 9 pív. Rovnako silnou sa však stala aj skupina vrchne kvasených pív s 39 prihlásenými pivami. V nesúťažnej kategórii nealkolických pív sa stretlo jedenásť mokov s čiapočkou.

Počas dvoch dní tzv. slepého testovania hodnotili degustačné komisie, zložené z 28 odborníkov, senzorické vlastnosti piva. Vedúci odboru kontroly potravín rastlinného pôvodu zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Ján Štulc spomína čírosť piva, kompaktnosť peny, vôňu a chuť, vyváženosť horkosti, farbu či celkovú lahodnosť a tzv. mieru rezkosti. Samozrejme, prísne kritériá sa dodržiavajú aj v skladovaní súťažného piva, používaní pohárov, nalievaní, ba dokonca aj v klimatizácii miestnosti (iba do 20 °C) a zajedacích kúskoch bieleho pečiva, polotvrdého neutrálneho syra a salámy.

Podľa ústredného riaditeľa Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu SR – spoluorganizátora súťaže prof. Jozefa Bíreša, DrSc je pivo komoditou, ktorá by mohla byť čo do kvality vzorom aj pre iné slovenské produkty. Sám ho vraj pije veľmi rád, značku neprezrádza...
„Štandardizáciou parametrov piva sa dosahuje vysoká úroveň a vyrovnanosť počas celého roka,“ vidí najväčší prínos veľkých nadnárodných spoločností obchodný sládok z Pivovarov Topvar Veľký Šariš Ing. Ján Píry a dodáva, že povolené odchýlky sú veľmi malé a prísne sa pivná%20korunka%2015%20-%20bažant%2010kontrolujú. „Vo všetkých sférach – výrobe, obchode či marketingu – môžeme využiť skúsenosti kolegov z iných pivovarov.“ S touto výhodou súhlasí aj Karol France, obchodný sládok spoločnosti Heineken Slovensko: „Nemuseli nás učiť variť pivo, to sme vedeli. Naučili nás to však robiť efektívnejšie, optimálnejšie a s prísnejšou „autocenzúrou“ v oblasti kvality."
Efektívnejšie narábajú so surovinami – viac piva z menšieho objemu vody, ale aj s nižšou spotrebou energie, nižšími emisiami kysličníka uhličitého, intenzívnejšou recykláciou.

Mimochodom, s cenami neodišli z Pivnej korunky len pivá, resp. ich krstní otcovia, ale aj „Osobnosti slovenského pivovarníctva a sladovníctva“ (na obr.). Tento titul získal Ing. Milan Lapišák, Ing. Imrich Alax a JUDr. Štefan Karšay, ocenenie in memoriam dostal za rozvoj pivovarnícko-sladovníckeho odvetvia Ing. Jozef Štoff.


Pivné korunky:

VEĽKÉ A MALÉ SAMOSTATNÉ PIVOVARY

  Svetlé výčapné pivá s obsahom extraktu v pôvodnej mladine do 10 % :
1. Zlatý Bažant 10% svetlé Heineken Slovensko, a.s.
2. Kelt 10% svetlé Heineken Slovensko, a.s.
3. Smädný Mních výčapné svetlé Pivovary Topvar, a. s.

Svetlé ležiaky s obsahom extraktu v pôvodnej mladine do 12 % :
1. Steiger 11 % výčapný ležiak svetlý Pivovar STEIGER a. s.
2. Stein Starosladovnícke11% Pivovar STEIGER a. s.
3. Stein 12% Pivovar STEIGER a. s.

Tmavé a polotmavé pivá:
1. Šariš ležiak tmavý Pivovary Topvar, a. s.
2. Zlatý Bažant Tmavé Heineken Slovensko, a. s.
3. Topvar Marína výčapný ležiak tmavý Pivovary Topvar, a. s.

Miešané alkoholické nápoje typu radler a ochutené pivá (citrusové):
1. Gazda Radler Pivovar STEIGER a.s.
2. Smädný Mních Radler grep Pivovary Topvar, a. s.
3. Smädný Mních Radler citrón Pivovary Topvar, a. s.

Nealkoholické pivá dodávané na slovenský trh – nesúťažná kategória:
1. Birell svetlé nealkoholické pivo Pivovary Topvar, a. s.
2. Steiger Nealko Tmavé Pivovar STEIGER a. s.
3. Zlatý Bažant Nealko Heineken Slovensko, a. s.

Miešané nealkoholické pivá typu radler, dodávané na slovenský trh – nesúťažná kategória:
1. Birell Pomelo & Grep Pivovary Topvar, a. s.
2. Zl. bažant Radler citrón-baza-mäta 0 % Heineken Slovensko, a. s
3. Steiger Radler Nealko Tmavé Pivovar STEIGER a.s.

MALÉ REŠTAURAČNÉ A REMESELNÉ PIVOVARY

Svetlé pivá spodne kvasené :
1. Svetlé Pivo Vŕšky 11 % Prvý horský pivovar Vŕšky, Terchová
2. Bratislavský ležiak Bratislavský meštiansky pivovar, Dunajská
3. 11% Svätý Michal Cassa Brewery s.r.o,, Košice

Tmavé a polotmavé pivá spodne kvasené
1. Tmavý ležiak 13 % Múzejný pivovar - Múzeum obchodu, Bratislava
2. 13% tmavý špeciál Pivovar SESSLER, Trnava
4. 13% Svätý Urban Cassa Brewery s.r.o, Košice

Spodne kvasené špeciály :

1. Prešovský IPL 16% - polotmavé Prešovský pivovar, s.r.o.
2. Medový špeciál Holíčský pivovar Wywar, OIL JPM, s.r.o
3. Ján Holíčský pivovar Wywar, OIL JPM, s.r.o

Vrchne kvasené pivá typu IPA a Pale Ale:
1.Ancikrist IPA 15% Kočovný pivovar Hellstork & Wywar, Senica
2.Anna Holíčský pivovar Wywar, OIL JPM, s.r.o
3.Cyklistická Osmička Holíčský pivovar Wywar, OIL JPM, s.r.o.

Vrchne kvasené pšeničné pivá:
1. 12°Cassa 1935 Cassa Brewery s.r.o , Košice
2. Weizen 12% Pivovar Kaltenecker, s.r.o., Rožňava
3. Pšeničné Pivovar SESSLER, Trnava

Vrchne kvasené špeciály:
1. Victoria Porter 18% Turčiansky pivovarnícky dom - Pivovar Victoria, Martin
2. Gypsy Rouge - Belgian Saison PADRE Craft Brews, Košice
3. Gejza Holíčský pivovar Wywar, OIL JPM, s.r.odo rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Ako „nakopnúť“ svojich kuchárov?

Rutina, stereotyp, priveľké ego či primalé skúsenosti, žiadna fantázia, nedostatok motivácie a ambícií, túžby napredovať,,, a už srdce domu, teda kuchyňa, tepe v čoraz pomalšom a nudnejšom rytme. Hostia kritizujú, sťažujú sa, ale predovšetkým vám odchádzajú na jedlo inam. Peniažky sa zbohdarma kotúľajú preč... A tak sa skúsený hotelier alebo manažér reštaurácie stará aj o občasné „výjazdy“ majstrov varešky ku konkurencii. Pozrieť sa na kulinárske nápady iných – od konceptu reštaurácie cez zostavenie jedálnych lístkov až po konečné aranžmán jedla a, samozrejme, úroveň obsluhy. Ja viem, náklady... najmä keď tam nechcete poslať len šéfkuchára, ale celý tím. A tak vám poradím siedmy ročník Zimného festivalu

6. 1. 2019 / Čítať viac

Už zháňate personál so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Stále riešite nedostatok personálu? Skúste duálne vzdelávanie!

Kvalita hotelových a reštauračných služieb stúpla. Pribudli desiatky nových zariadení, lepších, krajších, originálnejších... A máme aj viac hostí; v sezóne praskajú prevádzky vo švíkoch a veru by sa obsadila aj kotolňa ☺ Odborníci však upozorňujú, že cestovný ruch pôjde v kvalite a následne aj atraktivite nadol. Nebudeme mať dostatok personálu...

Podľa štatistík len tretina juniorov chce ostať pracovať v brandži. A ešte menej plánuje ostať na Slovensku. Pritom majú neprimerané nároky - veľa peňazí za málo práce alebo za

27. 9. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

7. 7. 2017 / Čítať viac

Účtujú si reštaurácie za obaly na jedlo?

 Podľa niektorých manažérov sa odnosný obal na jedlo nezmestí do ceny jedla. Iní tvrdia, že ak si dá hosť zabaliť celé jedlo a nekonzumuje ho v reštaurácii, ušetrí sa na umývaní riadu a ďalších súvisiacich nákladoch. Ďalší motivujú hosťa k jedeniu v reštaurácii a baleniu len zvyšku porcie.

 

 / Čítať viac

Informatórium

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok