Ponúknite hosťovi - navarte, nalejte, naplánujte

Hostia si zaslúžia čisté bublinky; povedzte im o nich nálepkou

Štuc s jantárovým pivom, pohár s kofolou, flauta s osviežujúcim fizzom... Smädní hostia i samotní výrobcovia nápojov predpokladajú, že v nich šumia čisté bublinky. Na gastronomickom trhu však pôsobí čoraz viac prevádzok, kde to podľa  Technickej inšpekcie vyzerá inak.

Členovia Slovenskej asociácie výrobcov a dodávateľov technických plynov už o čisté%20bublinky%20-%20čisté%20fľašešpinavých bublinkách informovali aj Inšpektorát práce a Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Asociácia združuje šesť najvýznamnejších slovenských spoločnosti, ktoré vyrábajú, plnia alebo distribuujú technické plyny. Väčšina nádob s plynmi pre gastronómiu obsahuje oxid uhličitý alebo zmesi s dusíkom, čistý tekutý dusík do zážitkovej molekulárnej gastronómie a barmanskej mixológie či na skladovanie vína býva ojedinelou výnimkou. Plyny sú potrebné pre techniku čapovania, ale aj kvôli samotným bublinkám v nápojoch.

 „Niektorí prevádzkovatelia gastrozariadení nakupujú fľaše s plynmi od doslova garážových predajcov, ktorí nie sú držiteľmi potrebných povolení pre predaj plynov na potravinárske účely. K dodržiavaniu hygienických a bezpečnostných predpisov pristupujú veľmi voľne.,“ hodnotí nepriaznivú situáciu riaditeľ spoločnosti Messer Tatragas Michal Paľa. Iniciovala vznik informačnej kampane Čisté bublinky, ktorá združila predajcov plynov s povoleniami na ich použitie v potravinárstve. V rámci nej členské firmy iniciatívy odlíšia odoberajúcich partnerov z radov čisté%20bublinky%20-%20nálepkagastroprevádzok nálepkou, označenou číselným kódom. Tak sa aj hosť dozvie, že pije dobré, poctivé nápoje. V niektorých prevádzkach – napríklad, v bratislavskej „euroveáckej“ Kolkovni, Flag Ship či Irish Pub - už úspešne oslovujú hostí: „Nebojte sa vojsť a dopriať si čisté bublinky...“  

„Analýzou sme zistili, že viaceré z kontrolovaných fliaš boli preplnené a zvnútra vo veľkej miere skorodované. Pri každom použití takéhoto plynu v potravinárstve sa do nápoja môžu dostať nečistoty a nielen mu pokaziť chuť, ale aj poškodiť zdravie. Niektoré fľaše boli dokonca prerobené z hasiacich prístrojov,“ hovorí predseda Slovenskej asociácie výrobcov a dodávateľov technických plynov Dušan Driensky.

 Ústredný inšpektor tlakových a plynových zariadení spoločnosti Technická inšpekcia Peter Pribula varuje: „Plnenie fliaš plynom nad povolené hranice znamená priame ohrozenie všetkých osôb, ktorí s nimi manipulujú alebo sa pohybujú v ich blízkosti.“ Pri umiestnení takejto fľaše, napríklad, pri zdroji tepla, pri vzniku defektov v materiáli fľaše či menej pozornej manipulácii hrozí bezprostredné poškodenie fľaše i okolia a pochopiteľne aj vážneho zranenia prípadnými úlomkami a nahromadenou energiou.

Znečistenie a usadeniny vo fľašiach s oxidom uhličitým a jej zmesami môžu teda ohroziť bezpečnosť čašníkov, barmanov a kuchárov a hosťom ešte navyše spôsobiť zdravotné problémy. Skorodované fľaše najčastejšie kontaminujú nápoje a jedlá mikroskopickými časticami železa. Dlhodobou ponukou nápojov s nečistými bublinkami sa im postaráte o Chronic Iron Overload – slovenskí lekári by vraveli o chronickom nadbytku železa. Spôsobuje čisté%20bublinky%20-%20korodované%20fľašeneurodegeneratívne ochorenia vrátane Parkinsonovho syndrómu, Alzheimerovho syndrómu, ADHD, demenciu súvisiacu s vekom i cukrovku. Ióny železa totiž sprostredkujú výmenu elektrónov, zosilňujú voľné radikálové reakcie poškodzujúce pankreas. Voľné radikály zhoršujú priebeh arytmií, prispievajú k zápalovým žilovým ochoreniam, hemoroidom. Nadbytok železa vytláča vstrebávanie a biologické účinky iných iónov kovov, katalyzujúcich biologické procesy enzýmov (zinok, mangán, meď, chróm), pričom zinok je potrebný pre funkčnosť inzulínu. Mnoho druhov rakoviny priamo súvisí s nadbytkom železa, prípadne zvyšuje agresivitu nádorov. Rakovinové bunky využívajú ióny železa ako katalyzátor. Železo sa kumuluje v obličkách a spôsobuje ich zlyhávanie.

Je správanie vašich štamgastov nevyspytateľné? A nepostarali ste sa o to sami používaním nekvalitných dodávateľov technického plynu? Nadbytok železa zo skorodovaných fliaš  totiž môže spôsobiť aj poruchy nálady...
shp

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Nepošlete svojho šéfa kuchyne opäť na profesionálnu špionáž?

Neraz si povzdychnete, aké má ten váš šéfkuchár obrovské ego. A nie a nie počúvať iných – ani prevádzkara, ani F&B managera, ani vás ako svojho riaditeľa či riaditeľku, ba dokonca ho nezaujíma ani názor majiteľov či hostí. V tej chvíli by ste ho niekam poslali... samozrejme, mám na mysli slušný cieľ ☺, teda, povedzme, na stáž u skúsenejších. Možno oni by ho vedeli naučiť ako neľpieť na rokmi vyskúšanom stereotype alebo naopak na rozumu a chuti vzdialených nápadoch. Lenže stáž vám poriadne rozhádže už i tak napätú personálnu situáciu a navyše býva poriadne drahá. Ale je tu aj iná možnosť; už 21. októbra v Refinery Galery Bratislava...

7. 10. 2019 / Čítať viac

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok