... porovnáva dnešné nároky klientov ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Ing. Tamara Šatanková, ktorá v tomto roku oslavuje dvadsať rokov v brandži. Vyštudovala financie, bankovníctvo a investovanie. Pre človeka, ktorého stereotyp zabíja, to však nie je celkom to pravé orechové. Už počas prázdnin privoňala k cestovnému ruchu – ako servírka či pomocná sila na kúpalisku. A zistila, že ju horeca
sféra nesmierne baví...
„Každý deň prináša niečo nové, pri tejto práci stereotyp naozaj nehrozí. Denne sa stretávam s rôznymi situáciami, klientmi, obchodnými ponukami, partnermi v rámci biznisu. Každá „zábavka“ však niečo stojí a tejto práci treba obetovať veľa voľného času. No a pozíciu ekonomicko-obchodnej riaditeľky skĺbiť aj s rodinnými „sťami“ – starosťami, radosťami a dvoma ratolesťami. Samozrejme, do tohto kresla som nevhupla hneď. Po škole v roku 2001 som začínala ako referent pre marketing, po dvoch rokoch som postúpila na funkciu vedúcej marketingového oddelenia, potom som viedla odbor pre obchodnú činnosť a od roku 2008 pracujem na dnešnej pozícii. Ale obávam sa, že som sa postupne prepracovala k workoholizmu...“
Čo vás na tejto dvadsaťročnej ceste najviac potešilo?
„Veľmi sme si želali otvoriť v tomto regióne prvý štvorhviezdičkový hotel. To sa nám podarilo pred piatimi rokmi, keď sme bývalý Minerál zrekonštruovali na dnešný Alexander****. Pohľad naň ma neprestáva uspokojovať a vždy si pomyslím, že sme sa rozhodli veľmi dobre. A tiež si v takých chvíľach vravím, že vysokoškolské štúdium „racionálnej“ ekonomiky moju hoteliersku dušu vhodne dopĺňa. Vždy je dobré, keď má človek prehľad o všeličom a dokáže sa na vec pozrieť z rôznych uhlov.“
Uvedením štvorhviezdičkového hotela na scénu Bardejovských kúpeľov sa možno roztvorili nožnice medzi kúpeľným a hotelovým hosťom. Aké sú medzi nimi vlastne rozdiely?
„Hotelový hosť znamená kvalitné služby za kratší čas, komplexnosť v rámci ubytovacej prevádzky, luxusnejšie ubytovanie, wellness, bonusy navyše, pokoj, doplnkové služby, zážitkovú gastronómiu. Kúpeľný hosť s dlhým pobytom vyžaduje kvalitné služby, ale za nižšie ceny, wellness, prostredie kúpeľov a okolie, kvalitné procedúry, veľa jedla a pohody. Keďže hotelový hosť prichádza spravidla na kratší pobyt, nájde si dostatok aktivít a nemá príležitosť sa nudiť. Poistenec si užíva viac voľna a možno by chcel mať svoj čas vyplnený na 100 percent programami, animáciou, zážitkami. To niekedy nevieme splniť. Ale na druhej strane nám aspoň niektorí kúpeľní hostí odpustia, ak im zmeníme procedúry alebo ich v rámci jedálne presadíme k inému stolu. Hotelový hosť by to zobral inak a nebol by spokojný.
Vo všeobecnosti však platí, že teraz už nikto nič neprepáči. Klienti sú veľmi nároční a je celkom jedno, či si to zaplatili priamo alebo to majú hradené Zdravotnou poisťovňou. Chcú mať rovnaký komfort.“
Ako s nimi držíte krok? To, čo sa včera považovalo za prepychový komfort, dnes je už samozrejmosťou a zajtra nebude stačiť vôbec...
„Hneď po 89-tom sme začali pravidelne cestovať. Najprv slovenské dovolenky, potom pobyt pri mori, kde človeka mohli inšpirovať aspoň chorvátske či grécke hotely. Cestovanie sa stalo mojou vášňou. Som dobrodružný typ, takže pobyt v stane mi celkom vyhovuje, ale užívam si aj luxusné hotely. Hneď ako sa ubytujem v izbe, nafotím si ju a tak pre seba zhodnotím. A má to pre mňa aj ďalší rozmer – porovnávam s našimi zariadeniami a dobré nápady, najmä inovácie importujem domov do Bardejovských kúpeľov. Aj z neďalekého Rakúska, aj zo vzdialeného a exotického Dubaja; všade tam majú služby na vysokej úrovni. Samozrejme, nemusíme mať všetko a zovšadiaľ. Pre mňa ako puntičkára je absolútnou prioritou poriadok, všade krásne čisto a voňavo. Pri kapacite 1120 postelí je to niekedy veľmi náročné, ale máme už zohraný a dobre školený tím, takže to zvládame.“
Stoja za inšpiráciu aj niektoré slovenské kúpele?
„Páčia sa mi Bojnice a Trenčianske Teplice, lebo sa najviac – najmä prírodou a prostredím - podobajú tým našim. Ale osobne sa chodím inšpirovať do Rajeckých Teplíc. Sú síce už viac komerčné než zdravotné, ponúkajú však naozaj veľa služieb. Ale nejde len o inšpiráciu pre naše Bardejovské kúpele. Všade na Slovensku nájdem niečo, o čom viem rozprávať na pôde OOCR Šariš – Bardejov, kde pôsobím ako predsedníčka predstavenstva. Alebo v kúpeľoch Lúčky, Asociácii slovenských kúpeľov, Kooperačnej rade SPR pri VÚC Prešov. To všetko sú moje ďalšie aktivity v cestovnom ruchu.“
Práve tomuto odvetviu uštedrila pandémia vari najsilnejšie zaucho. Ako zabolelo Bardejovské kúpele?
„Za minulý rok sa nám tržby prepadli o viac než tretinu. No a hotel Alexander zatvoril dvere na sedem mesiacov. To rozhodne zakýva s rozpočtom. Našťastie sa situácia dostáva do normálu a kapacita sa postupne zapĺňa. Ak nepríde 3. vlna, máme naplánovaný aj zisk. Ale radšej nebudem maľovať anjela na stenu ☺.
Vlastne najhoršia na tejto situácii je neistota; neviete, čo bude nasledujúci deň. A práve stabilita podnikateľského prostredia je pri tomto biznise veľmi dôležitá. Ak by sme však predsa len pohľadali niečo pozitívne..., nuž preverilo to naše manažérske schopnosti, pretože prežijú len tí najschopnejší. Zistili sme, ako sa dajú rozumne šetriť náklady. V osobných, napríklad, aj tým, že naši zamestnanci od októbra pracovali na tzv. N60, teda polovicu mesiaca dostávali riadny plat a polovicu mesiaca 60 percent z miezd. Utlmili sme všetky plánované investičné aktivity a opravy a riešili sme len havarijné stavy. Tento stav stále trvá, aj keď sa nám už – vďaka nárastu klientov - dýcha o niečo ľahšie. Často si dnes pripomíname krízu 2008-2009, keď sme zo dňa na deň prišli o veľké peniaze. Vzali nám totiž množstvo indikácií v rámci kúpeľnej liečby. Ale zvládli sme to a verím, že zvládneme aj túto krízu.“
Soňa Hudecová ©
návštevy: 12 884