Ľudia - nápady - myšlienky - skúsenosti

Hotely získajú alebo stratia zahraničného hosťa v prvý deň jeho pobytu

zdôrazňuje Jitka Spillerová, majiteľka cestovnej agentúry DOWINA Incoming. Už dvadsať rokov sa stará o „dovoz“ zahraničných hostí na Slovensko, do slovenských hotelov, reštaurácií a turisticky atraktívnych miest našej malej a ešte stále nie dostatočne navštevovanej krajiny. Komunikuje so zahraničnými cestovnými kanceláriami, je členkou SACKA a predsedníčkou Klubu incomingových CK a členkou Bratislavskej organizácie cestovného ruchu.

„Väčšina našich klientov prichádza zo západnej a južnej Európy - Talianska, Belgicka, Slovinska a Nemecka, ale aj z Ukrajiny a Ruska. Pre niektorých obchodných partnerov z Rakúska a Maďarska zabezpečujeme služby pre ich klientov z USA, Kanady, Indie, Číny...“ prebehne štatistiku svojej agentúry J. Spillerová. Dodáva, že zahraničných turistov zaujíma naša história, kultúra, ale aj súčasný život. Obdivujú tu prírodu a historické pamiatky. j_spillerováMnohých lákajú slovenské liečivé kúpele. Páčia sa im hory, najmä Vysoké Tatry, sakrálne pamiatky, drevené kostoly, hrady a zámky. Najobľúbenejšie sú Bojnice, Oravský hrad, Spišský hrad. V každom regióne sa nájde niečo pre zahraničných turistov. Ale najviac láka Bratislava a okolie, Piešťany, Liptov, Vysoké Tatry, Košice.

Motivácia prísť na Slovensko sa zmenila. „Pred dvadsiatimi rokmi k nám zahraniční turisti chodili preto, že tu mali nejaké korene. Alebo zo zvedavosti, ako to vyzerá v krajine, kde padla železná opona.“ Dobrých hotelov bolo podľa J. Spillerovej málo, nedalo sa veľmi vyberať. Dopyt presahoval ponuku a hotely sa správali monopolne. „Odvtedy sa situácia zmenila. Dobrých hotelov pribudlo, zrazu ponuka prevýšila dopyt a hotely pocítili konkurenciu. Zmenilo sa aj ich správanie k cestovkám, začali bojovať o klienta,“

Dnes sa však situácia zase trochu mení. Rastie počet predajných kanálov hotelového ubytovania. Sú to samotné hotely priamo, rezervačné portály, cestovné kancelárie, takže zase si teba zvykať na novú trhovú situáciu.

Hotelierov určite poteší dobré hodnotenie ich služieb. Podľa Jitky Spillerovej sa v posledných rokoch zvýšila úroveň a kvalita. Konkurencii napomáhajú aj nové zariadenia, ktoré pribudli
v Bratislave a Košiciach, ale aj vo Vysokých a Nízkych Tatrách. „Mnohé hotely vedie bratislava%20-%20turistiprofesionálne zdatný manažment a je radosť s nimi spolupracovať, pretože chápu princíp spolupráce s cestovnou kanceláriou.“ 

V niektorých regiónoch sa však ešte stále stáva, že hotel ponúkne cestovnej kancelárii svoje pultové, čiže verejné ceny. A citlivý je aj problém „prebukovania“ kapacity hotela. Nestáva sa to vraj často, ale keď nastane takáto situácia, je dôležité, aby obidve strany spolupracovali a hľadali čo najlepšie možné riešenie. 

„V súvislosti s veľkým nárastom online rezervačných systémov sa stále viac stretávame s problémom flexibilných cien. Hotely už upúšťajú od zmluvných celoročných cien najmä pre individuálnu klientelu a ceny stanovujú ad hoc podľa aktuálnej obsadenosti. Nie je to celkom fenomén Slovenska, je to trend medzinárodný. Veľmi ťažko sa na základe takýchto podmienok kalkulujú cenové ponuky. Viem aj od kolegov z Rakúska, že sa stretávajú s takým istým problémom,“ majiteľka CK Dowina do zoznamu citlivých bodov pridáva ďalší:

„Niekedy mám pri komunikácii s hotelom pocit, akoby som sa tam išla ubytovať ja so svojou rodinou. Že nezastupujem klienta, ktorého nepoznám a od ktorého si musím liptov%20-%20ludrovánechať všetko odsúhlasiť. Profesionál vie, že na vyjadrenie si treba počkať a klienti sa niekedy rozhodujú na poslednú chvíľu. Každú zmenu oproti pôvodnej dohode treba zvážiť a prekonzultovať s klientom a ak klient nesúhlasí, treba hľadať iné riešenie, ponúknuť nejakú výhodu.“

Hotely zaradené do medzinárodných sietí sú v tomto spravidla ďalej. Pri nich je väčšia istota, že k pochybeniu nedôjde. Na druhej strane – ako spomína J: Spillerová – nesieťové hotely ponúkajú výhody samostatnosti a autonómie v rozhodovaní. „Niekedy však profesionalita pokrivkáva. Mali by viac myslieť na to, že pri prebukovaní treba ihneď informovať klienta a ponúknuť mu iné riešenie v tej istej alebo lepšej kvalite.“

Za dvadsať rokov pôsobenia v incomingu dobre pozná náturu zahraničných turistov. Nemci sú podľa jej skúseností veľmi citliví na kvalitu a rôzne detaily. Všetko musí klapať, ako bolo dohodnuté, alebo ešte lepšie. Hotelierom radí: „V prvý deň príchodu si treba dávať najväčší austria%20tfrend%20izbapozor, pretože vtedy si klienti mimoriadne všímajú, kam prišli, čo ich čaká, ako vyzerajú v skutočnosti prisľúbené služby. Preto je naozaj dôležité, aby check in prebehol hladko, aby boli izby tip-top pripravené.“ Skrátka, aby bol prvý dojem čo najlepší. Ak má turistická skupina v deň príchodu večeru v hoteli, nech dostane dobrú a rýchlu obsluhu, kvalitne pripravené jedlo a servírované ako dostatočne teplé. Takáto samozrejmosť, žiaľ, nebýva vždy samozrejmá. „Stane sa, že skupina mešká oproti plánovanému príchodu, večera je nachystaná na určitú hodinu, ale musí sa podávať neskôr. Jedlo však nesmie byť vlažné alebo vychladnuté. Mimochodom, ani Taliani sa v náročnosti veľmi neodlišujú.“

Ukrajinské turistické skupiny nebývajú náročné. Sú to spravidla skupinky s nižším rozpočtom, takže za najdôležitejšiu považujú čistotu a útulnosť izieb. Američania si naopak radi priplatia za luxus a berú ho ako samozrejmosť. Na recepcii musia ľudia hovoriť po anglicky a trpezlivo odpovedať na ich otázky a požiadavky.

shp ©
do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Pečú dnes vaši kuchári palacinky?

V našich končinách tenké palacinky, v Amerike skôr lievance, v Škótsku placky či akoby korpus josta palacinky pxbz ovsených vločiek, vo Švédsku niečo medzi šiškou a buchtou... Podoba „pancake“ býva rôzna, aj keď tvar, pripomínajúci životodarné Slnko ostáva. Veď od čias Starého zákona (teda ešte dávno pred starovekým Gréckom, kde si dnes pripisujú zásluhy o zrod palaciniek)

21. 2. 2023 / Čítať viac

Zimný „welcome drink“ nielen zahreje, ale posilní vzťah hosťa k vášmu hotelu

Viac ponuky – menej dopytu, takto sa otočila situácia v cestovnom ruchu. Nie všetkým grog 3Slovákom (o zahraničných nehovoriac) je dovolené využívať hotelové služby, a tak sa klientela veľmi zúžila. Obsadenosť hotelov je rôzna, ale spravidla nedosahuje ani polovicu.

 / Čítať viac

Hosť hotela sa vraj najviac teší na raňajky, obohaťte ich jelením fuetom

Poriadok a čistota na izbe. Pohodlie a harmonické prostredie. Bar otvorený celú noc, stačí len tauris zver klobásyzbehnúť výťahom. Fitness s rôznymi prístrojmi. Bazén, masáže, animácia, tenisový kurt a ďalšie športoviská. Alebo školenie mimo stereotypu firmy, večer pri krbe v cigarovom bare... Je toho veľa, na čo sa hotelový hosť môže tešiť. A predsa v prieskumoch jeho prianí

 / Čítať viac

Vinotéky musia čoraz častejšie viac s kapitolou „oranžové vína“

Víno je dnes veľmi „in“. Dokonca aj v krajinách a regiónoch, kde sa žiaden vinič neurodí a víno oranžové 3tradície velia piť celkom iné nápoje. No a tým dupľom tam, kde k obedu patrí namiesto vody pohár vína alebo kde vinári získavajú medaily jednu za druhou. Teda aj u nás.

 / Čítať viac

Informatórium

 

Arkady Hof **** Stupava

arkady fof stupava 3

V jednej z bočných uličiek stupavského centra pribudol hotel so 16 izbami a 8 apartmánmi. Zrodil sa rekonštrukciou panského majera zo 17. storočia. Dnes v ňom nechýba noblesná reštaurácia, ktorej šéfuje Peter Gogaľ, sála i konferenčná miestnosť; vďaka pôvodným klenbám však hotel dýcha originálnou historickou atmosférou. V pozícii výkonného riaditeľa pôsobí Peter Hain.
 

♣ Vienna House Easy Bratislava

vienna house easy ba

Bývalý hotel Chopin*** siete Vienna International, ktorý prešiel pred rokmi premenou na koncept Vienna Easy (vrátane názvu), má už nového majiteľa. Prešiel do portfólia najväčšej hotelovej franchisingovej siete – Wyndham Hotels & Resorts, ktorý sa „skrýva“ za značkami Sheraton, Hilton, Holiday Inn, Ibis Styles, Mercure, Mövenpick, Dorint, Steigenberger, Pullman, Adagio a ďalšími v 95 krajinách. Naďalej bude však značku Vienna House prevádzkovať spoločnosť HR Group so sídlom v Berlíne, ale pod prispôsobenou značkou Vienna House by Wyndham.

♣ Crowne Plaza Bratislava

crowne plaza

Už druhý rok po sebe obhájil hotel v centre hlavného mesta ocenenie najlepší MICE hotel, ktoré udeľuje World MICE Awards aj v jednotlivých krajinách. V Česku, napríklad, bodovala Corinthia Praha, v Rakúsku Grand Hotel Wien, v Maďarsku The Ritz – Carlton Budapest. Len u našich severných susedov je ocenený Zamek Janów Podlaski mimo hlavného mesta, dokonca celkom excentricky pri ukrajinských hraniciach. Svetové MICE jednotky pôsobia v Dubaji a Katare, ale ako naj „MICE organizátor“ vo svete sa umiestnila spoločnosť Liberty Czech Republic & Slovakia DMC.
 

Lomnica***** v Tatranskej Lomnici

m_warhol 2

Po desaťročí pôsobenia v Bellevue Grand Hoteli**** S. Smokovec ukončil túto etapu pracovnej kariéry tamojší riaditeľ Ing. Miroslav Warhol. Stal sa hotelovým manažérom hotela Lomnica***** v Tatranskej Lomnici. Hotel Bellevue momentálne riadi jeho predchodca Ing. Viktor Kosmák, ktorý túto funkciu už raz prevzal v roku 2011 po odchode Ing. Jany Gantnerovej. Neskôr sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. 

MenJu Bratislava

menjú ba

V reštaurácii hotela Aston v Bratislave zavial nový vietor. Prenajali si ju slovenskí top šéfkuchári – Martin Korbelič a Tomáš Sika a nazvali ju MenJu. Dostala aj nový outfit v duchu trendu neformálnosti, vzdušnosti a prirodzených materiálov. Zmenili aj slovenský zvyk nechávať reštauráciu stále otvorenú a svojich hostí vítajú len počas pracovných dní do 14.30. Aj keď otvorili už koncom jesene, na horeca scénu sa uviedli najmä otváracou večerou Zimného festivalu jedla.
 

Eck Restaurant Devín

eck restaurant devín h-i

Zážitkovú gastronómiu hlavného mesta plánuje posunúť vpred nový Eck Restaurant v Devíne. Majiteľ Patrik Tkáč do kuchyne povolal Daniela Tillingera, ktorý sa tak na Slovensko vrátil po rokoch pôsobenia v Belgicku, Veľkej Británii a Rakúsku. Reštaurácia s kapacitou 34 hostí a salónikom pre ďalších desať, funguje len večer a rezervačným spôsobom. V podzemí našla svoje miesto vínna pivnica, pre začiatok s ôsmimi tisíckami vín. Mimochodom, názov reštaurácie má korene v prastarom názve tamojšieho miesta – Gold Eck, teda zlatý roh.

Poprad*** v Poprade

hotel poprad pp

Jeden z tradičných a „nostalgických“ hotelov v meste pod Tatrami zatvoril v októbri svoje brány. A tak 144 lôžok a prísteliek ostáva stále prázdnych. Rovnako ako konferenčná miestnosť, salón, tri menšie salóniky a príjemná reštaurácia pre 100 ľudí. Na penzión pre starších sa má premeniť aj hotel Gerlach, smutne známy mafiánskou likvidáciou policajta v 90-tych rokoch.

Grandhotel**** Starý Smokovec

grandhotel ss ext zima

K doterajším apartmánom, „venovaným“ známym osobnostiam, pribudli nedávno apartmány detského spisovateľa Daniela Heviera a českého herca Miroslava Donutila. Hotel začal túto tradíciu na jeseň 2018, kedy pokrstil izby kráľa komédie Vlastu Buriana, českej športovej legendy Emila Zátopka a slovenskej uznávanej herečky Milky Vášáryovej (ktorá si o tamojšie dvere buchla pomyselné šampanské osobne). Neskôr hotel pripravil aj apartmán českej slávice Lucie Bílej.

♣ OOCR Region Liptov

liptov bača

Oslavuje 10 rokov po tom, čo nadviazala na predošlý Klaster Liptov. Za ten čas získala štátnu dotáciu 10,2 mil. € a samosprávy vybrali na dani z ubytovania 11 mil. €. Rok 2019 prekonal rekord – 2 milióny prenocovaní. Podpisuje sa pod to bezplatná preprava skibusmi, značka Liptovské droby s pečiatkou ochrany EU, projekt Nepoznaný Liptov či podujatie ZA7HORAMI, náučné chodníky, infraštruktúra pre cyklistov - 60 kusov cyklomobiliáru i 30 elektronabíjacích staníc. Aj vďaka nim sa Liptov stal celoročne príťažlivou destináciou s potenciálom opäť po pandémii „číselne rásť“.
 

rezort Salamandra HHT

m_majtánová

Znalec vie dešifrovať, že sídlo (aj rovnomenného hotela) je Horný Hodrušský tajch. Stal sa služobným domovom Michaely Majtánovej, ktorá na Horehronie prišla z hotela Devín. "Mojim cieľom a zároveň výzvou v najbližšom období je stabilizovať hotelový personál a poskytnúť našim zamestnancom čo najlepšie zázemie pre ich fungovanie. Len spokojní zamestnanci totiž dokážu hosťom prinášať kvalitné služby a zážitky na najvyššej úrovni," hovorí o filozofii najbližšieho obdobia .
 

Choice Hotels a Radisson Hotels

choice hotels logo

Tesne pred polovicou júna sa americká sieť so 600 000 posteľami v 41 krajinách, založená v roku 1939, rozhodla kúpiť americkú časť spoločnosti Radisson Hotels. Tá je dokonca o 30 rokov staršia a zrodila sa v Minneapolise. Prevod dosiahne výšku 675 mil USD. Na Slovensku je kupec zastúpený značkou Clarion a Mamaison, do odkúpenej siete patrí hotel Radisson Blu Carlton a Park Inn by Radisson Danube – všetky v Bratislave. Tých sa však zmeny netýkajú.
 

♣ Wellness hotel Borovica**** Štrbské Pleso

čašník olex pecerytsia

Víťazstvo v 1. ročníku Taste of Tatry cup – Prosecco race, teda v behu čašníkov s proseccom na tácke, putovali do wellness hotela Borovica čašníkovi Olexandrovi Pecerytsiovi z Ukrajiny. Na Slovensku žije už päť rokov a vyštudoval tu tatranskú hotelovú akadémiu. Prvú cenu – 3-dňový pobyt v oblasti Prosecco – mu pomohla v konkurencii 29 kolegov z rôznych reštaurácií a hotelov získať nielen „rýchlosť nôh“ na 1,3–kilometrovej trati s povinnými gastropointmi, ale najmä šikovnosť a stratégia.

♣ DoubleTree by Hilton Bratislava****

p_ďurčeková 3 

Od 1. júna sa stala generálnou riaditeľkou hotela Petra Ďurčeková. Prichádza z hotela Pod lipou v Modre-Harmónii. „Chcem pokračovať v dobre nastavenom statuse mestského biznis hotela. Na niektoré služby sa pozriem z nadhľadu a budem hľadať tvorivé vylepšenia.“ Počas covidu sa tak stala v poradí už treťou najvyššou manažérkou tohto bratislavského hotela a jeho reštaurácie Toscana.

♣ Kaštieľ Turčianska Štiavnička

kaštieľ turč štiavnička apart

Spustnutý Révayovský kaštieľ zo 16. storočia sa pod taktovkou nového majiteľa - stavebnej spoločnosti Ismont mení na hotelový rezort. Zároveň pri kaštieli vyrastú budovy s apartmánmi, ktoré si záujemcovia môžu natrvalo kúpiť. Vyhovieť pamiatkarom znamená 9-miliónovú investíciu, v nej je zahrnuté okrem obnovy kaštieľa aj vybudovanie oranžerie, udržiavanie jaskýň či starostlivosť o tisícku stromov zámockého parku.


čím žila horeca scéna v upynulých rokoch
 

2013 – 2023 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok