Ľudia - nápady - myšlienky - skúsenosti

Hotely získajú alebo stratia zahraničného hosťa v prvý deň jeho pobytu

zdôrazňuje Jitka Spillerová, majiteľka cestovnej agentúry DOWINA Incoming. Už dvadsať rokov sa stará o „dovoz“ zahraničných hostí na Slovensko, do slovenských hotelov, reštaurácií a turisticky atraktívnych miest našej malej a ešte stále nie dostatočne navštevovanej krajiny. Komunikuje so zahraničnými cestovnými kanceláriami, je členkou SACKA a predsedníčkou Klubu incomingových CK a členkou Bratislavskej organizácie cestovného ruchu.

„Väčšina našich klientov prichádza zo západnej a južnej Európy - Talianska, Belgicka, Slovinska a Nemecka, ale aj z Ukrajiny a Ruska. Pre niektorých obchodných partnerov z Rakúska a Maďarska zabezpečujeme služby pre ich klientov z USA, Kanady, Indie, Číny...“ prebehne štatistiku svojej agentúry J. Spillerová. Dodáva, že zahraničných turistov zaujíma naša história, kultúra, ale aj súčasný život. Obdivujú tu prírodu a historické pamiatky. j_spillerováMnohých lákajú slovenské liečivé kúpele. Páčia sa im hory, najmä Vysoké Tatry, sakrálne pamiatky, drevené kostoly, hrady a zámky. Najobľúbenejšie sú Bojnice, Oravský hrad, Spišský hrad. V každom regióne sa nájde niečo pre zahraničných turistov. Ale najviac láka Bratislava a okolie, Piešťany, Liptov, Vysoké Tatry, Košice.

Motivácia prísť na Slovensko sa zmenila. „Pred dvadsiatimi rokmi k nám zahraniční turisti chodili preto, že tu mali nejaké korene. Alebo zo zvedavosti, ako to vyzerá v krajine, kde padla železná opona.“ Dobrých hotelov bolo podľa J. Spillerovej málo, nedalo sa veľmi vyberať. Dopyt presahoval ponuku a hotely sa správali monopolne. „Odvtedy sa situácia zmenila. Dobrých hotelov pribudlo, zrazu ponuka prevýšila dopyt a hotely pocítili konkurenciu. Zmenilo sa aj ich správanie k cestovkám, začali bojovať o klienta,“

Dnes sa však situácia zase trochu mení. Rastie počet predajných kanálov hotelového ubytovania. Sú to samotné hotely priamo, rezervačné portály, cestovné kancelárie, takže zase si teba zvykať na novú trhovú situáciu.

Hotelierov určite poteší dobré hodnotenie ich služieb. Podľa Jitky Spillerovej sa v posledných rokoch zvýšila úroveň a kvalita. Konkurencii napomáhajú aj nové zariadenia, ktoré pribudli
v Bratislave a Košiciach, ale aj vo Vysokých a Nízkych Tatrách. „Mnohé hotely vedie bratislava%20-%20turistiprofesionálne zdatný manažment a je radosť s nimi spolupracovať, pretože chápu princíp spolupráce s cestovnou kanceláriou.“ 

V niektorých regiónoch sa však ešte stále stáva, že hotel ponúkne cestovnej kancelárii svoje pultové, čiže verejné ceny. A citlivý je aj problém „prebukovania“ kapacity hotela. Nestáva sa to vraj často, ale keď nastane takáto situácia, je dôležité, aby obidve strany spolupracovali a hľadali čo najlepšie možné riešenie. 

„V súvislosti s veľkým nárastom online rezervačných systémov sa stále viac stretávame s problémom flexibilných cien. Hotely už upúšťajú od zmluvných celoročných cien najmä pre individuálnu klientelu a ceny stanovujú ad hoc podľa aktuálnej obsadenosti. Nie je to celkom fenomén Slovenska, je to trend medzinárodný. Veľmi ťažko sa na základe takýchto podmienok kalkulujú cenové ponuky. Viem aj od kolegov z Rakúska, že sa stretávajú s takým istým problémom,“ majiteľka CK Dowina do zoznamu citlivých bodov pridáva ďalší:

„Niekedy mám pri komunikácii s hotelom pocit, akoby som sa tam išla ubytovať ja so svojou rodinou. Že nezastupujem klienta, ktorého nepoznám a od ktorého si musím liptov%20-%20ludrovánechať všetko odsúhlasiť. Profesionál vie, že na vyjadrenie si treba počkať a klienti sa niekedy rozhodujú na poslednú chvíľu. Každú zmenu oproti pôvodnej dohode treba zvážiť a prekonzultovať s klientom a ak klient nesúhlasí, treba hľadať iné riešenie, ponúknuť nejakú výhodu.“

Hotely zaradené do medzinárodných sietí sú v tomto spravidla ďalej. Pri nich je väčšia istota, že k pochybeniu nedôjde. Na druhej strane – ako spomína J: Spillerová – nesieťové hotely ponúkajú výhody samostatnosti a autonómie v rozhodovaní. „Niekedy však profesionalita pokrivkáva. Mali by viac myslieť na to, že pri prebukovaní treba ihneď informovať klienta a ponúknuť mu iné riešenie v tej istej alebo lepšej kvalite.“

Za dvadsať rokov pôsobenia v incomingu dobre pozná náturu zahraničných turistov. Nemci sú podľa jej skúseností veľmi citliví na kvalitu a rôzne detaily. Všetko musí klapať, ako bolo dohodnuté, alebo ešte lepšie. Hotelierom radí: „V prvý deň príchodu si treba dávať najväčší austria%20tfrend%20izbapozor, pretože vtedy si klienti mimoriadne všímajú, kam prišli, čo ich čaká, ako vyzerajú v skutočnosti prisľúbené služby. Preto je naozaj dôležité, aby check in prebehol hladko, aby boli izby tip-top pripravené.“ Skrátka, aby bol prvý dojem čo najlepší. Ak má turistická skupina v deň príchodu večeru v hoteli, nech dostane dobrú a rýchlu obsluhu, kvalitne pripravené jedlo a servírované ako dostatočne teplé. Takáto samozrejmosť, žiaľ, nebýva vždy samozrejmá. „Stane sa, že skupina mešká oproti plánovanému príchodu, večera je nachystaná na určitú hodinu, ale musí sa podávať neskôr. Jedlo však nesmie byť vlažné alebo vychladnuté. Mimochodom, ani Taliani sa v náročnosti veľmi neodlišujú.“

Ukrajinské turistické skupiny nebývajú náročné. Sú to spravidla skupinky s nižším rozpočtom, takže za najdôležitejšiu považujú čistotu a útulnosť izieb. Američania si naopak radi priplatia za luxus a berú ho ako samozrejmosť. Na recepcii musia ľudia hovoriť po anglicky a trpezlivo odpovedať na ich otázky a požiadavky.

shp ©
do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok