Ľudia - nápady - myšlienky - skúsenosti

Čo sa v hoteli dialo a bude diať - to vládne u „Solisko-vcov“ aj pri rodinnom stole

... pretože Katarína Kaňová má na starosti hotel a jej manžel Martin Kurhajec zase vedie reštauráciu. Nuž sú spolu dvadsaťštyri hodín denne. Ale ani na slovenskej pôde – odkedy si pred ôsmimi rokmi po trojročnej rekonštrukcii vzali hotel Solisko do prenájmu - to nie je pre nich novinka. „Bývalý kolega z bratislavského hotela Danube bol poverený otvorením hotela s reštauráciou v centre Moskvy. Ponúkol nám možnosť podieľať sa na otvorení reštaurácie, ktorá tam mala priniesť chute kvalitnej talianskej gastronómie a celkovo európskej kultúry,“ listuje nie tak dávnou minulosťou Katarína a jej manžel k faktom pridáva aj niečo z pocitov a vtedajšieho režimu dňa: „Bola to výzva a pocta, ktorá sa neodmieta – vdýchnuť život reštaurácii kúsok od Červeného námestia. Prvý mesiac a pol sme v nej solisko - kurhajovcidoslova žili. Byt sme mali desať minút od hotela, ale sa nám neoplatilo chodiť domov; bývali sme radšej v hoteli. Začínali sme ráno o pol šiestej a končili s posledným hosťom niekedy aj o druhej ráno.“ A o pol šiestej už opäť pracovali. Všetka komunikácia prebiehala v ruštine a písomná v azbuke, takže sa ešte museli učiť aj jazyk. Bola to vraj vysoká škola života, ale úspešná.
V hoteli Solisko a jeho reštaurácii Al lago – na mieste letoviska cisárskeho dvora z konca 19.
storočia - sú sami sebe pánmi, riaditeľmi aj majiteľmi. Spolu sme to skúsili rozmeniť na
drobné...

Ako prežiť zlého zamestnanca ? Ako si ich vyberáte, čím ich motivujete a akým spôsobom sa s nimi lúčite..?

Katarína:  Kedysi sme mali 3-stupňové pohovory, aby sme si vybrali toho najvhodnejšieho - profesijne, finančne, ale aj čo do vhodnosti do kolektívu. S personálom je to teraz naozaj komplikované a ak sa ešte zamieša do dobrého kolektívu “zlý zamestnanec“, môže to spôsobiť veľa nepríjemnosti. Sme malý kolektív a sme spolu už dlho. V prípade, že sa nový človek ukáže ako nespolupracujúci, nevhodný, tak určite prídu prvé podnety práve od neho a od kolektívu. Nasleduje ústretovosť z našej strany. Snažíme sa vysvetliť, prečo by všetko malo fungovať tak, ako sme to určili. A prečo sa štandardy musia dodržiavať. Vtedy ešte nie je nič stratené. Aj nový „nevhodný“ zamestnanec sa dá zmeniť a prispôsobiť, ak má záujem. Ak však z jeho strany snaha chýba, treba sa rozísť po vzájomnej dohode. Ukončenie spolupráce sa môže niesť aj v nepríjemnom duchu, ale obe strany si musia uvedomiť, že spoluprácasolisko - zimný ext nefunguje a nevyhovuje. Veď všetci pracujeme za peniaze, ktorými je hodnotený výkon. A tak si vzájomne poďakujeme, finančne sa vyrovnáme a ide sa ďalej.

Martin:  Nájsť dnes dobrého zamestnanca je takmer nemožné. Mladý adept bez skúseností nemá problém vypýtať si 1500 eur . Na otázku či vie variť, odpovie „Nie, ale naučím sa!“ Nemám problém zaučiť nového kuchára a ani ho zaplatiť. Ale trochu pokory by neuškodilo. Všetci sme niekde začínali a postupne získavali skúsenosti, meno, pozíciu... Nikdy by mi nenapadlo v osemnástke si pýtať 45 000 korún. 

Ako manželka spomenula, sme malý kolektív a keď príde nový zamestnanec, väčšinou nemá problém zapadnúť medzi nás. Ale samozrejme aj u nás sa stalo, že kuchár odišiel po pár dňoch po nezhodách medzi personálom. Poďakovali sme sa mu a začali znovu celý proces hľadania. Najsilnejšia motivácia pre zamestnanca je, samozrejme, plat. Ale my sa usilujeme, aby to neostalo len pri peniazoch. Pre mňa osobne je vždy dôležitý prístup. Nemám rád, keď sa na pracovisku kričí. Všetko sa dá vybaviť aj pokojne. A k tomu vedieme aj náš tím. Ak vznikne problém, rozprávajme sa o ňom. Či sa to týka pracovného alebo aj súkromného života. Vždy sa snažíme pomôcť a som rád, ak niekto príde po radu alebo aj po pomoc.solisko - letná ext Zamestnanci si už na to zvykli.

Ako prežiť zlého hosťa ?  Aké sťažnosti vás vedia potrápiť, našli ste recept na pacifikovanie nespokojencov..? 

Katarína: Každý v hotelovom biznise pozná niekoľko kategórii nespokojných hostí. Ale len jednu by som nazvala “zlým hosťom“. Sú to klienti, ktorí si naozaj cielene prídu vybiť svoju zlosť na služby - akéhokoľvek formátu. Ešte ani nesedí, jedna ruka vyzlečená z vetrovky a druhá v rukáve, ale už píska na obsluhu, prípadne kričí „Haló, haló, obsluhuje tu niekto?“
„To mi chcete povedať, že tie cestoviny nemáte predvarené a varíte ich na počkanie? No určite!“
“Ja už mám objednané, ale videl som troch ľudí, čo išli na vašu toaletu a nič si neobjednali. Prečo to neriešite?“
a tak ďalej... milión situácii... A personál reaguje rôzne. Ak je nával práce, tak to môže spôsobiť „vyhodenie z rytmu“ a vznikne ťažká atmosféra s jednoduchou a jadrnou odpoveďou. A hneď je referencia na sociálnych sieťach, že čašník bol hrubý, nevhodne reagoval a podobne.

Martin: Doba je taká, že sa všetci a vždy ponáhľame. V reštaurácii je to o to horšie, že ak si hosť objedná rizoto, ktoré varíme na objednávku, tak ho nemôže čakať o tri minúty aj s polievkou a účtom. „Pizza za sedem eur? Ste normálni? Veď v Tescu z mrazáku dostať za štyri.“ Neberie do úvahy, že ju pripravujeme z talianskej múky, pravej Mozzarelly a šunky prosciutto cotto. Že to má s obsluhou a ústa si utrie do plátenného obrúska. Sú hostia, ktorí si nechajú vysvetliť, že cestovina sa pripravuje al dente, že tuniak musí byť v strede surový, inak bude suchý, že na rizoto si treba počkať. Iní pobúrene odídu a nechajú na sociálnych sieťachsolisko logo „pekný“ pozdrav. Každý sme nejaký, ale snažíme sa vyjsť hosťom v ústrety. Našťastie k nám prichádza väčšina príjemných hostí, ktorých radi znovu uvidíme.
.
Ako prežiť nesezónu? Čo vtedy robíte, ako sa snažíte toto obdobie preklenúť..?

Katarína: Hotel Solisko sme v roku 2011 otvorili v podobe, ako ho hosť vidí teraz. Zo začiatku sme naozaj mimosezónu cítili veľmi bolestivo.. Hotel vie ponúknuť školiace priestory pre skupiny do 40 osôb, čo je málo. Snažíme sa skladať zaujímavé pobytové balíčky, aby klienti prišli aj počas mrzutého tatranského počasia. Škola varenia, detské animačné pobyty, relaxačné pobyty a samozrejme malé firemné skupinky na školenia. Kapacita nepustí. Ale naša poloha päť krokov od Štrbského plesa nám hodne pomáha.

Martin: Mimosezóna je oddychové obdobie, keď sa pripravujeme na ďalšiu sezónu. Chystáme nové jedlá, meníme polpenzie, personál si berie voľno... Ale pre hotel je to aj náročné obdobie. Treba platiť faktúry, zamestnancov a všetky režijné náklady. Vtedy prídu na rad úspory zo sezóny. Ale vidíme, že z roka na rok je mimosezóna kratšia a hostia už nemajú problém prísť k nám aj v novembri alebo v apríli, keď sa ešte alebo už nedá lyžovať ani chodiťsolisko - izba na túry.

Ako prežiť priveľmi úspešnú sezónu ?
Ako zvládate nápor hostí, viete si vtedy prácu uľahčiť...?

Katarína: Letná sezóna, najmä ak sa počasie vydarí, je veľmi náročná. Naše generácie sa naučili na „príliš rýchlo“. Rýchlo ráno na kopec, aby sme boli prví...nevyšlo, už sú tam iní...tak rýchlo dole, aby sme sisolisko - kútik sadli prví k obedu... ale aj to sa niektorým podarilo skôr a stoličky sú obsadené... nuž, dojedli by ste prosím, aj my sme hladní...rýchlo...rýchlo
Zabudli, že sú na dovolenke a majú voľno.

Na každé obdobie roka reštaurácia pripravuje sezónnu ponuku jedál - na leto grilovačku, na jar špargľobranie... a tak zvažujeme, že vymyslíme aj niečo ako “rýchlu sezónku“. Niečo kvalitné a dobré, čo by však vo vrcholiacej sezóne rýchlejšie dokázalo nasýtiť uponáhľaných hostí.

Martin: Ako prežiť? Prežiť! Predovšetkým prežiť. V sezóne sa stále pracuje. Nič iné sa nerieši, len práca. Ráno práca, na obed práca, večer práca a v noci sa mi o nej sníva. Sú to mesiace, keď ideme na 100 percent. Potom príde mimosezóna a konečne trochu oddychujeme.

Ako prežiť náklady ? Kde sa dá ušetriť a kde určite nie..?

Katarína: Máme základné štartovacie mesačné náklady - nájom, energie, mzdy - a hneď ma bolí peňaženka... Nasledujú suroviny a prevádzkové potreby. Náš šéfkuchár - pán manžel - si potrpí na originálne a kvalitné suroviny do kuchyne, takže tam sa šetriť nesmie....Personál - solisko - rešt al lagoako som už spomínala, chodí do práce kvôli peniazom a ja som veľmi rada, ak viem personál zaplatiť a ešte radšej, keď im viem pridať. Ušetriť sa snažíme inak – efektívnym využívaním surovín od vňatky až po dužinu. K tomu vedieme aj personál.

Ako prežiť konkurenciu ? Akými očami sa pozeráte na tatranských konkurentov, čo sa vám u nich páči..?

Katarína: Tatry sú o oddychu, hoteloch, reštauráciách a konkurencii. Tá nás inšpiruje a niekedy zase naopak – my inšpirujeme ju. Najdôležitejšie je dobre ponúknuť „to svoje“. My sa orientujeme na rodiny s deťmi; na Solisku nájdu detský kútik, vybavenie na izbách, animátorov, vonkajšie ihrisko a predovšetkým polohu na konci cesty, teda na bezpečnom mieste. To, čo môže ponúknuť sused na kopci, my nevieme, ale dokážeme ponúknuť niečo iné. Potom to už ostáva len na výbere klienta.

Martin: Konkurencia je zdravá. Drží nás v strehu. Aj my máme čo doháňať a zlepšovať. A vždy budeme mať! Ja osobne na dovolenke málokedy idem do tej istej reštaurácie alebo toho istého hotela. Vždy je čo objavovať. Nové jedlá, nové trendy. A navštevujem aj konkurenciusolisko - apt stôl. Na Slovensku pôsobí veľké množstvo hotelov, ktoré by sa vo svete nestratili. Množstvo ľudí pracovalo v zahraničí a domov si priniesli to najlepšie. To teraz ponúkajú hosťom.

Ako prežiť seba ? Dá sa vôbec spolu žiť a robiť, ako si od seba oddýchnete..? 

Katarína: Najmä na začiatku to bolo veľmi náročné. Doma na stole hotelová robota a v robote zase o domácich veciach...ale už sme si zvykli. Musím priznať, že pohádať sa znamená problém - veď ani len „tichú domácnosť“ nemôžem nikdy uplatniť, nedá sa nerozprávať! Prevádzka musí fungovať a my musíme komunikovať. A veľmi málo spolu oddychujeme.

Martin: S manželkou sa poznáme vyše sedemnásť rokov. Desať sme spolu pracovali ako kolegovia, sedem rokov ako manželia. Dvadsaťštyri hodín denne.... Ale myslím si, že jeden bez druhého by už nespravil nič. A či sa dá takto spolu robiť? Dá!
Oddychujeme pri našej šesťročnej dcére. Občas nám od radosti, že sme doma, skáče po hlave. Ale vtedy si to užívame. Pritom sa snažíme splniť jej sen k osemnástim narodeninám - červené auto bez strechy s koníkom ... takže asi budeme musieť pracovať aj po nociach... ☺

Soňa Hudecová ©

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Aj vaše zariadenie volá o pomoc?

Oblastné organizácie cestovného ruchu na Liptove, vo Vysokých Tatrách, Bratislave a Košiciach poslali ministrovi dopravy a výstavby SR otvorený list. Poukazujú v ňom na kritickú situáciu, v ktorej sa pre korona krízu ocitlo odvetvie cestovného ruchu a tisíce jeho zamestnancov. V štyroch destináciách je podľa Satelitného účtu cestovného ruchu vytvorených najviac pracovných miest z celoslovenského počtu 387 000. Podiel odvetví CR na zamestnanosti tvorí cca 16 percent a teda práve v týchto destináciách pôsobí najviac postihnutých firiem v priamych alebo súvisiacich službách CR. Hovoria o tom aj výsledky ich

7. 4. 2020 / Čítať viac

Aj z vašich kuchárov sa stali pekári ?

Mnohé hotely a reštaurácie kompletne zatvorené a zamestnanci doma. V potravinárskej sfére presný opak – brány dokorán a jeden pracovník robí za dvoch... požiadavky obchodnej siete nie sú schopní naplniť. A tak sa, našťastie veľmi rýchlo a tvorivo, potravinári a hotelieri sa spojili za dobrú vec – budú spoločne ťahať za jeden povraz.

Potravinárska komora Slovenska sa totiž spojila s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska. Spoločne vytvorili jednoduchý nástroj – zdieľaný súbor, ktorým sa budú informovať a pomôžu si. Podľa Únie potravinárov Slovenska Stanislava Voskára doň potravinári vpisujú počet 

20. 3. 2020 / Čítať viac

Aj váš hotel zíva prázdnotou?

Čo štatistika, to výborné čísla obsadenosti. Čo porada, to téma nedostatku personálu, ktorý potrebujete na zvládnutie toľkých hostí Momentálne sú tieto problémy minulosťou. Šírenie vírusu už pred niekoľkými týždňami rušilo jedno väčšie firemné podujatie za druhým. Kým u nás bol relatívny pokoj, zahraničným účastníkom eventov už nebolo dovolené cestovať...

13. 3. 2020 / Čítať viac

Už ste vyhodili plastové obaly?

Zelený program, triedenie odpadu, recyklácia, udržateľnosť, zero waste... tieto pojmy si už začala osvojovať aj slovenská hotelová a reštauračná sféra. O to viac, že v hre je definitívny koniec používania jednorazových plastových pomôcok a obalov. Každý hotel, penzión, reštaurácia či cateringová firma je však „inde“. Inak sa správa eco friendly hotel Dália – pionier hotelovej ekolóie v Košiciach, ktorý má ekológiu už vo svojom prívlastku a inak hotel,

18. 11. 2019 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Letná sezóna Vysokých Tatier

vysoké tatry leto 

Jazdou historických električiek Kométa a Trojča z Popradu až na Štrbské pleso otvorili Vysoké Tatry tohtoročnú „neľahkú“ letnú turistickú sezónu. Pre veľhory má význam o to viac, že vinou koronavírusu prišli o ekonomicky dôležitý záver lyžovačiek i celú jarnú turistiku. Štátna tajomníčka MDVSR Katarína Bruncková pri tej príležitosti povedala, že toto leto je rozhodujúce pre prežitie prevádzkovateľov hotelov a ďalších služieb turizmu.
 

Hotel Malvázia**** Prievaly

malvázia prievaly

Hotel s vnútorným i vonkajším bazénom, veľkorysým parkom a vlastnými hriadkami zeleniny a byliniek zatvoril svoje brány. Spoločnosť BTT s.r.o. ku koncu mája ukončila svoju prevádzkovateľskú činnosť a vracia zálohy za rezervované pobyty či objednané akcie.
 

Sekcia cestovného ruchu

r_dula

Novým generálnym riaditeľom Sekcie cestovného ruchu na Ministerstve dopravy a výstavby SR sa stal Mgr. Radúz Dula. Je dlhoročným členom Prezídia Asociácie hotelov a reštaurácii Slovenska, v mene ktorej pôsobil aj v Republikovej únii zamestnávateľov. Do konca apríla viedol v riaditeľskej pozícii hotel Šimák Zámok Pezinok.

 U čierneho psa Komárno

čiermy pes ext

Dvadsaťročná reštaurácia, ktorú v mestečku na Dunaji poznajú nielen domáckym rukopisom jedál, ale aj živými hudobnými vystúpeniami, nenechala svojich hostí hladných. Pokračuje v príprave jedál, pričom sa zamerala najmä na kolienka, rebierka, krídelká, stehná... „Pripravujeme ich v peci, takže majú celkom inú chuť a vôňu než keď sú tieto suroviny upravované doma,“ majiteľ Pavol Hanzlík sa teší, že aspoň takýmto spôsobom naďalej udržujú kontakt so svojim hosťom.

Škola varenia Sv. Jur

Už 11 rokov sa profesionáli varešky stretávajú na gastro-kurzoch v réžii Gurmán klubu, takže certifikátom sa môžu popýšiť stovky šéfkuchárov. „Za priazeň a podporu sa im teraz v ťažkých časoch chceme odvďačiť bezplatnými videami od našich školiteľov na našom FB alebo YouTube, vysielanými v pondelok, stredu a piatok o 18.00,“ riaditeľ Gk Rado Nackin má na mysli pekné chutné recepty Michala Škoreca, Tomáša Zapletala, Michala Konráda, Dana Karasa.

Mlyn u Anastázie Pohranice

mlyn u anastázie

V rodinnej reštaurácii nad rybníkom, špecializujúcej sa na svadby a oslavy, sa usilujú vyjsť v ústrety všetkým nevestám. Ako vraví majiteľka Anastázia Smrštíková, žiadna hostina zatiaľ zrušená nebola, len preložená na neskôr. Všetky termíny z marca až začiatku mája prekladáme tak, že svadbiť sa napokon bude aj počas ďalších dní v týždni. Teda nielen v piatky a soboty.“ Zatiaľ maľujú, natierajú, perú, prerábajú, čistia.

Hotel Regia*** Bojnice

regia bojnice

Stálica ubytovacej scény kúpeľného mestečka so 62 izbami a apartmánmi zamyká svoje brány. Prevádzkujúca spoločnosť vypovedala zmluvu s prenajímateľom budovy a prepustila zamestnancov. „Príspevok od štátu nám nepomôže, keď nevieme zaplatiť odvody, energie ani nájomné. Nepodarilo sa nám dosiahnuť jeho odpustenie, ba ani zníženie,“ vysvetlil tento krok riaditeľ Jozef Žigo.

Hotel Zochova chata**** Modra-Harmónia

zochova chata - ext 2 

Hostí chcú privítať v krajšom hoteli, a tak sa rozhodli využiť čas a naplánovať si sanitárne dni. Podľa výkonného riaditeľa Nenada Smilajkova sa v hoteli intenzívne upratuje, opravuje, skrášľuje. Vzhľadom na umiestnenie hotela rozvoz jedla neriešia: „Príspevok od štátu nám tiež pomôže, aby sme zamestnancov nemuseli prepúšťať.“

Hotel*** Sorea SNP

sorea snp dd ext

Pri hoteli v Demänovskej Doline vyrástol wellness Euphoria s bazénmi a vodnými atrakciami pre dospelých i deti, s parnou aromasaunou, infrasaunou carbo a dvoma suchými saunami , Kneippovým šliapacím kúpeľom, hydromasážnou vaňou, rôznymi druhmi masáží a ďalších procedúr i s fittness centrom.

 ♣ Hotel FIS Jasná****

fis jasná ext zima 2 

Už štvrtý raz po sebe sa v celosvetovej súťaži World Ski Awards stal najlepším lyžiarskym boutique hotelom na Slovensku. Riaditeľku Luciu Švecovú teší, že sa tak ocitol „v jednom vreci“ s najlepším lyžiarskym hotelom Stein Eriksen Lodge Deer Valley v Spojených štátoch a najlepším butikovým hotelom Ki Niseko v Japonsku- Jeho atraktivitu zvyšuje aj fakt, že je najvyššie položeným hotelom v stredisku Jasná, tiež oceneným v tejto prestížnej súťaži.
 

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2020 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok