Ľudia - nápady - myšlienky - skúsenosti

Čo sa v hoteli dialo a bude diať - to vládne u „Solisko-vcov“ aj pri rodinnom stole

... pretože Katarína Kaňová má na starosti hotel a jej manžel Martin Kurhajec zase vedie reštauráciu. Nuž sú spolu dvadsaťštyri hodín denne. Ale ani na slovenskej pôde – odkedy si pred ôsmimi rokmi po trojročnej rekonštrukcii vzali hotel Solisko do prenájmu - to nie je pre nich novinka. „Bývalý kolega z bratislavského hotela Danube bol poverený otvorením hotela s reštauráciou v centre Moskvy. Ponúkol nám možnosť podieľať sa na otvorení reštaurácie, ktorá tam mala priniesť chute kvalitnej talianskej gastronómie a celkovo európskej kultúry,“ listuje nie tak dávnou minulosťou Katarína a jej manžel k faktom pridáva aj niečo z pocitov a vtedajšieho režimu dňa: „Bola to výzva a pocta, ktorá sa neodmieta – vdýchnuť život reštaurácii kúsok od Červeného námestia. Prvý mesiac a pol sme v nej solisko - kurhajovcidoslova žili. Byt sme mali desať minút od hotela, ale sa nám neoplatilo chodiť domov; bývali sme radšej v hoteli. Začínali sme ráno o pol šiestej a končili s posledným hosťom niekedy aj o druhej ráno.“ A o pol šiestej už opäť pracovali. Všetka komunikácia prebiehala v ruštine a písomná v azbuke, takže sa ešte museli učiť aj jazyk. Bola to vraj vysoká škola života, ale úspešná.
V hoteli Solisko a jeho reštaurácii Al lago – na mieste letoviska cisárskeho dvora z konca 19.
storočia - sú sami sebe pánmi, riaditeľmi aj majiteľmi. Spolu sme to skúsili rozmeniť na
drobné...

Ako prežiť zlého zamestnanca ? Ako si ich vyberáte, čím ich motivujete a akým spôsobom sa s nimi lúčite..?

Katarína:  Kedysi sme mali 3-stupňové pohovory, aby sme si vybrali toho najvhodnejšieho - profesijne, finančne, ale aj čo do vhodnosti do kolektívu. S personálom je to teraz naozaj komplikované a ak sa ešte zamieša do dobrého kolektívu “zlý zamestnanec“, môže to spôsobiť veľa nepríjemnosti. Sme malý kolektív a sme spolu už dlho. V prípade, že sa nový človek ukáže ako nespolupracujúci, nevhodný, tak určite prídu prvé podnety práve od neho a od kolektívu. Nasleduje ústretovosť z našej strany. Snažíme sa vysvetliť, prečo by všetko malo fungovať tak, ako sme to určili. A prečo sa štandardy musia dodržiavať. Vtedy ešte nie je nič stratené. Aj nový „nevhodný“ zamestnanec sa dá zmeniť a prispôsobiť, ak má záujem. Ak však z jeho strany snaha chýba, treba sa rozísť po vzájomnej dohode. Ukončenie spolupráce sa môže niesť aj v nepríjemnom duchu, ale obe strany si musia uvedomiť, že spoluprácasolisko - zimný ext nefunguje a nevyhovuje. Veď všetci pracujeme za peniaze, ktorými je hodnotený výkon. A tak si vzájomne poďakujeme, finančne sa vyrovnáme a ide sa ďalej.

Martin:  Nájsť dnes dobrého zamestnanca je takmer nemožné. Mladý adept bez skúseností nemá problém vypýtať si 1500 eur . Na otázku či vie variť, odpovie „Nie, ale naučím sa!“ Nemám problém zaučiť nového kuchára a ani ho zaplatiť. Ale trochu pokory by neuškodilo. Všetci sme niekde začínali a postupne získavali skúsenosti, meno, pozíciu... Nikdy by mi nenapadlo v osemnástke si pýtať 45 000 korún. 

Ako manželka spomenula, sme malý kolektív a keď príde nový zamestnanec, väčšinou nemá problém zapadnúť medzi nás. Ale samozrejme aj u nás sa stalo, že kuchár odišiel po pár dňoch po nezhodách medzi personálom. Poďakovali sme sa mu a začali znovu celý proces hľadania. Najsilnejšia motivácia pre zamestnanca je, samozrejme, plat. Ale my sa usilujeme, aby to neostalo len pri peniazoch. Pre mňa osobne je vždy dôležitý prístup. Nemám rád, keď sa na pracovisku kričí. Všetko sa dá vybaviť aj pokojne. A k tomu vedieme aj náš tím. Ak vznikne problém, rozprávajme sa o ňom. Či sa to týka pracovného alebo aj súkromného života. Vždy sa snažíme pomôcť a som rád, ak niekto príde po radu alebo aj po pomoc.solisko - letná ext Zamestnanci si už na to zvykli.

Ako prežiť zlého hosťa ?  Aké sťažnosti vás vedia potrápiť, našli ste recept na pacifikovanie nespokojencov..? 

Katarína: Každý v hotelovom biznise pozná niekoľko kategórii nespokojných hostí. Ale len jednu by som nazvala “zlým hosťom“. Sú to klienti, ktorí si naozaj cielene prídu vybiť svoju zlosť na služby - akéhokoľvek formátu. Ešte ani nesedí, jedna ruka vyzlečená z vetrovky a druhá v rukáve, ale už píska na obsluhu, prípadne kričí „Haló, haló, obsluhuje tu niekto?“
„To mi chcete povedať, že tie cestoviny nemáte predvarené a varíte ich na počkanie? No určite!“
“Ja už mám objednané, ale videl som troch ľudí, čo išli na vašu toaletu a nič si neobjednali. Prečo to neriešite?“
a tak ďalej... milión situácii... A personál reaguje rôzne. Ak je nával práce, tak to môže spôsobiť „vyhodenie z rytmu“ a vznikne ťažká atmosféra s jednoduchou a jadrnou odpoveďou. A hneď je referencia na sociálnych sieťach, že čašník bol hrubý, nevhodne reagoval a podobne.

Martin: Doba je taká, že sa všetci a vždy ponáhľame. V reštaurácii je to o to horšie, že ak si hosť objedná rizoto, ktoré varíme na objednávku, tak ho nemôže čakať o tri minúty aj s polievkou a účtom. „Pizza za sedem eur? Ste normálni? Veď v Tescu z mrazáku dostať za štyri.“ Neberie do úvahy, že ju pripravujeme z talianskej múky, pravej Mozzarelly a šunky prosciutto cotto. Že to má s obsluhou a ústa si utrie do plátenného obrúska. Sú hostia, ktorí si nechajú vysvetliť, že cestovina sa pripravuje al dente, že tuniak musí byť v strede surový, inak bude suchý, že na rizoto si treba počkať. Iní pobúrene odídu a nechajú na sociálnych sieťachsolisko logo „pekný“ pozdrav. Každý sme nejaký, ale snažíme sa vyjsť hosťom v ústrety. Našťastie k nám prichádza väčšina príjemných hostí, ktorých radi znovu uvidíme.
.
Ako prežiť nesezónu? Čo vtedy robíte, ako sa snažíte toto obdobie preklenúť..?

Katarína: Hotel Solisko sme v roku 2011 otvorili v podobe, ako ho hosť vidí teraz. Zo začiatku sme naozaj mimosezónu cítili veľmi bolestivo.. Hotel vie ponúknuť školiace priestory pre skupiny do 40 osôb, čo je málo. Snažíme sa skladať zaujímavé pobytové balíčky, aby klienti prišli aj počas mrzutého tatranského počasia. Škola varenia, detské animačné pobyty, relaxačné pobyty a samozrejme malé firemné skupinky na školenia. Kapacita nepustí. Ale naša poloha päť krokov od Štrbského plesa nám hodne pomáha.

Martin: Mimosezóna je oddychové obdobie, keď sa pripravujeme na ďalšiu sezónu. Chystáme nové jedlá, meníme polpenzie, personál si berie voľno... Ale pre hotel je to aj náročné obdobie. Treba platiť faktúry, zamestnancov a všetky režijné náklady. Vtedy prídu na rad úspory zo sezóny. Ale vidíme, že z roka na rok je mimosezóna kratšia a hostia už nemajú problém prísť k nám aj v novembri alebo v apríli, keď sa ešte alebo už nedá lyžovať ani chodiťsolisko - izba na túry.

Ako prežiť priveľmi úspešnú sezónu ?
Ako zvládate nápor hostí, viete si vtedy prácu uľahčiť...?

Katarína: Letná sezóna, najmä ak sa počasie vydarí, je veľmi náročná. Naše generácie sa naučili na „príliš rýchlo“. Rýchlo ráno na kopec, aby sme boli prví...nevyšlo, už sú tam iní...tak rýchlo dole, aby sme sisolisko - kútik sadli prví k obedu... ale aj to sa niektorým podarilo skôr a stoličky sú obsadené... nuž, dojedli by ste prosím, aj my sme hladní...rýchlo...rýchlo
Zabudli, že sú na dovolenke a majú voľno.

Na každé obdobie roka reštaurácia pripravuje sezónnu ponuku jedál - na leto grilovačku, na jar špargľobranie... a tak zvažujeme, že vymyslíme aj niečo ako “rýchlu sezónku“. Niečo kvalitné a dobré, čo by však vo vrcholiacej sezóne rýchlejšie dokázalo nasýtiť uponáhľaných hostí.

Martin: Ako prežiť? Prežiť! Predovšetkým prežiť. V sezóne sa stále pracuje. Nič iné sa nerieši, len práca. Ráno práca, na obed práca, večer práca a v noci sa mi o nej sníva. Sú to mesiace, keď ideme na 100 percent. Potom príde mimosezóna a konečne trochu oddychujeme.

Ako prežiť náklady ? Kde sa dá ušetriť a kde určite nie..?

Katarína: Máme základné štartovacie mesačné náklady - nájom, energie, mzdy - a hneď ma bolí peňaženka... Nasledujú suroviny a prevádzkové potreby. Náš šéfkuchár - pán manžel - si potrpí na originálne a kvalitné suroviny do kuchyne, takže tam sa šetriť nesmie....Personál - solisko - rešt al lagoako som už spomínala, chodí do práce kvôli peniazom a ja som veľmi rada, ak viem personál zaplatiť a ešte radšej, keď im viem pridať. Ušetriť sa snažíme inak – efektívnym využívaním surovín od vňatky až po dužinu. K tomu vedieme aj personál.

Ako prežiť konkurenciu ? Akými očami sa pozeráte na tatranských konkurentov, čo sa vám u nich páči..?

Katarína: Tatry sú o oddychu, hoteloch, reštauráciách a konkurencii. Tá nás inšpiruje a niekedy zase naopak – my inšpirujeme ju. Najdôležitejšie je dobre ponúknuť „to svoje“. My sa orientujeme na rodiny s deťmi; na Solisku nájdu detský kútik, vybavenie na izbách, animátorov, vonkajšie ihrisko a predovšetkým polohu na konci cesty, teda na bezpečnom mieste. To, čo môže ponúknuť sused na kopci, my nevieme, ale dokážeme ponúknuť niečo iné. Potom to už ostáva len na výbere klienta.

Martin: Konkurencia je zdravá. Drží nás v strehu. Aj my máme čo doháňať a zlepšovať. A vždy budeme mať! Ja osobne na dovolenke málokedy idem do tej istej reštaurácie alebo toho istého hotela. Vždy je čo objavovať. Nové jedlá, nové trendy. A navštevujem aj konkurenciusolisko - apt stôl. Na Slovensku pôsobí veľké množstvo hotelov, ktoré by sa vo svete nestratili. Množstvo ľudí pracovalo v zahraničí a domov si priniesli to najlepšie. To teraz ponúkajú hosťom.

Ako prežiť seba ? Dá sa vôbec spolu žiť a robiť, ako si od seba oddýchnete..? 

Katarína: Najmä na začiatku to bolo veľmi náročné. Doma na stole hotelová robota a v robote zase o domácich veciach...ale už sme si zvykli. Musím priznať, že pohádať sa znamená problém - veď ani len „tichú domácnosť“ nemôžem nikdy uplatniť, nedá sa nerozprávať! Prevádzka musí fungovať a my musíme komunikovať. A veľmi málo spolu oddychujeme.

Martin: S manželkou sa poznáme vyše sedemnásť rokov. Desať sme spolu pracovali ako kolegovia, sedem rokov ako manželia. Dvadsaťštyri hodín denne.... Ale myslím si, že jeden bez druhého by už nespravil nič. A či sa dá takto spolu robiť? Dá!
Oddychujeme pri našej šesťročnej dcére. Občas nám od radosti, že sme doma, skáče po hlave. Ale vtedy si to užívame. Pritom sa snažíme splniť jej sen k osemnástim narodeninám - červené auto bez strechy s koníkom ... takže asi budeme musieť pracovať aj po nociach... ☺

Soňa Hudecová ©

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Aj vy (ne)snívate o michelinskej hviezde?

Možno snívate aspoň v najtajnejšom kútiku duše a možno by vám také niečo ani len micheinnenapadlo. Ale v každom prípade už nebude podstatné, či varíte božsky, moderne, originálne, zážitkovo, ekologicky... ale či štátna agentúra turizmu (v našom prípade by to teda bola Slovakia Travel) nájde desať miliónov na účasť v michelinovskom...

 / Čítať viac

Horeca očami hosťa: Michal Paľa

 …už vyše 20 rokov pôsobí v spoločnosti Messer Tatragas v pozícii m_paľa hgenerálneho riaditeľa, za čo vlani získal cenu vydavateľstva Trend ako „Manažér roka“.
„Keďže som študoval v zahraničí a moji rodičia pôsobili v diplomatických službách – ako chlapec som päť rokov žil v Alžírsku – dôkladne som okúsil chuť rôznych kuchýň. Ale dve z nich ostali mojimi srdcovými záležitosťami: francúzsky štýl stolovania a slovenské

 / Čítať viac

Zatvoria ceny energie váš wellness?

Už v máji si vrabce štebotali, že hotelieri plánujú zatvárať svoje wellnessy (vodné svety, centrá wellness pxb hoddychu... či ako sa to všelijako v rôznych hoteloch nazýva). Alebo ich aspoň podstatne zoštíhlia. A to ešte zďaleka nevyzerala situácia tak napäto a draho.
Riaditeľ hotela Hviezda v Dudinciach Mgr. Vincent Andraško k tomu hovorí, že zatiaľ mierne upravili prevádzkový čas wellness centra: „Oproti vlaňajšku sa energie zvýšili o 300

 / Čítať viac

Viete, čo je to harira?

Asi každý hotelier, F&B manager či šéfkuchár vie, čo znamená amuse-bouche. Jeden ho musí jedlo symbol pxbpripraviť, druhý naň zohnať suroviny a tretí s ním počítať v nákladoch. A určite poznajú angus, bacardi, pumpernikel, wasabi... Ale čo by musel majster varešky navariť, keby ho hosť

 / Čítať viac

Stane sa Európa lídrom „udržateľnosti“ turizmu?

Ekológia, zelený program, zero waste, udržateľný rozvoj... Niežeby na tom Slovákom vôbec ekológia pxbnezáležalo, ale takýto imidž firmy či hotela v mnohých západných krajinách zaváži mnoho viac. Je veľkým lákadlom a rozhodujúcim kritériom pri výbere produktu či služby. Aj organizátori medzinárodných eventov musia svojich klientov často odpovedať na to, či miesto pre

 / Čítať viac

Informatórium

Hotel Slovan Piešťany

hotel slovan piešťany

Kedysi najluxusnejšia secesná ikona piešťanských kúpeľov z roku 1906 – Grand hotel Rónai, neskôr Royal a počas socializmu premenovaný na Slovan - stále chátra. Do jej rekonštrukcie sa nik nechce pustiť... prečo?

Mondieu Bratislava

Ešte len začal nový rok a už má táto známa a inak dobrá kaviareň cez nespokojnú zákazníčku zlú reklamu. V čase sociálnych sietí si treba dávať veľký pozor.

Hotel Club Kežmarok

club kk

Trojhviezdičkový hotel v jednom z najstarších slovenských miest – a vo východiskovom bode výletov do troch národných parkov – práve oslavuje 30 rokov. Za ten čas sa pôvodných 19 izieb rozšírilo o ďalších 16, vrátane bezbariérových. Pribudla wifi, detský kútik, v garáži je dosť miest na zaparkovanie... Najväčšou devízou je však komorná atmosféra, pre ktorú hotel vyhľadáva pobytová a s ohľadom na športovú kariéru majiteľov Gantnerovcov najmä športumilná klientela. V reštaurácií sa aj štamgasti majú vždy čím novým pokochať – v zbierke poľovníckych trofejí  sú okrem európskych už aj kúsky z Kamčatky, Afriky či Mongolska.

Mirror Hospitality Expo

carlton ext

Hotel Radisson Blu Carlton (a ďalších 15 prevádzok v Bratislave a okolí) sa stane hostiteľom 5-dňového festivalu pre profesionálov i amatérov. Predstavia sa na ňom svetové mená barmanského, kuchárskeho a someliérskeho remesla - profesionáli, pôsobiaci doma i v cudzine, ale aj zahraniční majstri varešky a šejkra. Naši barmani-juniori si zasúťažia spolu s českými, maďarskými, poľskými a rakúskymi a festival vyvrcholí národným kolom barmanskej súťaže Diageo World Class; víťaz nás bude reprezentovať na svetovom finále v Sao Paulo.

Best Hotel Properties, a.s.

river park

Tímu päťhviezdičkových bratislavských hotelov Sheraton a River Park už nevelí Branislav Kačkovič (o čom redakcii začvirikali vrabce už v marci). Hotel Sheraton v komplexe Eurovea začal viesť Peter Dandár, doterajší riaditeľ DoubleTree by Hilton**** v Košiciach. Tam si na uvoľnenú stoličku sadla Adela Zakarová, ktorá v hoteli pracuje už osem rokov. V River Parku môžu hostia stretávať – ako staronového gr - Rudolfa Križana, ktorý doteraz pôsobil v Predstavenstve BHP.
 

hotel Čerešne**** Bratislava

hotel čerešne ba-polianky

V rámci projektu Čerešne City v dúbravskej časti Polianky ponúkne ubytovanie príležitostným hosťom – na úrovni štyroch hviezdičiek – aj hotel Čerešne. Developer – ITB Development ho predstavil ako 7-poschodovú budovu s 96 izbami a siedmimi 2-izbovými apartmánmi so zatrávnenou strechou, pričom ďalšie dve podlažia nájdu miesto pod zemou. Tam sa počíta s parkovaním pre 63 áut (a 27 môže parkovať v exteriéri hotela) , ale aj s krytom pre 250 ľudí. Hoci výstavba sa začína len na jar 2023, prvých hostí plánujú Čerešne privítať už o dva roky.
 

Arkady Hof **** Stupava

arkady fof stupava 3

V jednej z bočných uličiek stupavského centra pribudol hotel so 16 izbami a 8 apartmánmi. Zrodil sa rekonštrukciou panského majera zo 17. storočia. Dnes v ňom nechýba noblesná reštaurácia, ktorej šéfuje Peter Gogaľ, sála i konferenčná miestnosť; vďaka pôvodným klenbám však hotel dýcha originálnou historickou atmosférou. V pozícii výkonného riaditeľa pôsobí Peter Hain.
 

♣ Vienna House Easy Bratislava

vienna house easy ba

Bývalý hotel Chopin*** siete Vienna International, ktorý prešiel pred rokmi premenou na koncept Vienna Easy (vrátane názvu), má už nového majiteľa. Prešiel do portfólia najväčšej hotelovej franchisingovej siete – Wyndham Hotels & Resorts, ktorý sa „skrýva“ za značkami Sheraton, Hilton, Holiday Inn, Ibis Styles, Mercure, Mövenpick, Dorint, Steigenberger, Pullman, Adagio a ďalšími v 95 krajinách. Naďalej bude však značku Vienna House prevádzkovať spoločnosť HR Group so sídlom v Berlíne, ale pod prispôsobenou značkou Vienna House by Wyndham.

♣ Crowne Plaza Bratislava

crowne plaza

Už druhý rok po sebe obhájil hotel v centre hlavného mesta ocenenie najlepší MICE hotel, ktoré udeľuje World MICE Awards aj v jednotlivých krajinách. V Česku, napríklad, bodovala Corinthia Praha, v Rakúsku Grand Hotel Wien, v Maďarsku The Ritz – Carlton Budapest. Len u našich severných susedov je ocenený Zamek Janów Podlaski mimo hlavného mesta, dokonca celkom excentricky pri ukrajinských hraniciach. Svetové MICE jednotky pôsobia v Dubaji a Katare, ale ako naj „MICE organizátor“ vo svete sa umiestnila spoločnosť Liberty Czech Republic & Slovakia DMC.
 

Lomnica***** v Tatranskej Lomnici

m_warhol 2

Po desaťročí pôsobenia v Bellevue Grand Hoteli**** S. Smokovec ukončil túto etapu pracovnej kariéry tamojší riaditeľ Ing. Miroslav Warhol. Stal sa hotelovým manažérom hotela Lomnica***** v Tatranskej Lomnici. Hotel Bellevue momentálne riadi jeho predchodca Ing. Viktor Kosmák, ktorý túto funkciu už raz prevzal v roku 2011 po odchode Ing. Jany Gantnerovej. Neskôr sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. 

MenJu Bratislava

menjú ba

V reštaurácii hotela Aston v Bratislave zavial nový vietor. Prenajali si ju slovenskí top šéfkuchári – Martin Korbelič a Tomáš Sika a nazvali ju MenJu. Dostala aj nový outfit v duchu trendu neformálnosti, vzdušnosti a prirodzených materiálov. Zmenili aj slovenský zvyk nechávať reštauráciu stále otvorenú a svojich hostí vítajú len počas pracovných dní do 14.30. Aj keď otvorili už koncom jesene, na horeca scénu sa uviedli najmä otváracou večerou Zimného festivalu jedla.
 

Eck Restaurant Devín

eck restaurant devín h-i

Zážitkovú gastronómiu hlavného mesta plánuje posunúť vpred nový Eck Restaurant v Devíne. Majiteľ Patrik Tkáč do kuchyne povolal Daniela Tillingera, ktorý sa tak na Slovensko vrátil po rokoch pôsobenia v Belgicku, Veľkej Británii a Rakúsku. Reštaurácia s kapacitou 34 hostí a salónikom pre ďalších desať, funguje len večer a rezervačným spôsobom. V podzemí našla svoje miesto vínna pivnica, pre začiatok s ôsmimi tisíckami vín. Mimochodom, názov reštaurácie má korene v prastarom názve tamojšieho miesta – Gold Eck, teda zlatý roh.

Poprad*** v Poprade

hotel poprad pp

Jeden z tradičných a „nostalgických“ hotelov v meste pod Tatrami zatvoril v októbri svoje brány. A tak 144 lôžok a prísteliek ostáva stále prázdnych. Rovnako ako konferenčná miestnosť, salón, tri menšie salóniky a príjemná reštaurácia pre 100 ľudí. Na penzión pre starších sa má premeniť aj hotel Gerlach, smutne známy mafiánskou likvidáciou policajta v 90-tych rokoch.

Grandhotel**** Starý Smokovec

grandhotel ss ext zima

K doterajším apartmánom, „venovaným“ známym osobnostiam, pribudli nedávno apartmány detského spisovateľa Daniela Heviera a českého herca Miroslava Donutila. Hotel začal túto tradíciu na jeseň 2018, kedy pokrstil izby kráľa komédie Vlastu Buriana, českej športovej legendy Emila Zátopka a slovenskej uznávanej herečky Milky Vášáryovej (ktorá si o tamojšie dvere buchla pomyselné šampanské osobne). Neskôr hotel pripravil aj apartmán českej slávice Lucie Bílej.

♣ OOCR Region Liptov

liptov bača

Oslavuje 10 rokov po tom, čo nadviazala na predošlý Klaster Liptov. Za ten čas získala štátnu dotáciu 10,2 mil. € a samosprávy vybrali na dani z ubytovania 11 mil. €. Rok 2019 prekonal rekord – 2 milióny prenocovaní. Podpisuje sa pod to bezplatná preprava skibusmi, značka Liptovské droby s pečiatkou ochrany EU, projekt Nepoznaný Liptov či podujatie ZA7HORAMI, náučné chodníky, infraštruktúra pre cyklistov - 60 kusov cyklomobiliáru i 30 elektronabíjacích staníc. Aj vďaka nim sa Liptov stal celoročne príťažlivou destináciou s potenciálom opäť po pandémii „číselne rásť“.
 

rezort Salamandra HHT

m_majtánová

Znalec vie dešifrovať, že sídlo (aj rovnomenného hotela) je Horný Hodrušský tajch. Stal sa služobným domovom Michaely Majtánovej, ktorá na Horehronie prišla z hotela Devín. "Mojim cieľom a zároveň výzvou v najbližšom období je stabilizovať hotelový personál a poskytnúť našim zamestnancom čo najlepšie zázemie pre ich fungovanie. Len spokojní zamestnanci totiž dokážu hosťom prinášať kvalitné služby a zážitky na najvyššej úrovni," hovorí o filozofii najbližšieho obdobia .
 

Choice Hotels a Radisson Hotels

choice hotels logo

Tesne pred polovicou júna sa americká sieť so 600 000 posteľami v 41 krajinách, založená v roku 1939, rozhodla kúpiť americkú časť spoločnosti Radisson Hotels. Tá je dokonca o 30 rokov staršia a zrodila sa v Minneapolise. Prevod dosiahne výšku 675 mil USD. Na Slovensku je kupec zastúpený značkou Clarion a Mamaison, do odkúpenej siete patrí hotel Radisson Blu Carlton a Park Inn by Radisson Danube – všetky v Bratislave. Tých sa však zmeny netýkajú.
 

♣ Wellness hotel Borovica**** Štrbské Pleso

čašník olex pecerytsia

Víťazstvo v 1. ročníku Taste of Tatry cup – Prosecco race, teda v behu čašníkov s proseccom na tácke, putovali do wellness hotela Borovica čašníkovi Olexandrovi Pecerytsiovi z Ukrajiny. Na Slovensku žije už päť rokov a vyštudoval tu tatranskú hotelovú akadémiu. Prvú cenu – 3-dňový pobyt v oblasti Prosecco – mu pomohla v konkurencii 29 kolegov z rôznych reštaurácií a hotelov získať nielen „rýchlosť nôh“ na 1,3–kilometrovej trati s povinnými gastropointmi, ale najmä šikovnosť a stratégia.

♣ DoubleTree by Hilton Bratislava****

p_ďurčeková 3 

Od 1. júna sa stala generálnou riaditeľkou hotela Petra Ďurčeková. Prichádza z hotela Pod lipou v Modre-Harmónii. „Chcem pokračovať v dobre nastavenom statuse mestského biznis hotela. Na niektoré služby sa pozriem z nadhľadu a budem hľadať tvorivé vylepšenia.“ Počas covidu sa tak stala v poradí už treťou najvyššou manažérkou tohto bratislavského hotela a jeho reštaurácie Toscana.

♣ Kaštieľ Turčianska Štiavnička

kaštieľ turč štiavnička apart

Spustnutý Révayovský kaštieľ zo 16. storočia sa pod taktovkou nového majiteľa - stavebnej spoločnosti Ismont mení na hotelový rezort. Zároveň pri kaštieli vyrastú budovy s apartmánmi, ktoré si záujemcovia môžu natrvalo kúpiť. Vyhovieť pamiatkarom znamená 9-miliónovú investíciu, v nej je zahrnuté okrem obnovy kaštieľa aj vybudovanie oranžerie, udržiavanie jaskýň či starostlivosť o tisícku stromov zámockého parku.


čím žila horeca scéna v upynulých rokoch
 

2013 – 2024 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok