Ľudia - nápady - myšlienky - skúsenosti

Cestovnému ruchu chýba motivácia k podnikaniu a zamestnávaniu

... sťažuje sa Ing. Pavol Baranec, konateľ spoločnosti hotel Podhradie v Považskom Podradí. V tomto odvetví podniká už siedmy rok a zdá sa mu, že situácia je z roka na rok horšia než pred krízou v roku 2008.

„Chýbajú zmysluplné systémové opatrenia, ktoré by motivovali k podnikaniu, k zamestnávaniu ľudí a najmä aby aj ľudia mali motiváciu sa zamestnať. Prijímajú sa chaotické opatrenia a právne normy, ktoré nič neriešia. Len zvyšujú administratívu a vytvárajú priestor pre šikanovanie rôznymi kontrolnými orgánmi.“

Cestovný ruch a najmä hotelierstvo je podľa neho ako lakmusový papierik, ktorý reaguje na situáciu v priemysle a najmä na neustále sa meniace pravidlá v malom a strednom podnikaní. A zahraniční hostia a turisti sa k nám nehrnú, najme mimo Bratislavy a Vysokých Tatier. „Propagácia krajiny v zahraničí je bezzubá a motivácia domáceho obyvateľstva k väčšiemu využívaniu tunajších zariadení cestovného ruchu nie je žiadna podobne ako motivácia cestovných kancelárií a agentúr k orientácii na aktívny cestovný ruch. Zákon č. 91/2010 o podpore cestovného ruchu bol pokusom na nakopnutie iniciatívy pzdola, ale svojim obsahom je len „pastierskym listom“. Vláda v ňom odkazuje svojim poddaným „človeče pomôž si sám, aj Pán Boh Ti pomôže“. Predsa na združovanie a vytváranie firiem je tu obchodný a občianska zákonník. Myšlienkou zákona bolo, aby združenia vyberali poplatky od svojich členov a ak to rozpočet štátu umožní, tak v rovnakej výške prispeje z rozpočtu. Podľa skúseností zo združenia OOCR Horné Považie, členskú základňu tvoria zväčša obce. Tie nie sú podnikateľskými subjektmi a spravidla ani nevedia, ako sa tvoria peniaze, keďže sú napojené na tok peňazí z výberu daní, poplatkov a dotácií štátu. Preto najúčinnejší spôsob prežitia samotných zariadení v cestovnom ruchu je nespoliehať sa na nikoho a postarať sa v prvom rade len o seba.“

Ako každá firma, tak aj hotel je pod neustálym tlakom nákladov a výnosov. Nákladová časť sa podľa Pavla Baranca dostala do štádia, že už nie je kde šetriť. Iba vyvolanými investíciami, na ktoré neostávajú zdroje, lebo všetko pohltí štát a samospráva. „Keď sa predstavitelia štátu v minulom roku dušovali, že elektrická energia nezdraží, tak v ten istý deň zdražili distribučné poplatky tak, že celková cena elektrickej energie sa zvýšila o 25 percent.. Vodárenská spoločnosť každoročne zvyšuje vodné a stočné o asi 6 percent, takže za posledných 5 rokov asi o 3 0percent. Cena práce u dohodárov-sezónnych pracovníkov sa zvýšila o 35 percent pre zamestnávateľa a 14 percent pre zamestnanca. Cestovný ruch je závislý na ľudskej práci a preto rozhodujúcu časť tržieb tvoria osobné náklady – 46 percent, výrobná spotreba (energie a potraviny) – 30 percent, finančné náklady 3,0 percent, služby 12 percent a DPH po odpočte približne 13 percent.,“ vypočítava P. Baranec a jedným dychom dodáva, že súčet vyše 100 percent vyzerá ako nezmysel ... preto musí byť takéto podnikanie dotované z iných zdrojov. „Je to spôsobené nízkou vyťaženosťou, kde sme od roku 2008 klesli z 30 percent na 23 percent v roku 2013 a taktiež z dôvodu neustále sa zvyšujúceho odvodového a daňového zaťaženia. Vrcholom stupídnosti je zavedenie daňovej licencie na všetky firmy, bez ohľadu na to, či firma zamestnáva ľudí a plní si svoje daňové a odvodové povinnosti, alebo ide o spiacu firma bez zamestnancov a bez obratu. Pomohlo by nám, keby DPH bola na tieto služby približne 10 percent, a tým by sa mohlo investovať, alebo zaplatiť vyššie mzdy. Jediné čo dnes chýba v podnikaní je finančná hotovosť. Vyššia vyťaženosť je závislá na prosperite fungujúcich priemyselných podnikov. Aj keď sa situácia opticky javí o niečo lepšia ako minulý rok, tak firmy sú stále v režime šetrenia. Nehovoriac o tom, že sa zásadne zmenila forma komunikácie, mnohé veci sa riešia elektronicky -videokonferenciami, vzdialeným prístupom do riadiacich systémov a pod.“

Pochvaľuje si aspoň „malé šťastie“, že hotel Podhradie je jediným v Považskej Bystrici a pôsobí tam asi dvadsiatka zahraničných firiem. Pri vyťaženosti 40 percent by mali aspoň vyrovnanú bilanciu nákladov a výnosov. Investovať by mohli pri trojpätinovej vyťaženosti, to je však vraj v tamojších podmienkach v nedohľadne.

„ Z pohľadu tvorby pracovných miest v cestovnom ruchu je problém vysokého daňového a odvodového zaťaženia, komplikovaného zákonníka práce, prílišnej ochrany zamestnancov, ktorá vyúsťuje do nízkej motivácie firiem k zamestnávaniu a občanov zamestnávať sa. Opatrenia, ktoré vláda prijíma, sú chaotické a nesystémové. Raz sa rieši zamestnanosť mladých do 25-rokov, potom mladých do 29 rokov, potom žien vracajúcich sa z materskej dovolenky alebo vekovej kategórie nad 50 rokov. Pripadá mi to tak, akoby sa vždy riešili problémy príbuzných z ministerských rado... Žiadne systémové opatrenie.“ Ilustruje to na príklade „svojho“ hotela: teraz zamestnáva 15 stálych zamestnancov a mohlo by ich byť o 6 a sezónne až o 10 viac, ale ekonomická situácia to neumožňuje. Krátkodobé opatrenia v podobe rôznych príspevkov na zamestnávanie je nezmyselné a z dlhodobého hľadiska nemôže fungovať, je to len priestor pre špekulácie a korupciu. Zvýhodňovanie jednej skupiny oproti druhej deformujú trh práce a vždy to vytvára priestor pre korupciu, ktorá je touto vládou živená ako nikdy predtým.

Najväčším problémom je tvorba zdrojov na normálnu reprodukciu a prípadné investovanie. Na Slovensku je dnes úplne absurdná situácia, keď všetky vytvorené zdroje v malom a strednom podnikaní odchádzajú do centra na prerozdeľovanie. Cez rôzne na mieru šité pravidlá verejného obstarávania sa prideľujú vyvoleným a politicky lojálnych firmám. Podnikanie stráca zmysluplnosť, lebo bez možnosti tvorby zdrojov na vlastný rozvoj sa sám seba pýtam, prečo by som mal isť do rizika zamestnávať ľudí a bojovať so súperom (štát – vláda), keď pravidlá hry diktuje len súper a mení ich počas hry, tak ako mu to vyhovuje. Prerozdeľovanie zdrojov - a je jedno, či sú to vyzbierané peniaze cez dane a odvody alebo dnes skompromitované eurofondy - vytvárajú účelovo priestor pre klientelizmus, korupciu a deformáciu podnikateľského prostredia. Podstatná časť zdrojov by mala zostať tam, kde sa tvorí. V neposlednom rade na podnikateľské prostredie v cestovnom ruchu pôsobia šikanózne zákony, ktoré sa neustále menia alebo dopĺňajú, čo svedčí o nesystémovosti alebo cielenej snahe zlikvidovať ešte aj to málo, čo v ťažko skúšanom odvetví cestovného ruchu funguje.,“ sťažuje sa P. Baranec. A dodáva, že má na mysli zákon o ochrane osobných údajov, ktorý sa musel pod tlakom odbornej verejnosti novelizovať skôr ako nadobudol účinnosť. Ďalej zákon o registračných pokladniach, ktorý sa v roku 2013 novelizoval trikrát a teraz je pripravená ďalšia novela. Spomína prípad, keď pokladničné bločky jedného obchodného reťazca nespĺňali náležitosti zákona a hrozilo mu odobratie živnostenského oprávnenia. „Vláda v spolupráci s časťou parlamentu bola schopná z večera do rána zmeniť zákon tak, aby reťazec mohol fungovať ďalej. Keby sa to stalo 500 malým slovenským firmám, nepomôže im ani svätená voda, boli by šikanované a zlikvidované.“

Za samostatnú kapitolu v cestovnom ruchu považuje problémy gastronómie a ponuky domácich produktov. Nie, že by bol nedostatok potravín na trhu. Kúpiť sa dá všetko, ale ponúkať regionálne špeciality z regionálnych potravín ostáva problémom. Chcel získať regionálneho pestovateľa alebo chovateľa na Hornom Považí. Žiaden však nebol schopný dodávať aspoň sezónne miestne potraviny, teda to, čo sa tam tradične pestovalo, napr. petržlen, mrkva, cibuľa, cesnak, zemiaky, kvaka ..“

V hoteli pripravili týždeň “jedál starých materí“ a riaditeľ si vymyslel zapekanú kvaku - spomienku na detstvo. Žiadna sa tam však nepestuje, aj keď je pôvodnejšia než zemiaky. Áno, relatívne sa nič nestalo, lebo obchodný reťazec ju v pohode zabezpečil – doviezol z Holandska 1 kg za 8,40 €. „Cesnak z Číny, zemiaky zo Španielska, rajčiny z hydrofónneho roztoku z Holandska ... Rovnaké to je aj pri mäse. Slovenské ryby neexistujú, hovädzie steaky sú z Južnej Ameriky, bravčové mäso a hydina bez označenia konkrétneho chovateľa. Jedine čo je slovenské, tak produkty salašov s chovom oviec. Našťastie v každej doline okolo Považskej Bystrice sa chovajú ovce s predajom produktov, ale to je tak všetko. A zase sa dostaneme k zákonnej úprave „predaja z dvora“. Funguje asi tak, že ráno príde do tržnice auto so značkou jedného južného okresu, vyloží na pulty niekoľkým dôchodkyniam maďarskú zeleninu a oni to predávajú ako svoje produkty. Bez náležitého dokladu, aj keď v dobrej kvalite, ale my to kúpiť nemôžeme, lebo nedostaneme doklad a nemali by sme takúto zeleninu uznanú v nákladoch. Možno niekde inde na Slovensku je to lepšie, ale na Hornom Považí je to tak“. Dal uverejniť inzerát, že hľadá regionálneho dodávateľa zeleniny. Ozvalo sa iba niekoľko dôchodcov, ktorí mali prebytky na svojich záhradkách a ponúkli to, čo sami neskonzumujú. Polepšili by si, ale predovšetkým by v hotelovom jedálnom lístku mohli uviesť s hrdosťou dnešné trendové - „pripravené z miestnych surovín .

       „Je mi z toho smutno. V minulosti som bol úspešný podnikateľ, ale teraz som skeptický - nasratý - občan. Nevidím totiž žiadnu snahu o to, aby boli podmienky žičlivejšie v prospech podnikania, motivácie k zamestnávaniu a motivácie zamestnať sa.“

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Aj vy (ne)snívate o michelinskej hviezde?

Možno snívate aspoň v najtajnejšom kútiku duše a možno by vám také niečo ani len micheinnenapadlo. Ale v každom prípade už nebude podstatné, či varíte božsky, moderne, originálne, zážitkovo, ekologicky... ale či štátna agentúra turizmu (v našom prípade by to teda bola Slovakia Travel) nájde desať miliónov na účasť v michelinovskom...

 / Čítať viac

Horeca očami hosťa: Michal Paľa

 …už vyše 20 rokov pôsobí v spoločnosti Messer Tatragas v pozícii m_paľa hgenerálneho riaditeľa, za čo vlani získal cenu vydavateľstva Trend ako „Manažér roka“.
„Keďže som študoval v zahraničí a moji rodičia pôsobili v diplomatických službách – ako chlapec som päť rokov žil v Alžírsku – dôkladne som okúsil chuť rôznych kuchýň. Ale dve z nich ostali mojimi srdcovými záležitosťami: francúzsky štýl stolovania a slovenské

 / Čítať viac

Zatvoria ceny energie váš wellness?

Už v máji si vrabce štebotali, že hotelieri plánujú zatvárať svoje wellnessy (vodné svety, centrá wellness pxb hoddychu... či ako sa to všelijako v rôznych hoteloch nazýva). Alebo ich aspoň podstatne zoštíhlia. A to ešte zďaleka nevyzerala situácia tak napäto a draho.
Riaditeľ hotela Hviezda v Dudinciach Mgr. Vincent Andraško k tomu hovorí, že zatiaľ mierne upravili prevádzkový čas wellness centra: „Oproti vlaňajšku sa energie zvýšili o 300

 / Čítať viac

Viete, čo je to harira?

Asi každý hotelier, F&B manager či šéfkuchár vie, čo znamená amuse-bouche. Jeden ho musí jedlo symbol pxbpripraviť, druhý naň zohnať suroviny a tretí s ním počítať v nákladoch. A určite poznajú angus, bacardi, pumpernikel, wasabi... Ale čo by musel majster varešky navariť, keby ho hosť

 / Čítať viac

Stane sa Európa lídrom „udržateľnosti“ turizmu?

Ekológia, zelený program, zero waste, udržateľný rozvoj... Niežeby na tom Slovákom vôbec ekológia pxbnezáležalo, ale takýto imidž firmy či hotela v mnohých západných krajinách zaváži mnoho viac. Je veľkým lákadlom a rozhodujúcim kritériom pri výbere produktu či služby. Aj organizátori medzinárodných eventov musia svojich klientov často odpovedať na to, či miesto pre

 / Čítať viac

Informatórium

Hotel Slovan Piešťany

hotel slovan piešťany

Kedysi najluxusnejšia secesná ikona piešťanských kúpeľov z roku 1906 – Grand hotel Rónai, neskôr Royal a počas socializmu premenovaný na Slovan - stále chátra. Do jej rekonštrukcie sa nik nechce pustiť... prečo?

Mondieu Bratislava

Ešte len začal nový rok a už má táto známa a inak dobrá kaviareň cez nespokojnú zákazníčku zlú reklamu. V čase sociálnych sietí si treba dávať veľký pozor.

Hotel Club Kežmarok

club kk

Trojhviezdičkový hotel v jednom z najstarších slovenských miest – a vo východiskovom bode výletov do troch národných parkov – práve oslavuje 30 rokov. Za ten čas sa pôvodných 19 izieb rozšírilo o ďalších 16, vrátane bezbariérových. Pribudla wifi, detský kútik, v garáži je dosť miest na zaparkovanie... Najväčšou devízou je však komorná atmosféra, pre ktorú hotel vyhľadáva pobytová a s ohľadom na športovú kariéru majiteľov Gantnerovcov najmä športumilná klientela. V reštaurácií sa aj štamgasti majú vždy čím novým pokochať – v zbierke poľovníckych trofejí  sú okrem európskych už aj kúsky z Kamčatky, Afriky či Mongolska.

Mirror Hospitality Expo

carlton ext

Hotel Radisson Blu Carlton (a ďalších 15 prevádzok v Bratislave a okolí) sa stane hostiteľom 5-dňového festivalu pre profesionálov i amatérov. Predstavia sa na ňom svetové mená barmanského, kuchárskeho a someliérskeho remesla - profesionáli, pôsobiaci doma i v cudzine, ale aj zahraniční majstri varešky a šejkra. Naši barmani-juniori si zasúťažia spolu s českými, maďarskými, poľskými a rakúskymi a festival vyvrcholí národným kolom barmanskej súťaže Diageo World Class; víťaz nás bude reprezentovať na svetovom finále v Sao Paulo.

Best Hotel Properties, a.s.

river park

Tímu päťhviezdičkových bratislavských hotelov Sheraton a River Park už nevelí Branislav Kačkovič (o čom redakcii začvirikali vrabce už v marci). Hotel Sheraton v komplexe Eurovea začal viesť Peter Dandár, doterajší riaditeľ DoubleTree by Hilton**** v Košiciach. Tam si na uvoľnenú stoličku sadla Adela Zakarová, ktorá v hoteli pracuje už osem rokov. V River Parku môžu hostia stretávať – ako staronového gr - Rudolfa Križana, ktorý doteraz pôsobil v Predstavenstve BHP.
 

hotel Čerešne**** Bratislava

hotel čerešne ba-polianky

V rámci projektu Čerešne City v dúbravskej časti Polianky ponúkne ubytovanie príležitostným hosťom – na úrovni štyroch hviezdičiek – aj hotel Čerešne. Developer – ITB Development ho predstavil ako 7-poschodovú budovu s 96 izbami a siedmimi 2-izbovými apartmánmi so zatrávnenou strechou, pričom ďalšie dve podlažia nájdu miesto pod zemou. Tam sa počíta s parkovaním pre 63 áut (a 27 môže parkovať v exteriéri hotela) , ale aj s krytom pre 250 ľudí. Hoci výstavba sa začína len na jar 2023, prvých hostí plánujú Čerešne privítať už o dva roky.
 

Arkady Hof **** Stupava

arkady fof stupava 3

V jednej z bočných uličiek stupavského centra pribudol hotel so 16 izbami a 8 apartmánmi. Zrodil sa rekonštrukciou panského majera zo 17. storočia. Dnes v ňom nechýba noblesná reštaurácia, ktorej šéfuje Peter Gogaľ, sála i konferenčná miestnosť; vďaka pôvodným klenbám však hotel dýcha originálnou historickou atmosférou. V pozícii výkonného riaditeľa pôsobí Peter Hain.
 

♣ Vienna House Easy Bratislava

vienna house easy ba

Bývalý hotel Chopin*** siete Vienna International, ktorý prešiel pred rokmi premenou na koncept Vienna Easy (vrátane názvu), má už nového majiteľa. Prešiel do portfólia najväčšej hotelovej franchisingovej siete – Wyndham Hotels & Resorts, ktorý sa „skrýva“ za značkami Sheraton, Hilton, Holiday Inn, Ibis Styles, Mercure, Mövenpick, Dorint, Steigenberger, Pullman, Adagio a ďalšími v 95 krajinách. Naďalej bude však značku Vienna House prevádzkovať spoločnosť HR Group so sídlom v Berlíne, ale pod prispôsobenou značkou Vienna House by Wyndham.

♣ Crowne Plaza Bratislava

crowne plaza

Už druhý rok po sebe obhájil hotel v centre hlavného mesta ocenenie najlepší MICE hotel, ktoré udeľuje World MICE Awards aj v jednotlivých krajinách. V Česku, napríklad, bodovala Corinthia Praha, v Rakúsku Grand Hotel Wien, v Maďarsku The Ritz – Carlton Budapest. Len u našich severných susedov je ocenený Zamek Janów Podlaski mimo hlavného mesta, dokonca celkom excentricky pri ukrajinských hraniciach. Svetové MICE jednotky pôsobia v Dubaji a Katare, ale ako naj „MICE organizátor“ vo svete sa umiestnila spoločnosť Liberty Czech Republic & Slovakia DMC.
 

Lomnica***** v Tatranskej Lomnici

m_warhol 2

Po desaťročí pôsobenia v Bellevue Grand Hoteli**** S. Smokovec ukončil túto etapu pracovnej kariéry tamojší riaditeľ Ing. Miroslav Warhol. Stal sa hotelovým manažérom hotela Lomnica***** v Tatranskej Lomnici. Hotel Bellevue momentálne riadi jeho predchodca Ing. Viktor Kosmák, ktorý túto funkciu už raz prevzal v roku 2011 po odchode Ing. Jany Gantnerovej. Neskôr sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. 

MenJu Bratislava

menjú ba

V reštaurácii hotela Aston v Bratislave zavial nový vietor. Prenajali si ju slovenskí top šéfkuchári – Martin Korbelič a Tomáš Sika a nazvali ju MenJu. Dostala aj nový outfit v duchu trendu neformálnosti, vzdušnosti a prirodzených materiálov. Zmenili aj slovenský zvyk nechávať reštauráciu stále otvorenú a svojich hostí vítajú len počas pracovných dní do 14.30. Aj keď otvorili už koncom jesene, na horeca scénu sa uviedli najmä otváracou večerou Zimného festivalu jedla.
 

Eck Restaurant Devín

eck restaurant devín h-i

Zážitkovú gastronómiu hlavného mesta plánuje posunúť vpred nový Eck Restaurant v Devíne. Majiteľ Patrik Tkáč do kuchyne povolal Daniela Tillingera, ktorý sa tak na Slovensko vrátil po rokoch pôsobenia v Belgicku, Veľkej Británii a Rakúsku. Reštaurácia s kapacitou 34 hostí a salónikom pre ďalších desať, funguje len večer a rezervačným spôsobom. V podzemí našla svoje miesto vínna pivnica, pre začiatok s ôsmimi tisíckami vín. Mimochodom, názov reštaurácie má korene v prastarom názve tamojšieho miesta – Gold Eck, teda zlatý roh.

Poprad*** v Poprade

hotel poprad pp

Jeden z tradičných a „nostalgických“ hotelov v meste pod Tatrami zatvoril v októbri svoje brány. A tak 144 lôžok a prísteliek ostáva stále prázdnych. Rovnako ako konferenčná miestnosť, salón, tri menšie salóniky a príjemná reštaurácia pre 100 ľudí. Na penzión pre starších sa má premeniť aj hotel Gerlach, smutne známy mafiánskou likvidáciou policajta v 90-tych rokoch.

Grandhotel**** Starý Smokovec

grandhotel ss ext zima

K doterajším apartmánom, „venovaným“ známym osobnostiam, pribudli nedávno apartmány detského spisovateľa Daniela Heviera a českého herca Miroslava Donutila. Hotel začal túto tradíciu na jeseň 2018, kedy pokrstil izby kráľa komédie Vlastu Buriana, českej športovej legendy Emila Zátopka a slovenskej uznávanej herečky Milky Vášáryovej (ktorá si o tamojšie dvere buchla pomyselné šampanské osobne). Neskôr hotel pripravil aj apartmán českej slávice Lucie Bílej.

♣ OOCR Region Liptov

liptov bača

Oslavuje 10 rokov po tom, čo nadviazala na predošlý Klaster Liptov. Za ten čas získala štátnu dotáciu 10,2 mil. € a samosprávy vybrali na dani z ubytovania 11 mil. €. Rok 2019 prekonal rekord – 2 milióny prenocovaní. Podpisuje sa pod to bezplatná preprava skibusmi, značka Liptovské droby s pečiatkou ochrany EU, projekt Nepoznaný Liptov či podujatie ZA7HORAMI, náučné chodníky, infraštruktúra pre cyklistov - 60 kusov cyklomobiliáru i 30 elektronabíjacích staníc. Aj vďaka nim sa Liptov stal celoročne príťažlivou destináciou s potenciálom opäť po pandémii „číselne rásť“.
 

rezort Salamandra HHT

m_majtánová

Znalec vie dešifrovať, že sídlo (aj rovnomenného hotela) je Horný Hodrušský tajch. Stal sa služobným domovom Michaely Majtánovej, ktorá na Horehronie prišla z hotela Devín. "Mojim cieľom a zároveň výzvou v najbližšom období je stabilizovať hotelový personál a poskytnúť našim zamestnancom čo najlepšie zázemie pre ich fungovanie. Len spokojní zamestnanci totiž dokážu hosťom prinášať kvalitné služby a zážitky na najvyššej úrovni," hovorí o filozofii najbližšieho obdobia .
 

Choice Hotels a Radisson Hotels

choice hotels logo

Tesne pred polovicou júna sa americká sieť so 600 000 posteľami v 41 krajinách, založená v roku 1939, rozhodla kúpiť americkú časť spoločnosti Radisson Hotels. Tá je dokonca o 30 rokov staršia a zrodila sa v Minneapolise. Prevod dosiahne výšku 675 mil USD. Na Slovensku je kupec zastúpený značkou Clarion a Mamaison, do odkúpenej siete patrí hotel Radisson Blu Carlton a Park Inn by Radisson Danube – všetky v Bratislave. Tých sa však zmeny netýkajú.
 

♣ Wellness hotel Borovica**** Štrbské Pleso

čašník olex pecerytsia

Víťazstvo v 1. ročníku Taste of Tatry cup – Prosecco race, teda v behu čašníkov s proseccom na tácke, putovali do wellness hotela Borovica čašníkovi Olexandrovi Pecerytsiovi z Ukrajiny. Na Slovensku žije už päť rokov a vyštudoval tu tatranskú hotelovú akadémiu. Prvú cenu – 3-dňový pobyt v oblasti Prosecco – mu pomohla v konkurencii 29 kolegov z rôznych reštaurácií a hotelov získať nielen „rýchlosť nôh“ na 1,3–kilometrovej trati s povinnými gastropointmi, ale najmä šikovnosť a stratégia.

♣ DoubleTree by Hilton Bratislava****

p_ďurčeková 3 

Od 1. júna sa stala generálnou riaditeľkou hotela Petra Ďurčeková. Prichádza z hotela Pod lipou v Modre-Harmónii. „Chcem pokračovať v dobre nastavenom statuse mestského biznis hotela. Na niektoré služby sa pozriem z nadhľadu a budem hľadať tvorivé vylepšenia.“ Počas covidu sa tak stala v poradí už treťou najvyššou manažérkou tohto bratislavského hotela a jeho reštaurácie Toscana.

♣ Kaštieľ Turčianska Štiavnička

kaštieľ turč štiavnička apart

Spustnutý Révayovský kaštieľ zo 16. storočia sa pod taktovkou nového majiteľa - stavebnej spoločnosti Ismont mení na hotelový rezort. Zároveň pri kaštieli vyrastú budovy s apartmánmi, ktoré si záujemcovia môžu natrvalo kúpiť. Vyhovieť pamiatkarom znamená 9-miliónovú investíciu, v nej je zahrnuté okrem obnovy kaštieľa aj vybudovanie oranžerie, udržiavanie jaskýň či starostlivosť o tisícku stromov zámockého parku.


čím žila horeca scéna v upynulých rokoch
 

2013 – 2024 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok