Horúca linka

Máte ťažké srdce na hotelovú mládež ? Nezúfajte, nie ste sami !

Aj hotelové a reštauračné remeslá majú vraj zlaté dno. Nejde to však bez talentu, sebadisciplíny, zodpovednosti, trpezlivosti. Teda vlastností, ktoré dnes väčšine žiakov stredných odborných hotelových škôl chýbajú...
„Nie všetci budúci kuchári si vybrali remeslo dobre. Vidím to na žiakoch, ktorí si „krútia“ prax v mojich reštauráciách. A musím konštatovať, že situácia je v tomto smere z roka na rok horšia a až 40 percent žiakov si malo radšej vybrať inú profesiu,“ takto sa mi neposťažoval slovenský manažér, ale nemecký šéfkuchár Peter Hepp, ktorý vlastní dve reštaurácie vo Švédsku. Rovnaký problém v krajine s dlhou podnikateľskou tradíciou je však slabou náplasťou na bolesti našej hotelovej a reštauračnej scény. Jej predstavitelia už dlho upozorňujú, že im do zamestnania prichádzajú čoraz horšie pripravení absolventi. Vinou samotnej mládeže, ale aj rodičov, pedagógov a celého systému odborného školstva.

„V službách by mali pracovať iba tí, čo majú radi prácu s ľuďmi. Dnešným deťom však dg%20-%20juniorichýba zodpovednosť, cieľavedomosť a snaha vypracovať sa vo svojom odbore čo najlepšie, neustále sa vzdelávať. A odborné školstvo prechádza neustálymi zmenami. Ani samotní učitelia sa nevedia zjednotiť v názoroch, akou cestou by sa mala príprava uberať,“ riaditeľka hotela Hviezdoslav v Kežmarku Sylvia Holopová vie, o čom hovorí. Nielen vďaka trojročnej spolupráci s tamojšou Hotelovou akadémiou Otta Brucknera, ale aj vďaka celoživotnej kariére pedagóga a riaditeľky tejto školy.

Podobne ako švédsky šéfkuchár aj slovenskí manažéri vravia o zhoršujúcej sa kvalite „živého materiálu“. Aj Pavol Hanzlík, ktorý vlastní niekoľko gastroprevádzok v Komárne, musel po pätnástich rokoch spoluprácu so strednou odbornou školou ukončiť. „Na vlastné náklady som kedysi zriadil prax pre žiakov odboru kuchár-čašník. Žiaľ, škole ide najmä o kvantitu, takže mnohí k maturite doslova preplávajú. Potom z nej vyjde nepoužiteľný mladý človek rovno na úrad práce. Vyvíja sa to k horšiemu, aj keď, samozrejme, existujú aj výnimky.“

Práve o tie je v hoteloch a reštauráciách veľký záujem. Na jednej strane sú totiž chodby úradov práce plné absolventov, na druhej strane hlásia prevádzky veľa neobsadených kuchárskych a čašníckych miest. Iba jeden z desiatich – také sú podľa riaditeľa Grandu v Trenčíne Petra Ilavského skúsenosti so žiakmi, ktorí by ako-tak splnili predstavy hotela.
“Keď sa pozriem, akí žiaci vychádzajú z hotelových odborných škôl, tak sa obávam o kvalitu budúceho personálu. Ako dokážeme zostaviť dobrý tím? Žiaci spravidla nemajú snahu učiť sa, pýtať sa, rýchlo niečo urobia-neurobia, najedia sa a utekajú preč,“ sťažuje sa riaditeľka hotela Jalta v Michalovciach Mária Rubín. Zazlieva učiteľom, že niekedy im na kontrolu žiakov stačí informácia po telefóne. Pritom pracovníci hotela nemajú žiadne možnosti sankcií alebo motivácie. „Rodičia by mali spolu s deťmi prehodnotiť, čomu sa chcú v živote venovať.“

Na prax do hotela Most slávy v Trenčianskych Tepliciach chodievajú ročne 3-4 juniori. „Keď medzi nimi „zasvieti“ mladík, ktorého práca baví, vždy mu ponúkneme zamestnanie. Za osem škola%20-%20ha%20lm%20hrokov, počas ktorých vediem hotel, sme takých mali iba šesť,“ hovorí o nepriaznivej štatistike riaditeľka Zdenka Lelkešová a dodáva, že sa situácia zhoršuje. „Deti sú často arogantné, nechce sa im robiť a profesiu im pravdepodobne vybrali rodičia. Aj keď samotná trenčianska odborná škola nám vychádza v ústrety. Dokonca si naši zamestnanci viac pochvaľujú kuchárov a čašníkov než dievčatá na recepciu a servis, ktoré u nás praxujú zo strednej školy podnikania.“ 

Hotelieri a manažéri reštaurácií vyčítajú odborným školám, že v snahe o čo najvyšší počet žiakov sľubujú „modré z neba“. Ľahko dosiahnuteľné manažérske posty, možné pokračovanie v štúdiu na vysokej škole. To však nie je úloha odborných škôl a trh práce im vráti tieto ilúzie ako bumerang.. „Školy nechcú rešpektovať naše praktické potreby. Chýbajú nám kuchári a čašníci, ale deti študujú manažment. Najviac praxujúcich študentov by chcelo ísť na recepciu alebo do kancelárie. Jazykové znalosti im ale nestačia ani do baru, nieto na recepciu hotela so zahraničnou klientelou,“ ani riaditeľka hotela Sv. Ludmila v Skalici Iva Stöhrová, nevidí zlepšenie v načúvaní potrebám brandže.

Všetci chcú byť manažérmi, to trápi aj riaditeľku hotela Mikado v Nitre Annu Labošovú. “Naše deti sme nenaučili robiť. Ale verím, že sa remeslu vráti pôvodné miesto v spoločnosti a nebude dehonestované v prospech kadejakých neužitočných pseudo odborov. Nech sa rodičia nehanbia dať dieťa na odbornú školu a nech si spoločnosť uvedomí, že potrebujeme aj pekárov, inštalatérov, mäsiarov, čašníkov…” Ťažké srdce má na majstrov odborného výcviku, ktorí majú vraj často horšiu pracovnú morálku než ich študenti z cestovného ruchu. Trikrát do týždňa tam chodia na prax a rotujú po hoteli, aby spoznali celkový chod hotela a reštaurácie Rouge. „Zväčša to ide bez problémov, sem-tam nevhodné oblečenie, účesy, piercing... V tom prípade ich posielame späť do školy.

K „trhovému“ správaniu sa núti školy nielen štát, ale aj rodičia. Manažment či akadémia ich ušiam lepšie znejú než kuchárina, cukrárina... „Spolupráca s rodičmi neznamená iba škola%20-%20ha%20lmvšeobecnú výchovu, aby sme spolu pripravili do života správneho človeka. Ide aj o rešpekt voči jeho budúcemu povolaniu. Najnaliehavejšie to cítiť u čašníkov. Napriek tomu, že patria k dôležitým „pracovníkom prvého kontaktu“ a práve od nich závisí spokojnosť hosťa. Musia mu vedieť poradiť, vyznať sa v jedlách a nápojoch, riešiť možné konflikty, komunikovať v cudzích jazykoch, zahladiť dojem z nie stopercentného výkonu kuchyne ... a rodičia to často pokazia dešpektom: obsluhu vraj môže robiť každý. V spolupráci s praxou sa snažíme tieto postoje meniť,“ riaditeľka Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši Katarína Uličná vie, že mnohé deti nemajú jasno, čím by sa chceli v živote zaoberať. A tak za nich rozhodnú rodičia. „Snažíme sa ale všetkých motivovať - účasťou na gastro-akciách, súťažiach, rôznych projektoch, praxou v kvalitných hoteloch a reštauráciách. Úspechy zrazu dokážu našich žiakov zázračne zmeniť.”
Rovnako to vidí aj viceprezidentka Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Jozefína Zaukolcová, ktorá učí cukráske remeslo na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Púchove: “Nie všetci dostali do vienka rovnaký talent a zanietenie čosi v živote dokázať. Ale aj na to treba vyrásť a dospieť. Vždy si vychutnávam chvíľu, keď sa zmenou postoja k svojej práci mení dieťa na dospelú bytosť.“

Školy však nesmieme hodiť do jedného vreca. Tvrdí to aj riaditeľka hotela Danubia Gate v Bratislave Andrea Panyiová, kde vyskúšali spoluprácu s viacerými. “Konečne sme spokojní a pochvaľujeme si väčšinu žiakov. Pracujú na sebe, zdokonaľujú sa v jazykoch a najmä si uvedomujú, že hosť je náš pán. A tí ostatní… nuž, nenašli sa v týchto profesiách. Po skúsenostiach však už vieme, že ideálna škola s ideálnymi žiakmi neexistuje.”
V horskom hoteli Remata v Ráztočne si pochvaľujú spoluprácu s prievidzskou školou. Riaditeľ Miroslav Kratka vie, že všetko závisí od konkrétneho žiaka. “Ak školu navštevuje z donútenia, tak aj prax u nás v hoteli pociťuje ako nepríjemnú a nemá záujem o získavanie skúseností. Ak ho však profesia zaujíma… je to celkom iná pesnička.”

Čo pre prevádzku znamená dobrá škola, o tom by vedeli veľa rozprávať aj v hoteli Mercure Bratislava Centrum. Na začiatku si vraveli, že nie je priveľmi logické mať na praxi žiakov z druhého konca krajiny - z prešovskej hotelovej akadémie. Ale skúsili ... a vraj dobre urobili. Funguje to prostredníctvom dvoj- a trojtýždňových turnusov, pričom žiaci bývajú a stravujú sa v hoteli. „Z nášho pohľadu to vyzerá, že odborné školstvo začína naberať lepší, kvalitnejší rozmer, a úmerne k tomu sa zvyšuje aj úroveň gastronómie na Slovensku.“ podľa riaditeľa Ladislava Olcsváryho však vo všeobecnosti chýba žiakom disciplína, snaha o presnosť a zodpovednosť v práci.

Spokojní sú aj v rezorte Villa Betula v Liptovskej Sielnici. Dva roky spolupracujú s mikulášskou hotelovkou, dokonca žiaci vedú cvičnú firmu s rovnakým názvom. Tvoria vlastné pobytové ha%20lm%20-%20cvičná%20firmabalíky, vedú si účtovníctvo, pracujú na propagačných materiáloch, budujú stánok na výstavu a navrhujú vlastných maskotov... „Spolu konzultujeme spôsoby ponuky a predaja, trénujeme komunikáciu s hosťom a snažíme sa, aby zvládli know-how našej spoločnosti,“ riaditeľka hotela Anka Brezinová sa teší, že na Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Ostrave získala práve Villa Betula, s.r.o. v podaní žiakov prvé miesto spomedzi 70 slovenských a zahraničných cvičných firiem.

Dobrú školu od priemernej odlišujú práve takéto aktivity. „Využívame viaceré spôsoby ako oživiť vyučovanie a dostať doň nové trendy. Napríklad návštevou podnikateľov v škole a prezentovaním ich životných príbehov, spoločným varením úspešných šéfkuchárov a našich žiakov. V rámci projektu Zdravá výživa deti základných škôl spolu s našimi žiakmi varia, pečú, obsluhujú , aranžujú,“ hovorí riaditeľka HA Liptovský Mikuláš Katarína Uličná. Zdôrazňuje, že vzdelávanie sa musí vyvíjať tak, ako sa menia trendy gastronómie. Tomu napomáhajú barmanské, somelierske a baristické kurzy, školenia v réžii odborných firiem, ale aj slovakiatour%20´11%20-%20ha%20lmdobrovoľná stáž učiteľov v partnerských hoteloch počas prázdnin. No a samozrejmosťou je prax žiakov v dobrých zariadeniach. Vo Ville Betula, v apartmánovom dome Liptovský dvor …

Úroveň školy je však zviazaná s celkovou úrovňou cestovného ruchu v konkrétnom regióne. Ak je tam dostatok hostí, bude aj dostatok pracovných príležitostí a kvalitných zariadení, kde môžu žiaci praxovať. Medzi také patrí práve Liptov. Do evidencie nezamestnaných sa zaraďuje priemerne 12-20 percent absolventov, pritom zo študijných odborov ich ročne vyjde až sto a z učebných odborov päťdesiat. Riaditeľka HA Liptovský Mikuláš Katarína Uličná považuje za omnoho problematickejšie rozdielne názory školy a rodičov na prípravu pre profesionálny život. „Teda na konkrétne spôsoby, ako má dieťa už počas štúdia dostávať „pod kožu“ základné návyky – disciplínu, ochotu, flexibilnosť, pracovitosť. A ako stráviť fakt, že práca v službách je časovo náročná; jeho kamaráti sú doma, keď ono musí ísť na prax. V tomto sa bez pomoci rodičov nezaobídeme.“

shp ©

späť

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Aj vy (ne)snívate o michelinskej hviezde?

Možno snívate aspoň v najtajnejšom kútiku duše a možno by vám také niečo ani len micheinnenapadlo. Ale v každom prípade už nebude podstatné, či varíte božsky, moderne, originálne, zážitkovo, ekologicky... ale či štátna agentúra turizmu (v našom prípade by to teda bola Slovakia Travel) nájde desať miliónov na účasť v michelinovskom...

 / Čítať viac

Horeca očami hosťa: Michal Paľa

 …už vyše 20 rokov pôsobí v spoločnosti Messer Tatragas v pozícii m_paľa hgenerálneho riaditeľa, za čo vlani získal cenu vydavateľstva Trend ako „Manažér roka“.
„Keďže som študoval v zahraničí a moji rodičia pôsobili v diplomatických službách – ako chlapec som päť rokov žil v Alžírsku – dôkladne som okúsil chuť rôznych kuchýň. Ale dve z nich ostali mojimi srdcovými záležitosťami: francúzsky štýl stolovania a slovenské

 / Čítať viac

Zatvoria ceny energie váš wellness?

Už v máji si vrabce štebotali, že hotelieri plánujú zatvárať svoje wellnessy (vodné svety, centrá wellness pxb hoddychu... či ako sa to všelijako v rôznych hoteloch nazýva). Alebo ich aspoň podstatne zoštíhlia. A to ešte zďaleka nevyzerala situácia tak napäto a draho.
Riaditeľ hotela Hviezda v Dudinciach Mgr. Vincent Andraško k tomu hovorí, že zatiaľ mierne upravili prevádzkový čas wellness centra: „Oproti vlaňajšku sa energie zvýšili o 300

 / Čítať viac

Viete, čo je to harira?

Asi každý hotelier, F&B manager či šéfkuchár vie, čo znamená amuse-bouche. Jeden ho musí jedlo symbol pxbpripraviť, druhý naň zohnať suroviny a tretí s ním počítať v nákladoch. A určite poznajú angus, bacardi, pumpernikel, wasabi... Ale čo by musel majster varešky navariť, keby ho hosť

 / Čítať viac

Stane sa Európa lídrom „udržateľnosti“ turizmu?

Ekológia, zelený program, zero waste, udržateľný rozvoj... Niežeby na tom Slovákom vôbec ekológia pxbnezáležalo, ale takýto imidž firmy či hotela v mnohých západných krajinách zaváži mnoho viac. Je veľkým lákadlom a rozhodujúcim kritériom pri výbere produktu či služby. Aj organizátori medzinárodných eventov musia svojich klientov často odpovedať na to, či miesto pre

 / Čítať viac

Informatórium

Hotel Slovan Piešťany

hotel slovan piešťany

Kedysi najluxusnejšia secesná ikona piešťanských kúpeľov z roku 1906 – Grand hotel Rónai, neskôr Royal a počas socializmu premenovaný na Slovan - stále chátra. Do jej rekonštrukcie sa nik nechce pustiť... prečo?

Mondieu Bratislava

Ešte len začal nový rok a už má táto známa a inak dobrá kaviareň cez nespokojnú zákazníčku zlú reklamu. V čase sociálnych sietí si treba dávať veľký pozor.

Hotel Club Kežmarok

club kk

Trojhviezdičkový hotel v jednom z najstarších slovenských miest – a vo východiskovom bode výletov do troch národných parkov – práve oslavuje 30 rokov. Za ten čas sa pôvodných 19 izieb rozšírilo o ďalších 16, vrátane bezbariérových. Pribudla wifi, detský kútik, v garáži je dosť miest na zaparkovanie... Najväčšou devízou je však komorná atmosféra, pre ktorú hotel vyhľadáva pobytová a s ohľadom na športovú kariéru majiteľov Gantnerovcov najmä športumilná klientela. V reštaurácií sa aj štamgasti majú vždy čím novým pokochať – v zbierke poľovníckych trofejí  sú okrem európskych už aj kúsky z Kamčatky, Afriky či Mongolska.

Mirror Hospitality Expo

carlton ext

Hotel Radisson Blu Carlton (a ďalších 15 prevádzok v Bratislave a okolí) sa stane hostiteľom 5-dňového festivalu pre profesionálov i amatérov. Predstavia sa na ňom svetové mená barmanského, kuchárskeho a someliérskeho remesla - profesionáli, pôsobiaci doma i v cudzine, ale aj zahraniční majstri varešky a šejkra. Naši barmani-juniori si zasúťažia spolu s českými, maďarskými, poľskými a rakúskymi a festival vyvrcholí národným kolom barmanskej súťaže Diageo World Class; víťaz nás bude reprezentovať na svetovom finále v Sao Paulo.

Best Hotel Properties, a.s.

river park

Tímu päťhviezdičkových bratislavských hotelov Sheraton a River Park už nevelí Branislav Kačkovič (o čom redakcii začvirikali vrabce už v marci). Hotel Sheraton v komplexe Eurovea začal viesť Peter Dandár, doterajší riaditeľ DoubleTree by Hilton**** v Košiciach. Tam si na uvoľnenú stoličku sadla Adela Zakarová, ktorá v hoteli pracuje už osem rokov. V River Parku môžu hostia stretávať – ako staronového gr - Rudolfa Križana, ktorý doteraz pôsobil v Predstavenstve BHP.
 

hotel Čerešne**** Bratislava

hotel čerešne ba-polianky

V rámci projektu Čerešne City v dúbravskej časti Polianky ponúkne ubytovanie príležitostným hosťom – na úrovni štyroch hviezdičiek – aj hotel Čerešne. Developer – ITB Development ho predstavil ako 7-poschodovú budovu s 96 izbami a siedmimi 2-izbovými apartmánmi so zatrávnenou strechou, pričom ďalšie dve podlažia nájdu miesto pod zemou. Tam sa počíta s parkovaním pre 63 áut (a 27 môže parkovať v exteriéri hotela) , ale aj s krytom pre 250 ľudí. Hoci výstavba sa začína len na jar 2023, prvých hostí plánujú Čerešne privítať už o dva roky.
 

Arkady Hof **** Stupava

arkady fof stupava 3

V jednej z bočných uličiek stupavského centra pribudol hotel so 16 izbami a 8 apartmánmi. Zrodil sa rekonštrukciou panského majera zo 17. storočia. Dnes v ňom nechýba noblesná reštaurácia, ktorej šéfuje Peter Gogaľ, sála i konferenčná miestnosť; vďaka pôvodným klenbám však hotel dýcha originálnou historickou atmosférou. V pozícii výkonného riaditeľa pôsobí Peter Hain.
 

♣ Vienna House Easy Bratislava

vienna house easy ba

Bývalý hotel Chopin*** siete Vienna International, ktorý prešiel pred rokmi premenou na koncept Vienna Easy (vrátane názvu), má už nového majiteľa. Prešiel do portfólia najväčšej hotelovej franchisingovej siete – Wyndham Hotels & Resorts, ktorý sa „skrýva“ za značkami Sheraton, Hilton, Holiday Inn, Ibis Styles, Mercure, Mövenpick, Dorint, Steigenberger, Pullman, Adagio a ďalšími v 95 krajinách. Naďalej bude však značku Vienna House prevádzkovať spoločnosť HR Group so sídlom v Berlíne, ale pod prispôsobenou značkou Vienna House by Wyndham.

♣ Crowne Plaza Bratislava

crowne plaza

Už druhý rok po sebe obhájil hotel v centre hlavného mesta ocenenie najlepší MICE hotel, ktoré udeľuje World MICE Awards aj v jednotlivých krajinách. V Česku, napríklad, bodovala Corinthia Praha, v Rakúsku Grand Hotel Wien, v Maďarsku The Ritz – Carlton Budapest. Len u našich severných susedov je ocenený Zamek Janów Podlaski mimo hlavného mesta, dokonca celkom excentricky pri ukrajinských hraniciach. Svetové MICE jednotky pôsobia v Dubaji a Katare, ale ako naj „MICE organizátor“ vo svete sa umiestnila spoločnosť Liberty Czech Republic & Slovakia DMC.
 

Lomnica***** v Tatranskej Lomnici

m_warhol 2

Po desaťročí pôsobenia v Bellevue Grand Hoteli**** S. Smokovec ukončil túto etapu pracovnej kariéry tamojší riaditeľ Ing. Miroslav Warhol. Stal sa hotelovým manažérom hotela Lomnica***** v Tatranskej Lomnici. Hotel Bellevue momentálne riadi jeho predchodca Ing. Viktor Kosmák, ktorý túto funkciu už raz prevzal v roku 2011 po odchode Ing. Jany Gantnerovej. Neskôr sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. 

MenJu Bratislava

menjú ba

V reštaurácii hotela Aston v Bratislave zavial nový vietor. Prenajali si ju slovenskí top šéfkuchári – Martin Korbelič a Tomáš Sika a nazvali ju MenJu. Dostala aj nový outfit v duchu trendu neformálnosti, vzdušnosti a prirodzených materiálov. Zmenili aj slovenský zvyk nechávať reštauráciu stále otvorenú a svojich hostí vítajú len počas pracovných dní do 14.30. Aj keď otvorili už koncom jesene, na horeca scénu sa uviedli najmä otváracou večerou Zimného festivalu jedla.
 

Eck Restaurant Devín

eck restaurant devín h-i

Zážitkovú gastronómiu hlavného mesta plánuje posunúť vpred nový Eck Restaurant v Devíne. Majiteľ Patrik Tkáč do kuchyne povolal Daniela Tillingera, ktorý sa tak na Slovensko vrátil po rokoch pôsobenia v Belgicku, Veľkej Británii a Rakúsku. Reštaurácia s kapacitou 34 hostí a salónikom pre ďalších desať, funguje len večer a rezervačným spôsobom. V podzemí našla svoje miesto vínna pivnica, pre začiatok s ôsmimi tisíckami vín. Mimochodom, názov reštaurácie má korene v prastarom názve tamojšieho miesta – Gold Eck, teda zlatý roh.

Poprad*** v Poprade

hotel poprad pp

Jeden z tradičných a „nostalgických“ hotelov v meste pod Tatrami zatvoril v októbri svoje brány. A tak 144 lôžok a prísteliek ostáva stále prázdnych. Rovnako ako konferenčná miestnosť, salón, tri menšie salóniky a príjemná reštaurácia pre 100 ľudí. Na penzión pre starších sa má premeniť aj hotel Gerlach, smutne známy mafiánskou likvidáciou policajta v 90-tych rokoch.

Grandhotel**** Starý Smokovec

grandhotel ss ext zima

K doterajším apartmánom, „venovaným“ známym osobnostiam, pribudli nedávno apartmány detského spisovateľa Daniela Heviera a českého herca Miroslava Donutila. Hotel začal túto tradíciu na jeseň 2018, kedy pokrstil izby kráľa komédie Vlastu Buriana, českej športovej legendy Emila Zátopka a slovenskej uznávanej herečky Milky Vášáryovej (ktorá si o tamojšie dvere buchla pomyselné šampanské osobne). Neskôr hotel pripravil aj apartmán českej slávice Lucie Bílej.

♣ OOCR Region Liptov

liptov bača

Oslavuje 10 rokov po tom, čo nadviazala na predošlý Klaster Liptov. Za ten čas získala štátnu dotáciu 10,2 mil. € a samosprávy vybrali na dani z ubytovania 11 mil. €. Rok 2019 prekonal rekord – 2 milióny prenocovaní. Podpisuje sa pod to bezplatná preprava skibusmi, značka Liptovské droby s pečiatkou ochrany EU, projekt Nepoznaný Liptov či podujatie ZA7HORAMI, náučné chodníky, infraštruktúra pre cyklistov - 60 kusov cyklomobiliáru i 30 elektronabíjacích staníc. Aj vďaka nim sa Liptov stal celoročne príťažlivou destináciou s potenciálom opäť po pandémii „číselne rásť“.
 

rezort Salamandra HHT

m_majtánová

Znalec vie dešifrovať, že sídlo (aj rovnomenného hotela) je Horný Hodrušský tajch. Stal sa služobným domovom Michaely Majtánovej, ktorá na Horehronie prišla z hotela Devín. "Mojim cieľom a zároveň výzvou v najbližšom období je stabilizovať hotelový personál a poskytnúť našim zamestnancom čo najlepšie zázemie pre ich fungovanie. Len spokojní zamestnanci totiž dokážu hosťom prinášať kvalitné služby a zážitky na najvyššej úrovni," hovorí o filozofii najbližšieho obdobia .
 

Choice Hotels a Radisson Hotels

choice hotels logo

Tesne pred polovicou júna sa americká sieť so 600 000 posteľami v 41 krajinách, založená v roku 1939, rozhodla kúpiť americkú časť spoločnosti Radisson Hotels. Tá je dokonca o 30 rokov staršia a zrodila sa v Minneapolise. Prevod dosiahne výšku 675 mil USD. Na Slovensku je kupec zastúpený značkou Clarion a Mamaison, do odkúpenej siete patrí hotel Radisson Blu Carlton a Park Inn by Radisson Danube – všetky v Bratislave. Tých sa však zmeny netýkajú.
 

♣ Wellness hotel Borovica**** Štrbské Pleso

čašník olex pecerytsia

Víťazstvo v 1. ročníku Taste of Tatry cup – Prosecco race, teda v behu čašníkov s proseccom na tácke, putovali do wellness hotela Borovica čašníkovi Olexandrovi Pecerytsiovi z Ukrajiny. Na Slovensku žije už päť rokov a vyštudoval tu tatranskú hotelovú akadémiu. Prvú cenu – 3-dňový pobyt v oblasti Prosecco – mu pomohla v konkurencii 29 kolegov z rôznych reštaurácií a hotelov získať nielen „rýchlosť nôh“ na 1,3–kilometrovej trati s povinnými gastropointmi, ale najmä šikovnosť a stratégia.

♣ DoubleTree by Hilton Bratislava****

p_ďurčeková 3 

Od 1. júna sa stala generálnou riaditeľkou hotela Petra Ďurčeková. Prichádza z hotela Pod lipou v Modre-Harmónii. „Chcem pokračovať v dobre nastavenom statuse mestského biznis hotela. Na niektoré služby sa pozriem z nadhľadu a budem hľadať tvorivé vylepšenia.“ Počas covidu sa tak stala v poradí už treťou najvyššou manažérkou tohto bratislavského hotela a jeho reštaurácie Toscana.

♣ Kaštieľ Turčianska Štiavnička

kaštieľ turč štiavnička apart

Spustnutý Révayovský kaštieľ zo 16. storočia sa pod taktovkou nového majiteľa - stavebnej spoločnosti Ismont mení na hotelový rezort. Zároveň pri kaštieli vyrastú budovy s apartmánmi, ktoré si záujemcovia môžu natrvalo kúpiť. Vyhovieť pamiatkarom znamená 9-miliónovú investíciu, v nej je zahrnuté okrem obnovy kaštieľa aj vybudovanie oranžerie, udržiavanie jaskýň či starostlivosť o tisícku stromov zámockého parku.


čím žila horeca scéna v upynulých rokoch
 

2013 – 2024 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok