Napredujú - zlepšujú - rozvíjajú

Smokovecký Grandhotel obnovil izby za 1,6 mil eur a pokrstil apartmány

Historický 114-ročný hotel, ktorého už pred rokom 1918 považovali za jeden z Top 10 horských hotelov sveta, zmodernizoval 79 izieb a apartmánov, chodby a spoločenské priestory. Napriek dosť vysokému objemu investície trvala rekonštrukcia len tri mesiace.

Okrem nového outfitu však apartmány dostávajú aj svoje meno. Preto v nich nechýbajú ani obrazy, fotografie a knihy o osobnostiach, po ktorých sú pomenované. „Vzdávame tým hold a ctíme si velikánov kultúrneho a umeleckého života, nielen tých minulých, ale aj grandhotel ss - aprsúčasných,“ povedal na úvod slávnostného krstu apartmánov Matej Fujka, riaditeľ Grandhotela Starý Smokovec. Samozrejme, ide o osobnosti, spojené s jeho históriou. Kráľ českého humoru a filmovej komédie Vlasta Burian tu často nocoval a pochvaľoval si, že vždy odchádzal spokojný a oddýchnutý. Štvornásobný olympijský víťaz, držiteľ svetových rekordov a športová legenda Emil Zátopek sem prichádzal kvôli športovým tréningom. Emília Vášáryová, dáma slovenskej i českej filmovej a divadelnej scény, uprostred krásnej tatranskej prírody nakrúcala jeden z najromantickejších filmov slovenskej kinematografie Medená veža. Počas krstu „svojho“ apartmánu však spomínala na časté súkromné pobyty v tomto hoteli, pričom sa nezabudla poďakovať ani vtedajšiemu riaditeľovi grandhotel ss - ext šFrantiškovi Odložilíkovi

Mimochodom, prvým dvom osobnostiam je venovaný aj špeciálny jedálny lístok – vsuvka bežného a la carte. Vlastu Buriana môžu hostia „ochutnať“prostredníctvom niekoľkých z jeho receptov, ktoré nám ako veľký labužník a gurmet zanechal. Emil Zátopek síce recepty nezbieral, ale do gastronómie Grandhotela sa zapísalgrandhotel ss - zátopek svojou vášňou pre les. Traduje sa, že raz sa z prechádzok vrátil s tak veľkým, kopcom naplneným košíkom húb, že z nich vtedajší šéfkuchár Štefan Pupák navaril polievku pre všetkých hostí. A tak na jeho počesť pripravil – ako súčasť špeciálnej ponuky – dnešný šéfkuchár Peter Pikovský hríbovú krémovú polievku či malinový sorbet s lieskovcami.

Grandhotel v Starom Smokovci bol vďaka investičnému zámerugrandhotel ss - vašáryová Gustava Hoepfnera st.,vtedajšieho riaditeľa Spišskej úverovej a priemyselnej banky, otvorený 30. júna 1904 ako jeden z prvých troch veľkých tatranských hotelov. Trojpodlažná budova s jedenásťosovou hlavnou fasádou mala 150 miestností (z toho štyri pätiny tvorili izby) a bola postavená v secesnom štýle. Jej architektúra inšpirovala aj Michala Kyselu, ktorý ako architekt pripravoval a dohliadal na dnešnú renováciu: „Mali sme možnosť nahliadnuť do archívnych fotografií, veľmi podnecujúcich. Ale našou snahou nebolo kopírovať pôvodné zariadenie hotela.“

Napokon zvolil ako nový grafický prvok izieb hrazdené masívne trámy na záhlaví postelí. Do tohto výrazného detailu sa premieta exteriérové fasádne hrazdenie, typické pre tatranskú grandhotel ss - izbaarchitektúru začiatku 20. storočia – teda doby otvorenia hotela. „V izbách sme vymenili svietidlá za nové s minimalistickým dizajnom, aby im stačila jednoduchá a praktická údržba, zatiaľ čo v apartmánoch a na chodbách sme zachovali pôvodné kryštálové lustre. Textílie vrátane kobercov sú všetky nové so zaujímavým a bohatým vzorom. Spolu s dekoratívnou povrchovou úpravou stien, navrhnutou len pre Grandhotel v Starom Smokoci, vytvárajú pocit historického luxusu,“ teší sa z výsledku M. Kysela a riaditeľ M. Fujka k tomu dodáva: „Renováciou izieb sme rozvinuli potenciál hotela a vrátili mu opäť niekdajšiu slávu. K obnove sme pristupovali s veľkým rešpektom, vnímali sme ju ako záväzok zachovať pôvodného ducha hotela, ktorého sa nám podarilo preniesť aj do nových izieb.“

S apartmánom Vlastu Buriana bola spokojná aj pravnučka obľúbeného komika Monika Kristl, pekný list poslala do hotela aj Dana Zátopková, ktorá sa takto zúčastnila na krste aspoň na diaľku.

Soňa Hudeová-Podhorná © 
do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Ja som Lipták, kto je viac? Nuž hosť, čo sa zaslúžil o 1,8 mil prenocovaní!

 Región Liptov pred rokom oslavoval 4,5-percentný nárast obsadenosti, takže Vysokým Tatrám šliape pomaly na päty. Čísla za minulý rok ho potešili ešte viac; počet prenocovaní totiž medziročne podrástol až o 6,67 percent na 1 719 368 a počet návštevníkov „vyskočil“ až o 7,75 percent. Zaslúžili sa o to aj zahraniční návštevníci; prišlo ich o trochu viac než rok predtým. Aj keď najvyšší podiel - 65 percent stále patrí Slovákom.

15. 3. 2019 / Čítať viac

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok