Napredujú - zlepšujú - rozvíjajú

V kultúre piva bodujú aj nováčikovia - Lanius. Fabrika a Wywar

Keď zopár nadšencov zakladalo Asociáciu malých nezávislých pivovarov, bolo v hre len osem spoločností. Dnes ich pôsobí na trhu vyše štyridsať a aj tento rok vzniknú ďalšie. Chute konzumentov začali totiž priať väčšej rôznorodosti.

Slovenský konzument je konzervatívny – vraveli pivovarníci ešte pred piatimi-šiestimi rokmi. Veľkým spoločnostiam to vyhovovalo, malých zabíjalo. Situácia sa však dramaticky zmenila. Dnešný hosť reštaurácie či pubu vie už oceniť aj iné chute piva, než je klasický ležiak. Dokázal pivo%20-%20akadémia%2015%20-%20oceneníto aj ohlas na Salón piva so štyridsiatkou remeselných a kočovných pivovarov, ktorý nedávno do bratislavskej Starej tržnice pritiahol tisícky návštevníkov. A to na moky, ktoré nemôžeme označiť za lacné, ani za marketingovo podporené či v prípade fliaš a etikiet dizajnovo príťažlivé.

„Naše celoročné úsilie už štyri roky vrcholí odovzdaním cien pivovarníckej akadémie. Neudeľujeme ich na základe nejakých prísnych pravidiel, či degustácií,“ povedal na tohtoročnom slávnostnom večeri predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo (na obr. vpr.), inak aj riaditeľ Banskobystrického pivovaru. „My v Asociácií sme kolegovia a nie súperi, sme priatelia a svoje pokroky a úspechy pozorne celý rok sledujeme. Preto sa každoročne na odovzdávanie cien tešíme a užívame si ho.“

Čo aj vidno na úctyhodnom počte kategórií – trinástich. Na rozdiel od Pivnej korunky nejde totiž v prvom rade o pivá, ale o samotné napredovanie malého pivovarníctva. V ňom má svoje miesto nielen varenie piva, ale aj jeho správny predaj, prezentácia, servis. A tak odovzdávanie cien otvára kategória Pivovarská reštaurácia, v ktorej sa oceňuje prostredie, atmosféra, obsluha, pivná kultúra, rôznorodosť ponuky aj úroveň celkovej gastronómie. V tomto roku za najlepšiu vyhlásila porota reštauračný pivovar Lanius Trenčín, v ktorom sa varí aj robust porter, extra special bitter, sweet stout, irish red ale či vymrazované Eis 36 °.

V kategórii Pivne tematická reštaurácia získala prvenstvo bratislavská Fabrika – the beer pub, pivo%20-%20akadémia%2015%20fabrikaktorá je súčasťou hotela Loft. Tradičným hostincom roka sa stal košický Pokhoi, ktorý mal podľa hodnotiacich najlepšiu atmosféru. V kategórií Pivotéka roka / Podniková predajňa pivovaru získala cenu Staromeštianska pivotéka v Bratislave. Ako Objav roka vyhlásili holíčsky pivovar Wywar, ktorý nepôsobí na trhu ešte ani rok. Návštevníci Salónu piva – oceneného v kategórii pivných činov roka - však vysoko hodnotili jeho stout Gejza i american amber ale Anna.

Pokiaľ ide o samotné varenie moku s čiapočkou, najvyššie vavríny sa ušli Banskobystrickému pivovaru za ich Urpíner 12 %. Ako naj-sládkov ocenili manželov Michaelu a Jozefa Buňovcov z Buntavaru Svit; ten sa stal aj pivovarom roka.

Medzi osobnosťami zaznelo meno Ing. Beáty Murkovej, majiteľky pivovaru Golem v Košiciach, za dlhodobý prínos slovenskému pivovarníctvu sa poďakovali doc.Ing. Helene Frančákovej, CSc. Osobnosťou v homebrewingu sa stal Maroš Hajduk. No a majster výčapu nosí šaty tak ako aj minulý rok – tentoraz ich mala na sebe Michaela Bosáková z košickej reštaurácie Camelot.

shp ©do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Ako „nakopnúť“ svojich kuchárov?

Rutina, stereotyp, priveľké ego či primalé skúsenosti, žiadna fantázia, nedostatok motivácie a ambícií, túžby napredovať,,, a už srdce domu, teda kuchyňa, tepe v čoraz pomalšom a nudnejšom rytme. Hostia kritizujú, sťažujú sa, ale predovšetkým vám odchádzajú na jedlo inam. Peniažky sa zbohdarma kotúľajú preč... A tak sa skúsený hotelier alebo manažér reštaurácie stará aj o občasné „výjazdy“ majstrov varešky ku konkurencii. Pozrieť sa na kulinárske nápady iných – od konceptu reštaurácie cez zostavenie jedálnych lístkov až po konečné aranžmán jedla a, samozrejme, úroveň obsluhy. Ja viem, náklady... najmä keď tam nechcete poslať len šéfkuchára, ale celý tím. A tak vám poradím siedmy ročník Zimného festivalu

6. 1. 2019 / Čítať viac

Už zháňate personál so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Stále riešite nedostatok personálu? Skúste duálne vzdelávanie!

Kvalita hotelových a reštauračných služieb stúpla. Pribudli desiatky nových zariadení, lepších, krajších, originálnejších... A máme aj viac hostí; v sezóne praskajú prevádzky vo švíkoch a veru by sa obsadila aj kotolňa ☺ Odborníci však upozorňujú, že cestovný ruch pôjde v kvalite a následne aj atraktivite nadol. Nebudeme mať dostatok personálu...

Podľa štatistík len tretina juniorov chce ostať pracovať v brandži. A ešte menej plánuje ostať na Slovensku. Pritom majú neprimerané nároky - veľa peňazí za málo práce alebo za

27. 9. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

7. 7. 2017 / Čítať viac

Účtujú si reštaurácie za obaly na jedlo?

 Podľa niektorých manažérov sa odnosný obal na jedlo nezmestí do ceny jedla. Iní tvrdia, že ak si dá hosť zabaliť celé jedlo a nekonzumuje ho v reštaurácii, ušetrí sa na umývaní riadu a ďalších súvisiacich nákladoch. Ďalší motivujú hosťa k jedeniu v reštaurácii a baleniu len zvyšku porcie.

 

 / Čítať viac

Informatórium

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok