Ľudia - nápady - myšlienky - skúsenosti

Hostia a zamestnanci vytvárajú jeden celok a sú najdôležitejším „úsekom“ hotela

... myslí si Michaela Majtánová, jedna z tých neskôr narodených hotelových manažérov, ktorá zároveň vedie aj celý rezort Salamandra pri Hornom Hodrušskom tajchu. Avšak v hotelovej brandži nie je žiadnym nováčikom; v recepcii bratislavského Apartmánového domu MyHome sa starala o check in hostí už pred pätnástimi rokmi. Jej ďalšou pracovnou zastávkou bola m_majtánová 2pozícia front-office manager v Business hoteli Aston, tri roky zbierala skúsenosti v ikonickom hoteli Devín. Nuž a pol roka sa zoznamovala so zázemím a plánmi rezortu Salamandra v pozícii sales & operation... „Najviac ma na hotelierstve oslovila komunikácia s ľuďmi, dynamickosť a rôznorodosť práce. Táto profesia korešponduje s mojou povahou extroverta,“ vysvetľuje dôvody, prečo sa osudom – napriek štúdiu sociálnej práce – nechala zaviať do hotelových sfér.

♠ Zmenil sa hosť za tie roky, malo jeho správanie nejaký vývoj, zlomy?

Hosť sa za posledné desaťročie zmenil výrazne. Ľudia čoraz častejšie cestovali do zahraničia a kvalitu služieb, s ktorou sa tam stretli, očakávali prirodzene aj v domácom prostredí. Tieto nároky samozrejme posunuli celý náš segment na inú úroveň. Kvalitnejšie služby, najnovšie trendy a inovácie sa stali nutnosťou pre každého hoteliera. Na tejto ceste nastali aj zlomy - hlavne v posledných rokoch to bolo pandémia korona vírusu, ale psychologicky to nijako nezabrzdilo rozvoj hotelového segmentu, naopak, aj táto kríza nás naučila správnemu rozhodovaniu a efektívnejšiemu plánovaniu.

♠ V čom je najväčší rozdiel medzi slovenským a zahraničným hosťom, majú zahraniční nejaké spoločné národné črty?

Na túto otázku by sa dalo ešte pred pár rokmi rozsiahlo odpovedať, ale rozdiely sa v poslednom období stierajú. Tak domáci ako aj zahraniční hostia očakávajú kvalitné jedlo, čisté izby a ochotný personál. Existuje jedno pravidlo v našej brandži: nerozdeľovať hostí - všetkým rovnako vychádzať v ústrety ich požiadavkám, nech už sú akékoľvek.

♠ Ako vidíte výhody a nevýhody mestského a pobytového hotela?

Výhodou mestských hotelov je väčší záujem zahraničnej a firemnej klientely o ich služby – často je benefitom lepšia prístupnosť, rozvinutejšia infraštruktúra a dostupnosť. Hotely a hotelové rezorty na periférii majú „tekutejšiu“ klientelu oproti mestským hotelom, dokážu si však hosťa udržať dlhšie na pobyte a svojou polohou v prírode oslovujú hlavne rodiny s deťmi a väčším rozsahom služieb (outdoorové aktivity a pod.)

♠ Ako sa podieľajú ubytovaní hostia na výkonoch rezortu, aký je pomer medzi ubytovanými a neubytovanými? Správajú sa inak?

Náš rezort vyhľadávajú predovšetkým ľudia so záujmom o ubytovanie v hoteli, každý rok však sledujeme čoraz väčšiu návštevnosť rezortu ako takého aj jednodňovými návštevníkmi. Zvýšiť návštevnosť rezortu je náš cieľ aj do budúcnosti a aktuálne tomuto prispôsobujeme aj plánované aktivity či už počas hlavnej sezóny alebo mimo nej. Poloha a vybavenie nášho rezortu je ideálna na rôzne športové aktivity a naši hostia a návštevníci si v každom ročnom období môžu nájsť tú svoju obľúbenú – v zime lyžovanie, v lete cykloturistiku a plávanie...

♠ Čo sa vám v týchto chvíľach zdá dôležitejšie – presvedčiť hosťa, aby dovolenkoval a kupoval si služby horeca alebo sa viac zamerať na ekonomiku? Viac investovať alebo šetriť?salamandra ext jeseň

Obidve veci idú ruka v ruke – toto sa nedá oddeliť. Hosť a jeho komfort a spokojnosť sú na prvom mieste a preto je nutné investovať do skvalitnenia služieb v každom období. Osobne si myslím, že práve krízy nám ponúkajú možnosti na investície, ktoré oceníme v pokrízovom období. Úspech v podnikaní je v tom, byť vždy niekoľko krokov dopredu pred konkurenciou.

♠ Ktorý úsek považujete v hoteli i rezorte za najdôležitejší?

Najdôležitejší sú ľudia – naši hostia a naši zamestnanci. Toto vytvára jednotný celok, kde vo výsledku nerozdeľujete a nehodnotíte úseky hotela, ale vnímate celý hotelový rezort cez jednu spoločnú pozitívnu emóciu a zážitok.salamandra ext zima

♠ Predsa len, navštevujete niektorú prevádzku rezortu častejšie?

Milujem gastronómiu a láska k jedlu svojim spôsobom poznačila aj moju kariéru v tomto smere – rada sledujem trendy v gastre a kuchyňa ako srdce hotela je miesto, ktoré s obľubou navštevujem 😊

♠ Ale ako si poradiť s dnešným nedostatkom personálu, ktorý sa paradoxne – na rozdiel od krízy v 2008-2009 - prejavuje práve teraz?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď, lebo na problémy s nedostatkom personálu vplývajú rôzne faktory. Potrebné je však začať s poctivým employee brandingom a v rámci neho sa trpezlivo venovať svojim zamestnancom, aby boli spokojní čo najviac so svojim zamestnávateľom. Nie nadarmo sa hovorí, že spokojný zamestnanec Vám urobí najlepšiu náborovú kampaň.

salamandra zima♠ Kde a ako sa najviac a najlepšie inšpirujete?

Inšpirujú ma ľudia každý deň – moja rodina, kolegovia, priatelia, ľudia z brandže... Hotelierstvo je neuveriteľne dynamický segment a pri riešení každodenných problémov ste odkázaný na spoluprácu viacerých ľudí a niekedy aj z rôznych profesií. Toto ma na konci dňa inšpiruje najviac – prepojenie ľudí a názorov, z ktorého vznikne skvelý výsledok a vy ste mohli byť súčasťou celého procesu od začiatku.

♠ Ako vyzerala sezóna? Bola niečím podstatne iná?

Bola iná ako predchádzajúca letná sezóna, keďže ľudia už mohli po pandémii vycestovať do zahraničia, čo aj mnohí využili na zahraničné dovolenky. Zároveň sme sa ale vrátili k pôvodným číslam obsadenosti a optimálneho rastu spred pandémie, takže sezónu hodnotíme ako úspešnú.

Soňa Hudecová ©

 

 

návštevy: 11744do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Pečú dnes vaši kuchári palacinky?

V našich končinách tenké palacinky, v Amerike skôr lievance, v Škótsku placky či akoby korpus josta palacinky pxbz ovsených vločiek, vo Švédsku niečo medzi šiškou a buchtou... Podoba „pancake“ býva rôzna, aj keď tvar, pripomínajúci životodarné Slnko ostáva. Veď od čias Starého zákona (teda ešte dávno pred starovekým Gréckom, kde si dnes pripisujú zásluhy o zrod palaciniek)

21. 2. 2023 / Čítať viac

Zimný „welcome drink“ nielen zahreje, ale posilní vzťah hosťa k vášmu hotelu

Viac ponuky – menej dopytu, takto sa otočila situácia v cestovnom ruchu. Nie všetkým grog 3Slovákom (o zahraničných nehovoriac) je dovolené využívať hotelové služby, a tak sa klientela veľmi zúžila. Obsadenosť hotelov je rôzna, ale spravidla nedosahuje ani polovicu.

 / Čítať viac

Hosť hotela sa vraj najviac teší na raňajky, obohaťte ich jelením fuetom

Poriadok a čistota na izbe. Pohodlie a harmonické prostredie. Bar otvorený celú noc, stačí len tauris zver klobásyzbehnúť výťahom. Fitness s rôznymi prístrojmi. Bazén, masáže, animácia, tenisový kurt a ďalšie športoviská. Alebo školenie mimo stereotypu firmy, večer pri krbe v cigarovom bare... Je toho veľa, na čo sa hotelový hosť môže tešiť. A predsa v prieskumoch jeho prianí

 / Čítať viac

Vinotéky musia čoraz častejšie viac s kapitolou „oranžové vína“

Víno je dnes veľmi „in“. Dokonca aj v krajinách a regiónoch, kde sa žiaden vinič neurodí a víno oranžové 3tradície velia piť celkom iné nápoje. No a tým dupľom tam, kde k obedu patrí namiesto vody pohár vína alebo kde vinári získavajú medaily jednu za druhou. Teda aj u nás.

 / Čítať viac

Informatórium

 

Arkady Hof **** Stupava

arkady fof stupava 3

V jednej z bočných uličiek stupavského centra pribudol hotel so 16 izbami a 8 apartmánmi. Zrodil sa rekonštrukciou panského majera zo 17. storočia. Dnes v ňom nechýba noblesná reštaurácia, ktorej šéfuje Peter Gogaľ, sála i konferenčná miestnosť; vďaka pôvodným klenbám však hotel dýcha originálnou historickou atmosférou. V pozícii výkonného riaditeľa pôsobí Peter Hain.
 

♣ Vienna House Easy Bratislava

vienna house easy ba

Bývalý hotel Chopin*** siete Vienna International, ktorý prešiel pred rokmi premenou na koncept Vienna Easy (vrátane názvu), má už nového majiteľa. Prešiel do portfólia najväčšej hotelovej franchisingovej siete – Wyndham Hotels & Resorts, ktorý sa „skrýva“ za značkami Sheraton, Hilton, Holiday Inn, Ibis Styles, Mercure, Mövenpick, Dorint, Steigenberger, Pullman, Adagio a ďalšími v 95 krajinách. Naďalej bude však značku Vienna House prevádzkovať spoločnosť HR Group so sídlom v Berlíne, ale pod prispôsobenou značkou Vienna House by Wyndham.

♣ Crowne Plaza Bratislava

crowne plaza

Už druhý rok po sebe obhájil hotel v centre hlavného mesta ocenenie najlepší MICE hotel, ktoré udeľuje World MICE Awards aj v jednotlivých krajinách. V Česku, napríklad, bodovala Corinthia Praha, v Rakúsku Grand Hotel Wien, v Maďarsku The Ritz – Carlton Budapest. Len u našich severných susedov je ocenený Zamek Janów Podlaski mimo hlavného mesta, dokonca celkom excentricky pri ukrajinských hraniciach. Svetové MICE jednotky pôsobia v Dubaji a Katare, ale ako naj „MICE organizátor“ vo svete sa umiestnila spoločnosť Liberty Czech Republic & Slovakia DMC.
 

Lomnica***** v Tatranskej Lomnici

m_warhol 2

Po desaťročí pôsobenia v Bellevue Grand Hoteli**** S. Smokovec ukončil túto etapu pracovnej kariéry tamojší riaditeľ Ing. Miroslav Warhol. Stal sa hotelovým manažérom hotela Lomnica***** v Tatranskej Lomnici. Hotel Bellevue momentálne riadi jeho predchodca Ing. Viktor Kosmák, ktorý túto funkciu už raz prevzal v roku 2011 po odchode Ing. Jany Gantnerovej. Neskôr sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. 

MenJu Bratislava

menjú ba

V reštaurácii hotela Aston v Bratislave zavial nový vietor. Prenajali si ju slovenskí top šéfkuchári – Martin Korbelič a Tomáš Sika a nazvali ju MenJu. Dostala aj nový outfit v duchu trendu neformálnosti, vzdušnosti a prirodzených materiálov. Zmenili aj slovenský zvyk nechávať reštauráciu stále otvorenú a svojich hostí vítajú len počas pracovných dní do 14.30. Aj keď otvorili už koncom jesene, na horeca scénu sa uviedli najmä otváracou večerou Zimného festivalu jedla.
 

Eck Restaurant Devín

eck restaurant devín h-i

Zážitkovú gastronómiu hlavného mesta plánuje posunúť vpred nový Eck Restaurant v Devíne. Majiteľ Patrik Tkáč do kuchyne povolal Daniela Tillingera, ktorý sa tak na Slovensko vrátil po rokoch pôsobenia v Belgicku, Veľkej Británii a Rakúsku. Reštaurácia s kapacitou 34 hostí a salónikom pre ďalších desať, funguje len večer a rezervačným spôsobom. V podzemí našla svoje miesto vínna pivnica, pre začiatok s ôsmimi tisíckami vín. Mimochodom, názov reštaurácie má korene v prastarom názve tamojšieho miesta – Gold Eck, teda zlatý roh.

Poprad*** v Poprade

hotel poprad pp

Jeden z tradičných a „nostalgických“ hotelov v meste pod Tatrami zatvoril v októbri svoje brány. A tak 144 lôžok a prísteliek ostáva stále prázdnych. Rovnako ako konferenčná miestnosť, salón, tri menšie salóniky a príjemná reštaurácia pre 100 ľudí. Na penzión pre starších sa má premeniť aj hotel Gerlach, smutne známy mafiánskou likvidáciou policajta v 90-tych rokoch.

Grandhotel**** Starý Smokovec

grandhotel ss ext zima

K doterajším apartmánom, „venovaným“ známym osobnostiam, pribudli nedávno apartmány detského spisovateľa Daniela Heviera a českého herca Miroslava Donutila. Hotel začal túto tradíciu na jeseň 2018, kedy pokrstil izby kráľa komédie Vlastu Buriana, českej športovej legendy Emila Zátopka a slovenskej uznávanej herečky Milky Vášáryovej (ktorá si o tamojšie dvere buchla pomyselné šampanské osobne). Neskôr hotel pripravil aj apartmán českej slávice Lucie Bílej.

♣ OOCR Region Liptov

liptov bača

Oslavuje 10 rokov po tom, čo nadviazala na predošlý Klaster Liptov. Za ten čas získala štátnu dotáciu 10,2 mil. € a samosprávy vybrali na dani z ubytovania 11 mil. €. Rok 2019 prekonal rekord – 2 milióny prenocovaní. Podpisuje sa pod to bezplatná preprava skibusmi, značka Liptovské droby s pečiatkou ochrany EU, projekt Nepoznaný Liptov či podujatie ZA7HORAMI, náučné chodníky, infraštruktúra pre cyklistov - 60 kusov cyklomobiliáru i 30 elektronabíjacích staníc. Aj vďaka nim sa Liptov stal celoročne príťažlivou destináciou s potenciálom opäť po pandémii „číselne rásť“.
 

rezort Salamandra HHT

m_majtánová

Znalec vie dešifrovať, že sídlo (aj rovnomenného hotela) je Horný Hodrušský tajch. Stal sa služobným domovom Michaely Majtánovej, ktorá na Horehronie prišla z hotela Devín. "Mojim cieľom a zároveň výzvou v najbližšom období je stabilizovať hotelový personál a poskytnúť našim zamestnancom čo najlepšie zázemie pre ich fungovanie. Len spokojní zamestnanci totiž dokážu hosťom prinášať kvalitné služby a zážitky na najvyššej úrovni," hovorí o filozofii najbližšieho obdobia .
 

Choice Hotels a Radisson Hotels

choice hotels logo

Tesne pred polovicou júna sa americká sieť so 600 000 posteľami v 41 krajinách, založená v roku 1939, rozhodla kúpiť americkú časť spoločnosti Radisson Hotels. Tá je dokonca o 30 rokov staršia a zrodila sa v Minneapolise. Prevod dosiahne výšku 675 mil USD. Na Slovensku je kupec zastúpený značkou Clarion a Mamaison, do odkúpenej siete patrí hotel Radisson Blu Carlton a Park Inn by Radisson Danube – všetky v Bratislave. Tých sa však zmeny netýkajú.
 

♣ Wellness hotel Borovica**** Štrbské Pleso

čašník olex pecerytsia

Víťazstvo v 1. ročníku Taste of Tatry cup – Prosecco race, teda v behu čašníkov s proseccom na tácke, putovali do wellness hotela Borovica čašníkovi Olexandrovi Pecerytsiovi z Ukrajiny. Na Slovensku žije už päť rokov a vyštudoval tu tatranskú hotelovú akadémiu. Prvú cenu – 3-dňový pobyt v oblasti Prosecco – mu pomohla v konkurencii 29 kolegov z rôznych reštaurácií a hotelov získať nielen „rýchlosť nôh“ na 1,3–kilometrovej trati s povinnými gastropointmi, ale najmä šikovnosť a stratégia.

♣ DoubleTree by Hilton Bratislava****

p_ďurčeková 3 

Od 1. júna sa stala generálnou riaditeľkou hotela Petra Ďurčeková. Prichádza z hotela Pod lipou v Modre-Harmónii. „Chcem pokračovať v dobre nastavenom statuse mestského biznis hotela. Na niektoré služby sa pozriem z nadhľadu a budem hľadať tvorivé vylepšenia.“ Počas covidu sa tak stala v poradí už treťou najvyššou manažérkou tohto bratislavského hotela a jeho reštaurácie Toscana.

♣ Kaštieľ Turčianska Štiavnička

kaštieľ turč štiavnička apart

Spustnutý Révayovský kaštieľ zo 16. storočia sa pod taktovkou nového majiteľa - stavebnej spoločnosti Ismont mení na hotelový rezort. Zároveň pri kaštieli vyrastú budovy s apartmánmi, ktoré si záujemcovia môžu natrvalo kúpiť. Vyhovieť pamiatkarom znamená 9-miliónovú investíciu, v nej je zahrnuté okrem obnovy kaštieľa aj vybudovanie oranžerie, udržiavanie jaskýň či starostlivosť o tisícku stromov zámockého parku.


čím žila horeca scéna v upynulých rokoch
 

2013 – 2023 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok