Horúca linka

Zaplačete nad hrobom gastrolístkov?

Zaplačete nad gastrolístkami?

O zrušení gastrolístkov, pôvodne slúžiacich ako elegantné riešenie povinnosti zamestnávateľov poskytnúť svojim ľuďom teplú stravu, sa hovorí v niekoľkých vlnách už pár rokov. Kým predtým však spravidla išlo o hlasy z brandže horeca o neodôvodnene vysokej marži obedové%20menu%20-%20pulitzer%202emitentov a používaní gastrolístkov na iné nákupy, dnes ide o hlasy z rezortu spravodlivosti. Praktiky emitentov sa čelne zrazili so zákonom.

Brandža horeca však v tejto otázke nie je a ani nemôže byť jednotná. Kde gastrolístky neberú, je im to srdečne jedno. Alebo tento krok vítajú ako miernu facku konkurencii. Kto ale gastrolístky od svojich hostí berie, môže ich zrušenie považovať za likvidačný krok. Už aj tým, že by u nich hostia nemuseli minúť povinnú čiastku, ktorú gastrolístok stelesňuje.

Nie všetky hlasy z brandže sú čerstvé, ale hotelieri potvrdili platnosť svojho názoru. Aj ti staršie uverejňujem pre všeobecnú aktuálnosť aj pre rôzne pohľady, akým sa dá na problém pozerať.

Ing. Pavol Baranec,
konateľ spoločnosti Hotel Podhradie v Považskom Podhradí
Gastrolístky sú vylobovaný biznis pre vyvolených. V praxi len komplikujú tok peňazí. Väčšina lístkov končí v supermarketoch za všetko možné, len nie za teplé jedlo. Stravné lístky sú ako pvlaky zadarmo alebo vracanie peňazí za odber plynu - nesystémové nezmysly. Mesačne firma platí zamestnancovi cca 35 € ako príplatok na stravu. Pri minimálnej cene jedla 3,15€ je príspevok zamestnávateľa 1,74 € (55%). Stačilo by znížiť o túto čiastku niektorý odvod alebo daň zo miezd (cca 5-6%) a zjednodušila by sa administratíva a zamestnanci by sa slobodne rozhodli, ako zo svojimi peniazmi naložia. Lenže kroky vlády a nie len tejto, sú opačné, centralistické riadenie nekompetentnými ministerskými úradníkmi , ktorí nadobudli dojem, že keď nám neprikážu ako to máme robiť, (napr. alergény, solenie potravín a pod.) tak sme stratení. Zrušenie stravných lístkov nám chýbať nebude, zjednoduší sa nám život. (Ale to práve vrchnosť nechce?)

Andrej Gogola,
spolumajiteľ reštaurácie Pulitzer U zlatého jeleňa v Bratislave
V oboch našich reštauráciách sa dá platiť gastrolístkami, najviac počas obedového menu. Ich zrušenie samozrejme zníži počet zákazníkov, aj keď doba pokročila aj v gastronómii a ľudia do reštaurácii počas obeda chodiť budú. V akej miere, to nevie nikto. Hosťa si snažíme získať tým, aby mal u nás pocit každodennej istoty a aby dostal nielen gurmánsky ale aj kultúrny zážitok. Preto sa staráme o nich rovnako, či platia "gastráčmi", v hotovosti, kartou...

Ing. Štefan Meliško
riaditeľ wellness hotela Orchidea vo Veľkom Mederi
Gastrolístky až tak nevadia. Samozrejme, že ich od klientov berieme ako „peniaze“. Hovoríme im „Veľkomederské peniaze“ a bodaj by ich bolo viac. Pri najbližšej príležitosti za ne nakupujem v hypermarketoch. Týmto prenesiem povinnosť zaplatiť províziu z gastrolístkov na Lídl, Tesco a pod.

Anna Chebenová, riaditeľka hotela Club v Kežmarku
Zrušenie stravných lístkov určite zníži obrat v hoteloch a reštauráciach mestského typu. Aj v našom zariadení tvoria obedy za stravné lístky takmer 80 % Určite by ale bolo dobré, aby sa stravnými lístkami dalo platiť v reštauráciach a bufetoch (za teplé jedlo) a nie v obchodoch na nákup potravín.

Ing. Antónia Štupáková, spolumajiteľka hotel Tatra v Poprade
Až 80 percent hostí, ktorí si zvykli chodiť k nám na denné menu, platí gastrolístkami. Nejaké malé afirmy nakupujú lístky aj priamo v hoteli, aby mali istotu, že poskytnú ľuďom dobrý obed. Hľadáme cesty, ako vyhovieť našim hosťom, lebo už sa jedlá neobjednávajú deň vopred. Kreatívne musíme variť tak, aby sme to predali, konkurencia je veľká. Samozrejme, zrušiť ich je možné, veď niekedy vôbec neboli tieto lístky a ľudia sa stravovali. Nepočula som ale, či padol nejaký iný návrh na zabezpečenie teplého jedla pre zamestnancov. Rozhodne by nám súčasní klienti chýbali.

Ing. Iveta Koberová, bývalá riaditeľka hotela Klar v Liptovskom Mikuláši
Zaťaženie gastrolístkov cez provizie je velké - od 2,5 - 4 percent, čo je pri cene menu do 3 eur naozaj vysoké. Nehovorím pritom ešte o náročnosti korešpondencie a dlhom čakaní úhrady, ale... Psychologický rozmer funguje. Ak máte hotové peniaze, nemusíte už rozmýšľať, kde ich minúť. Ľudia sú vynaliezaví, aj pri gastrolístkoch hľadali kľučky, kde sa dajú minúť inak ako za teplú stravu. Nemyslím si, že by to dopadlo inak, ak by sa pripisovali príspevky na stravu na účet zamestnancov.

Ing. Ľubica Bieliková, riaditeľka hotela Golfer v Kremnici
Gastrolístky sme nikdy neprijímali kvôli dlhým úhradám ich hodnôt.. Sú len určitou formou platidla, ale nezaručujú, že súčasne budú plniť aj svoj účel "poskytnutie zamestnancom aspoň jedného teplého jedla denne", ako to zo zákona vyplýva. Vieme, že sa nimi bežne nakupovalo ľv obchodoch a nik nekontroloval, aký tovar. Navrhujem, aby zamestnávateľ radšej prispieval finančnou čiastkou, je na zamestnancoch, ako s ňou naložia, resp. ako ju využijú. V prípade, ak zamestnanec nemá možnosť získať v blízkosti teplú stravu, nech je zamestnávateľ povinný zabezpečiť ju povedzme dovozom.
V konečnom dôsledku ide o to, aby sa zamestnancovi prispievalo na jedlo finančne ako súčasť mzdy (nie formou lístkov) a súčasne zamestnávateľ zabezpečil podmienky pre ich čerpanie. Niečo podobné predsa existuje pri ostatných druhoch príspevkov.
Eliminujeme tak spoločnosti, ktoré na príslušnej legislatíve vyrástli ako akýsi druh banky a tlačiarne dokopy – samozrejme, na províznej báze.


Milan Faber, riaditeľ hotela Strachanovka v Liptovskom Jáne
Vzhľadom na to, že v súčasnosti nespolupracujeme so žiadnou spoločnosťou, zaoberajúcou sa predajom gastrolistkov, nedotklo by sa nás zrušenie nijakým spôsobom.

Ing. Tibor Faragó, vedúci stravovacieho úseku Technickej Univerzity v Košiciach
Vo všetkých našich 13 zariadeniach na Technickej univerzite sa prijímajú gastrolístky od všetkých existujúcich spoločností. Je to vhodná forma sprostredkovania stravovania pre firmy, ktoré nemajú svoje stravovacie zariadenie. Neduhom však je ich využívanie resp. zneužívanie. Nepáči sa mi, že ich pravý zmysel a cieľ sa zneužil. Za stravovacie lístky sa nakupuje kadejaký tovar. Ak chceme pomôcť slovenským reštauráciám i turizmu, nedovoľme ich použitie v obchodných centrách, nákupných domoch či spoločnostiach. Myslím, že kompetentní by mali povoliť ich využívanie len na účel stravovania a pri nedodržiavaní postihovať poskytovateľov služieb.
 
Ing. Miroslav Kratka, riaditel Horského hotela Remata v Ráztočne  
Gastrolistky prijimame väčšinou od našich zamestnancov, ktorí ich dostávajú súčasne s mmesačnou mzdou. Nakoľko sa veľmi nezameriavame na denné menu, ktoré by bolo platené gastrolístkami, nebude mať ich zrušenie veľký dopad na naše tržby.
Pokiaľ by sa ale využívali tak, ako sa plánovalo, teda na stravovanie v reštauráciách, bolo by dobre ich zachovať. Ale veľmi dobre vieme, že 90% lístkov sa využíva pri platbách v potravinách a pod, teda efekt pre reštaurácie sa mierne stráca.

Ing. Katarína Cehuľová, riaditeľka hotela Amália v Novej Lesnej
My sme doposiaľ nevyužívali systém gastrolístkov a ani sme o tom neuvažovali.
Poloha nášho hotela nie je v blízkosti firiem, ktoré by mali záujem o stravovanie zamestnancov. (Z vlastnej skúsenosti viem -15 rokov som pracovala v daňovej správe -
že 80 % pracovníkov štátnej správy gastrolístky nevyužíva na obedy, ale si nimi vylepšujú rozpočet domácnosti.) Preto si myslím, že zamestnávateľ by mal zákonom určený príspevok na stravu vyplatiť zamestnancovi spolu so mzdou a je na každom zo zamestnancov, ako túto sumu využije, či sa pôjde naobedovať do nejakej reštaurácie, alebo si vylepší rodinný
rozpočet. Tento príspevok by však mal byť určite oslobobený od dane. Navyše nie každý má možnosť tie gastrolístky využívať, napríklad, pracovníci železníc... niektorí bývajú a pracujú v takých malých dedinkách, že musia cestovať za nákupmi do mesta a hľadať obchod (prípadne reštauráciu), kde tie lístky minú. Takže mne vychádza najspravodlivejšie riešenie také, že ak zamestnávateľ nemá podmienky na to, aby poskytol stravu zamestnancovi, tak nech mu tento príspevok vyplatí - samozrejme nezdanený.

Ing. Katarína Malová, riaditeľka hotel & spa resort Kaskády v Sliači-Sielnici
Naša reštaurácia neberie gastrolístky, takže ich zrušenie sa nás nedotkne.
Na druhej strane si neviem predstaviť, ako to budú riešiť zamestnávatelia, ktorý nevedia svojim zamestnancom poskytnúť stravu.

Peter Ilavský, riaditeľ hotela Grand v Trenčíne
V našej reštaurácii sa často využívajú gastrolístky najmä počas obedov. Pritom dvere olepené „ticketovými“ spoločnosťami veľmi neprospievajú vzhľadu reštaurácie… Niektoré spoločnosti už plánovali vybehnúť na trh s platobnými kartami miesto klasických gastráčov a p_ilavskýurčite by to uľahčilo prácu i čas našim zákazníkom i personálu. Najviac ma hnevá, ak vidím zákazníkov nakupovať v obchodných reťazcoch gastrolístkami. Stále vo mne pretrváva pocit, že by mali byť určené najmä na konzumáciu zamestnancov v reštauráciach, prípadne iných zariadeniach. Obchodné reťazce nás však takto  oberajú o klientelu.
Zrušenie gastrolístkov ale nepovažujeme za krok vpred, mnohé reštaurácie otvárajú len počas obedov a večer zatvárajú, nakoľko nemajú v dnešnej dobe klientelu. Samozrejme, že mnohé reštaurácie si môžu za podobné problémy i samé, kvalita nezodpovedá cene, ochota personálu je diskutabilná, atď, atď... Akým spôsobom by sa dalo riešiť stravovanie zamestnancov? Veríme, že gastrolístky budú ešte asi dlhú dobu jediným riešením a nebude sa v budúcnosti nič meniť, prípadne by zamestnanci dostávali od zamestnávateľa kartu s
predplatením mesačným kreditom a ten by sa im sťahoval na základe konzumácie
v reštauračných zariadeniach...

Ing. Marica Daňová, majiteľka horskej chaty Šindľovec vo Zverovke
V reštauráciách gastrolísky vlastne len prijímame a pri vyúčovaní si vydávajúca firma ešte m_daňovástiahne paušálny poplatok – čiže na tom reštaurácia stráca. Raz sme si analyzovali dva mesiace, kedy sa gastrolístkami u nás najviac platilo a potom sme s dvoma „najfrekventovanejšími“ spoločnosťami spísali dohodu. Pre našich zamestnancov máme upravené ceny za „závodné“ stravovanie, takže im stravné lístky v skutočnosti nevydávame.

Peter Mucska, bývalý riaditeľ hotela Bellevue v Bardejove
Myslím si, že systém stravných lístkov je od začiatku najvýhodnejší pre ich vydavateľov, teda jednotlivé spoločnosti, ktoré tieto lístky distribuujú. Všetci ostatní sa skladajú na zisky týchto spoločností.
Asi by bolo vhodné sa vrátiť k prvotnej myšlienke a dôvodu, prečo boli tieto lístky zavedené. Pokiaľ som správne informovaný, tak mali zabezpečiť plnenie si zákonnej povinnosti zamestnávateľa voči svojim zamestnancom a poskytovať im teplú stravu počas pracovnej doby. Preto by ich použitie malo byť obmedzené. Akceptovať ich by mali mať dovolené len zariadenia, ktoré takéto teplé jedlo poskytujú a pripravujú určitý sortiment teplých jedál, prípadne nech sú tieto prevádzky definované (bufet, reštaurácia, denný bar, kaviareň a pod.).
To je však veľmi komplikované, keďže teplé jedlo poskytujú aj supermarkety (grilované kurčatá a pod.), avšak už nikto nekontroluje, či hodnota prijatých stravných lístkov je zhodná s hodnotou predanej teplej stravy za daný deň. Stravné lístky teda už dávno nespĺňajú svoj účel (ak ho vôbec niekedy spĺňali...), pre ktorý boli zavedené, keďže nebol domyslený a stanovený zmysluplný spôsob ich využívania. Aj preto si myslím, že treba prehodnotiť ich existenciu, prípadne spôsob uplatňovania.
V našej prevádzke hostia využívajú stravné lístky veľmi málo. Odhadovaný podiel na celkových tržbách reštaurácie nie je viac než 10 percent. Takže našu prevádzku existencia či zrušenie stravných lístkov nijako výrazne neovplyvní.

Peter Straka, riaditeľ hotela Galileo na Donovaloch
V našej hotelovej reštaurácii neakceptujeme platbu gastrolístkami. Ich zrušenie    
podporujem, pretože neplnia účel, na aký sa vydávajú. Zamestnávateľ si ich použitím pzjednodušil starostlivosť o svojich zamestnancov a veľmi jednoducho a pohodlne si vyriešil svoju povinnosť - zabezpečiť stravu pre svojich zamestnancov. Gastrolístky znižujú maržu v reštauračných zariadeniach v závislosti od výšky provízie, cca 4 percent.
Stravovanie zamestnancov by sa dalo riešiť zmluvne s prevádzkami poskytujúcimi stravovanie, napríklad, čipovou kartou s výstupom pre zamestnávateľa, zúčtovávanou raz do mesiaca.

shp ©


späť

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Aj vy (ne)snívate o michelinskej hviezde?

Možno snívate aspoň v najtajnejšom kútiku duše a možno by vám také niečo ani len micheinnenapadlo. Ale v každom prípade už nebude podstatné, či varíte božsky, moderne, originálne, zážitkovo, ekologicky... ale či štátna agentúra turizmu (v našom prípade by to teda bola Slovakia Travel) nájde desať miliónov na účasť v michelinovskom...

 / Čítať viac

Perlička je hydina do voza i do koča, teda na okrasu i do kuchyne

Už dávno platí, že hotel, penzión či výletná reštaurácia nesmú byť nudné. Aj vo chvíľach perličky h pxboddychu, jedenia či hoci aj len takého leňošenia pri káve treba dať hosťovi dosť podnetov, aby malo oko kde spočinúť. Skrátka, postarať sa o komplexný zážitok – v interiéri ale aj

 / Čítať viac

Hotelovo.sk servíruje: treska skrei s topinamburmi od Michala Lukačoviča

Talianska, španielska, grécka, mexická, thajská, francúzska, indická a samozrejme aj kuchyne našich susedov nie sú neznáme ani bežným slovenským labužníkom, nieto profesionálom. Horšie by sme u tých i u tých pochodili v prípade menej slávnych gastronómií. Povedzme,

 / Čítať viac

Hosť hotela sa vraj najviac teší na raňajky, obohaťte ich jelením fuetom

Poriadok a čistota na izbe. Pohodlie a harmonické prostredie. Bar otvorený celú noc, stačí len tauris zver klobásyzbehnúť výťahom. Fitness s rôznymi prístrojmi. Bazén, masáže, animácia, tenisový kurt a ďalšie športoviská. Alebo školenie mimo stereotypu firmy, večer pri krbe v cigarovom bare... Je toho veľa, na čo sa hotelový hosť môže tešiť. A predsa v prieskumoch jeho prianí

 / Čítať viac

Stane sa Európa lídrom „udržateľnosti“ turizmu?

Ekológia, zelený program, zero waste, udržateľný rozvoj... Niežeby na tom Slovákom vôbec ekológia pxbnezáležalo, ale takýto imidž firmy či hotela v mnohých západných krajinách zaváži mnoho viac. Je veľkým lákadlom a rozhodujúcim kritériom pri výbere produktu či služby. Aj organizátori medzinárodných eventov musia svojich klientov často odpovedať na to, či miesto pre

 / Čítať viac

Informatórium

 

Hotel Club Kežmarok

club kk

Trojhviezdičkový hotel v jednom z najstarších slovenských miest – a vo východiskovom bode výletov do troch národných parkov – práve oslavuje 30 rokov. Za ten čas sa pôvodných 19 izieb rozšírilo o ďalších 16, vrátane bezbariérových. Pribudla wifi, detský kútik, v garáži je dosť miest na zaparkovanie... Najväčšou devízou je však komorná atmosféra, pre ktorú hotel vyhľadáva pobytová a s ohľadom na športovú kariéru majiteľov Gantnerovcov najmä športumilná klientela. V reštaurácií sa aj štamgasti majú vždy čím novým pokochať – v zbierke poľovníckych trofejí  sú okrem európskych už aj kúsky z Kamčatky, Afriky či Mongolska.

Mirror Hospitality Expo

carlton ext

Hotel Radisson Blu Carlton (a ďalších 15 prevádzok v Bratislave a okolí) sa stane hostiteľom 5-dňového festivalu pre profesionálov i amatérov. Predstavia sa na ňom svetové mená barmanského, kuchárskeho a someliérskeho remesla - profesionáli, pôsobiaci doma i v cudzine, ale aj zahraniční majstri varešky a šejkra. Naši barmani-juniori si zasúťažia spolu s českými, maďarskými, poľskými a rakúskymi a festival vyvrcholí národným kolom barmanskej súťaže Diageo World Class; víťaz nás bude reprezentovať na svetovom finále v Sao Paulo.

Best Hotel Properties, a.s.

river park

Tímu päťhviezdičkových bratislavských hotelov Sheraton a River Park už nevelí Branislav Kačkovič (o čom redakcii začvirikali vrabce už v marci). Hotel Sheraton v komplexe Eurovea začal viesť Peter Dandár, doterajší riaditeľ DoubleTree by Hilton**** v Košiciach. Tam si na uvoľnenú stoličku sadla Adela Zakarová, ktorá v hoteli pracuje už osem rokov. V River Parku môžu hostia stretávať – ako staronového gr - Rudolfa Križana, ktorý doteraz pôsobil v Predstavenstve BHP.
 

hotel Čerešne**** Bratislava

hotel čerešne ba-polianky

V rámci projektu Čerešne City v dúbravskej časti Polianky ponúkne ubytovanie príležitostným hosťom – na úrovni štyroch hviezdičiek – aj hotel Čerešne. Developer – ITB Development ho predstavil ako 7-poschodovú budovu s 96 izbami a siedmimi 2-izbovými apartmánmi so zatrávnenou strechou, pričom ďalšie dve podlažia nájdu miesto pod zemou. Tam sa počíta s parkovaním pre 63 áut (a 27 môže parkovať v exteriéri hotela) , ale aj s krytom pre 250 ľudí. Hoci výstavba sa začína len na jar 2023, prvých hostí plánujú Čerešne privítať už o dva roky.
 

Arkady Hof **** Stupava

arkady fof stupava 3

V jednej z bočných uličiek stupavského centra pribudol hotel so 16 izbami a 8 apartmánmi. Zrodil sa rekonštrukciou panského majera zo 17. storočia. Dnes v ňom nechýba noblesná reštaurácia, ktorej šéfuje Peter Gogaľ, sála i konferenčná miestnosť; vďaka pôvodným klenbám však hotel dýcha originálnou historickou atmosférou. V pozícii výkonného riaditeľa pôsobí Peter Hain.
 

♣ Vienna House Easy Bratislava

vienna house easy ba

Bývalý hotel Chopin*** siete Vienna International, ktorý prešiel pred rokmi premenou na koncept Vienna Easy (vrátane názvu), má už nového majiteľa. Prešiel do portfólia najväčšej hotelovej franchisingovej siete – Wyndham Hotels & Resorts, ktorý sa „skrýva“ za značkami Sheraton, Hilton, Holiday Inn, Ibis Styles, Mercure, Mövenpick, Dorint, Steigenberger, Pullman, Adagio a ďalšími v 95 krajinách. Naďalej bude však značku Vienna House prevádzkovať spoločnosť HR Group so sídlom v Berlíne, ale pod prispôsobenou značkou Vienna House by Wyndham.

♣ Crowne Plaza Bratislava

crowne plaza

Už druhý rok po sebe obhájil hotel v centre hlavného mesta ocenenie najlepší MICE hotel, ktoré udeľuje World MICE Awards aj v jednotlivých krajinách. V Česku, napríklad, bodovala Corinthia Praha, v Rakúsku Grand Hotel Wien, v Maďarsku The Ritz – Carlton Budapest. Len u našich severných susedov je ocenený Zamek Janów Podlaski mimo hlavného mesta, dokonca celkom excentricky pri ukrajinských hraniciach. Svetové MICE jednotky pôsobia v Dubaji a Katare, ale ako naj „MICE organizátor“ vo svete sa umiestnila spoločnosť Liberty Czech Republic & Slovakia DMC.
 

Lomnica***** v Tatranskej Lomnici

m_warhol 2

Po desaťročí pôsobenia v Bellevue Grand Hoteli**** S. Smokovec ukončil túto etapu pracovnej kariéry tamojší riaditeľ Ing. Miroslav Warhol. Stal sa hotelovým manažérom hotela Lomnica***** v Tatranskej Lomnici. Hotel Bellevue momentálne riadi jeho predchodca Ing. Viktor Kosmák, ktorý túto funkciu už raz prevzal v roku 2011 po odchode Ing. Jany Gantnerovej. Neskôr sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. 

MenJu Bratislava

menjú ba

V reštaurácii hotela Aston v Bratislave zavial nový vietor. Prenajali si ju slovenskí top šéfkuchári – Martin Korbelič a Tomáš Sika a nazvali ju MenJu. Dostala aj nový outfit v duchu trendu neformálnosti, vzdušnosti a prirodzených materiálov. Zmenili aj slovenský zvyk nechávať reštauráciu stále otvorenú a svojich hostí vítajú len počas pracovných dní do 14.30. Aj keď otvorili už koncom jesene, na horeca scénu sa uviedli najmä otváracou večerou Zimného festivalu jedla.
 

Eck Restaurant Devín

eck restaurant devín h-i

Zážitkovú gastronómiu hlavného mesta plánuje posunúť vpred nový Eck Restaurant v Devíne. Majiteľ Patrik Tkáč do kuchyne povolal Daniela Tillingera, ktorý sa tak na Slovensko vrátil po rokoch pôsobenia v Belgicku, Veľkej Británii a Rakúsku. Reštaurácia s kapacitou 34 hostí a salónikom pre ďalších desať, funguje len večer a rezervačným spôsobom. V podzemí našla svoje miesto vínna pivnica, pre začiatok s ôsmimi tisíckami vín. Mimochodom, názov reštaurácie má korene v prastarom názve tamojšieho miesta – Gold Eck, teda zlatý roh.

Poprad*** v Poprade

hotel poprad pp

Jeden z tradičných a „nostalgických“ hotelov v meste pod Tatrami zatvoril v októbri svoje brány. A tak 144 lôžok a prísteliek ostáva stále prázdnych. Rovnako ako konferenčná miestnosť, salón, tri menšie salóniky a príjemná reštaurácia pre 100 ľudí. Na penzión pre starších sa má premeniť aj hotel Gerlach, smutne známy mafiánskou likvidáciou policajta v 90-tych rokoch.

Grandhotel**** Starý Smokovec

grandhotel ss ext zima

K doterajším apartmánom, „venovaným“ známym osobnostiam, pribudli nedávno apartmány detského spisovateľa Daniela Heviera a českého herca Miroslava Donutila. Hotel začal túto tradíciu na jeseň 2018, kedy pokrstil izby kráľa komédie Vlastu Buriana, českej športovej legendy Emila Zátopka a slovenskej uznávanej herečky Milky Vášáryovej (ktorá si o tamojšie dvere buchla pomyselné šampanské osobne). Neskôr hotel pripravil aj apartmán českej slávice Lucie Bílej.

♣ OOCR Region Liptov

liptov bača

Oslavuje 10 rokov po tom, čo nadviazala na predošlý Klaster Liptov. Za ten čas získala štátnu dotáciu 10,2 mil. € a samosprávy vybrali na dani z ubytovania 11 mil. €. Rok 2019 prekonal rekord – 2 milióny prenocovaní. Podpisuje sa pod to bezplatná preprava skibusmi, značka Liptovské droby s pečiatkou ochrany EU, projekt Nepoznaný Liptov či podujatie ZA7HORAMI, náučné chodníky, infraštruktúra pre cyklistov - 60 kusov cyklomobiliáru i 30 elektronabíjacích staníc. Aj vďaka nim sa Liptov stal celoročne príťažlivou destináciou s potenciálom opäť po pandémii „číselne rásť“.
 

rezort Salamandra HHT

m_majtánová

Znalec vie dešifrovať, že sídlo (aj rovnomenného hotela) je Horný Hodrušský tajch. Stal sa služobným domovom Michaely Majtánovej, ktorá na Horehronie prišla z hotela Devín. "Mojim cieľom a zároveň výzvou v najbližšom období je stabilizovať hotelový personál a poskytnúť našim zamestnancom čo najlepšie zázemie pre ich fungovanie. Len spokojní zamestnanci totiž dokážu hosťom prinášať kvalitné služby a zážitky na najvyššej úrovni," hovorí o filozofii najbližšieho obdobia .
 

Choice Hotels a Radisson Hotels

choice hotels logo

Tesne pred polovicou júna sa americká sieť so 600 000 posteľami v 41 krajinách, založená v roku 1939, rozhodla kúpiť americkú časť spoločnosti Radisson Hotels. Tá je dokonca o 30 rokov staršia a zrodila sa v Minneapolise. Prevod dosiahne výšku 675 mil USD. Na Slovensku je kupec zastúpený značkou Clarion a Mamaison, do odkúpenej siete patrí hotel Radisson Blu Carlton a Park Inn by Radisson Danube – všetky v Bratislave. Tých sa však zmeny netýkajú.
 

♣ Wellness hotel Borovica**** Štrbské Pleso

čašník olex pecerytsia

Víťazstvo v 1. ročníku Taste of Tatry cup – Prosecco race, teda v behu čašníkov s proseccom na tácke, putovali do wellness hotela Borovica čašníkovi Olexandrovi Pecerytsiovi z Ukrajiny. Na Slovensku žije už päť rokov a vyštudoval tu tatranskú hotelovú akadémiu. Prvú cenu – 3-dňový pobyt v oblasti Prosecco – mu pomohla v konkurencii 29 kolegov z rôznych reštaurácií a hotelov získať nielen „rýchlosť nôh“ na 1,3–kilometrovej trati s povinnými gastropointmi, ale najmä šikovnosť a stratégia.

♣ DoubleTree by Hilton Bratislava****

p_ďurčeková 3 

Od 1. júna sa stala generálnou riaditeľkou hotela Petra Ďurčeková. Prichádza z hotela Pod lipou v Modre-Harmónii. „Chcem pokračovať v dobre nastavenom statuse mestského biznis hotela. Na niektoré služby sa pozriem z nadhľadu a budem hľadať tvorivé vylepšenia.“ Počas covidu sa tak stala v poradí už treťou najvyššou manažérkou tohto bratislavského hotela a jeho reštaurácie Toscana.

♣ Kaštieľ Turčianska Štiavnička

kaštieľ turč štiavnička apart

Spustnutý Révayovský kaštieľ zo 16. storočia sa pod taktovkou nového majiteľa - stavebnej spoločnosti Ismont mení na hotelový rezort. Zároveň pri kaštieli vyrastú budovy s apartmánmi, ktoré si záujemcovia môžu natrvalo kúpiť. Vyhovieť pamiatkarom znamená 9-miliónovú investíciu, v nej je zahrnuté okrem obnovy kaštieľa aj vybudovanie oranžerie, udržiavanie jaskýň či starostlivosť o tisícku stromov zámockého parku.


čím žila horeca scéna v upynulých rokoch
 

2013 – 2023 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok