Ponúknite hosťovi - navarte, nalejte, naplánujte

Dobrá hotelová kozmetika presvedčí hosťa, že je u vás vítaný

Podľa prieskumov sa hotelový hosť najviac teší na raňajky. Očakávaním číslo dva je hotelová kozmetika. Predovšetkým dámy vysoko oceňujú, ak sprchovému gélu, mydlu, šampónu, telovému mlieku či ďalším súčastiam setu nechýba kvalita, originalita, pekná vôňa i dizajn. Nuž nečudo, že na tieto „maličkosti“ myslia ženy– riaditeľky viac než ich mužskí kolegovia. A tak alda - kozmetika copymôže aj neveľký, cenovo prístupný penzión prekvapiť zaujímavou hotelovou kozmetikou, zatiaľ čo v niektorých hoteloch štyroch hviezdičiek považujú vecičky v kúpeľni za zbytočný výdavok.  Pritom väčšina hostí si sety či zvyšky setu zabalí domov, takže malá fľaštička sa zrazu stáva dobrým reklamným nosičom... 

„Ponuku vždy šijeme „na mieru“ podľa toho, o aký typ hotela ide. Kto sú jeho väčšinoví hostia, čo im chce kozmetikou povedať. Či si len splniť úlohu, ktorú mu prikazuje vyhláška, alebo im dať pocit, že sú v hoteli vítaní, vážení a rozmaznávaní,“ rozoberá široké a pestré možnosti hotelovej kozmetiky konateľ spoločnosti Alda Slovakia, s.r.o Ivan Jančička. Tú druhú alternatívu sialda logo vyberajú predovšetkým wellness hotely, kde sa služby, výrobky či prípravky krútia okolo hýčkania tela a duše. Na Slovensku sa v posledných desiatich rokoch táto kategória rýchlo rozrástla čo do kvantity i kvality, a tak sa personál i fanúšikovia wellness pobytov veľmi často stretávajú s názvami Essence, Vittore De Conti, Botanica a od júna sa zoznámia aj s najčerstvejšou novinkou – Carlo Bellotti. 

 Každá značka je iná, niečím výnimočná, originálna, všetky však vyvolajú v hosťovi príjemný a uvoľňujúci pocit po relaxácii. Essence zavonia santalovým drevom, Botanica arganovým olejom, Vittore De Conti zase cédrovým drevom, malinami a pačuli s jemnou prímesoualda - carlo bellotti jasmínu. 

„Tvorcovia dizajnu značkovej kolekcie Carlo Bellotti sa inšpirovali farebnými kreáciami mladých talianskych návrhárov. Jej významnú zložku tvorí marulový olej, získavaný lisovaním jadierok z plodov marulovníka namibijského. Obsahuje vysoký podiel polynenasýtených mastných kyselín, najmä omega-9 mastné kyseliny, ktoré pokožke umožňujú zadržiavať vo svojich bunkách vodu a zamedzujú jej nadmernému odparovaniu. Má štyrikrát vyšší obsah vitamínu C než pomaranče, okrem toho flavonoidy a celú škálu antioxidantov. Cez vitamín E pomáha tvorbe kolagénu a chráni pred UV žiarením,“ teší sa z novinky aj konateľka Janka Palkovičová a dodáva, že marulový olej pôsobí ako prevencia proti starnutiu pokožky s protizápalovými účinkami, výrazne redukuje štiepenie vlasov a prispieva k ich hydratácii. Súčasťou použitých plastových obalov je prípravok EcoPure, vďaka ktorému sa obaly rozkladajú v prírode až päťkrát rýchlejšie..

Pri kongresovej klientele prichádzajú k slovu iné kritériá. Chce manažment hotela, aby sa klient vrátil aj súkromne, alebo naozaj ide len o jedno-, dvojdňovku kvôli konferencii, školeniu, teambuildingu? Pre túto kategórii je vhodná hotelová kozmetika, čo ušetrí náklady, ale pritom hosťa nenahnevá, neurazí. „Napríklad, značka Nature Philosophy s príjemnou vôňou zeleného čaju, ktorý po dni plnom psychickej či fyzickej aktivity navodí pocit uvoľnenia alda - for kidsa pohody,“ Ivan Jančička zdôrazňuje, že táto kozmetika stelesňuje moderný, zdravý životný štýl

A čo kategória rodinného hotela? Nuž nie sú to len animácie, programy, detské kútiky či menu pre tých neskôr narodených, čo napĺňajú prívlastok „child friendly“. Janka Palkovičová hovorí o veľkom nadšení pre hygienu, keď si deti nájdu v kúpeľni svoju hotelovú kozmetiku. „For Kids už svojím grafickým a farebným stvárnením poteší aalda - foor kids podnieti detskú fantáziu. Rodičia zase oceňujú najmä jej bezpečnosť. Spĺňa nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady č. 1223/2009 a je vhodná pre deti od 3 rokov.“

Pre moderný dizajnový hotel – a je úplne jedno, či sídli v meste, na kraji mesta, či sa zameriava na wellness alebo konferencie - má Alda tiež niečo moderné. Kozmetický rad Four Elements spĺňa náročné požiadavky dizajnových či butikových hotelov najmä prostredníctvom špecifickej vône morských rias a mäty. K nej môže personál „pribaliť“ aj informáciu, že regeneračné a skrášľujúce účinky rias boli známe už v Starom Grécku a Ríme.

Hotel a penzión „bez prívlastku“ sú najpočetnejšou skupinou zariadení. Veď ponúkajú to, čo hľadá väčšina hostí – rodinnú atmosféru, domácu kuchyňu, individuálny a neformálnejší prístup. Pre túto kategóriu vyvinula Alda kozmetiku Provence; ako inak – s vôňou levandule, alda - four elementsnavodzujúcej pocit romantiky a rodinnej pohody.

Nuž a napokon pôsobia na slovenskej scéne aj hotely alebo penzióny, ktoré chcú dať hosťovi kvalitnú kozmetiku, zároveň však myslieť ekologicky a ekonomicky. A tak sa často rozhodnú pre hygienicky uzatvorený dávkovací Easy Press System s jednoduchou obsluhou pre hosťa a ľahkou logistikou. Jeho hlavnou výhodou je uzamykateľná náplň a jej jednoduchá výmena. Easy Press System tiež znižuje množstvo plastového odpadu. Môžeme ho tak označiť ako eko-friendly. Dokonca dvojnásobne, veď sa v tomto prívlastku skrýva EKOlógia i EKOnómia...

shp ©

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Nepošlete svojho šéfa kuchyne opäť na profesionálnu špionáž?

Neraz si povzdychnete, aké má ten váš šéfkuchár obrovské ego. A nie a nie počúvať iných – ani prevádzkara, ani F&B managera, ani vás ako svojho riaditeľa či riaditeľku, ba dokonca ho nezaujíma ani názor majiteľov či hostí. V tej chvíli by ste ho niekam poslali... samozrejme, mám na mysli slušný cieľ ☺, teda, povedzme, na stáž u skúsenejších. Možno oni by ho vedeli naučiť ako neľpieť na rokmi vyskúšanom stereotype alebo naopak na rozumu a chuti vzdialených nápadoch. Lenže stáž vám poriadne rozhádže už i tak napätú personálnu situáciu a navyše býva poriadne drahá. Ale je tu aj iná možnosť; už 21. októbra v Refinery Galery Bratislava...

7. 10. 2019 / Čítať viac

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok