Napredujú - zlepšujú - rozvíjajú

V Zimnom festivale jedla ´19 spoznalo rukopis reštaurácií takmer 8 500 hostí

Ochutnať Slovensko sa oplatí! Pod týmto sloganom lákal 6. ročník ZFJ gurmánov začiatočníkov i pokročilých, aby od 14. januára do 24. februára ochutnali rukopis tridsiatich dvoch reštaurácií a ich šéfkuchárov.

Zdá sa, že sa mu to podarilo. Vďaka počtu 8 432 hostí zaznamenal festival nárast o 7 percent oproti minulému roku. Hostia si obľúbili aj minuloročnú novinku - víkend venovaný vínu alebo šampanskému. Prebehli štyri víkendy v trinástich reštauráciách v rôznych regiónoch Slovenska. zfj 19 - zl_klucikNiektoré reštaurácie práve počas týchto víkendov dosahovali nárast rezervácii až o 60 percent. Úspešné boli aj sprievodné akcie festivalu, napríklad, otváracia večera festivalu v reštaurácii Savoy hotela Carlton v Bratislave v réžii šéfkuchára Jožka Risku (na obr. dole).

Majitelia reštaurácii sa tešili z nárastu tržieb počas ZFJ – priemerne o 15 percent, v niektorých obdobiach až o štvrtinu. Pod vysoký záujem sa podpísala aj starostlivejšia príprava a výber menu. Počet rezervácií najviac narástol v bratislavských Carnevale, Au Café, Zylinder, Leberfinger a Hostincu v Košiciach.

Svoj podiel na úspechu však majú aj partneri – minerálna voda Fatra, St. Nicolaus so svojou hruškovicou ako digestívom festivalu, Wine Lovers Club, Santa Rita, mesto Bratislava či mediálni parteri, medzi ktorých patrí aj vaše-naše e-nšpiratívne Hotelovo.sk.

„Prioritou festivalu zostáva aj naďalej rozvoj gastroturistiky a prezentácia najlepších reštaurácií a šéfkuchárov z celého Slovenska, edukácia návštevníkov o našich tradíciách a podpora regionálnych producentov potravín,” Radoslav Nackin, riaditeľ ZFJ, vie túto „frázu“ rozmeniť aj na to konkrétne, kulinárske. Vďaka festivalu totiž hostia spoznali ajzfj 19 - hostinec ke reštaurácie, ktoré by inak – pri ich cenovej hladine – obišli. Predovšetkým zistili, že sa nemáme za čo hanbiť a vieme prezentovať slovenskú kuchyňu aj inak než len cez bryndzové halušky či vyprážaný syr.

Z reakcií hostí, uverejnených na sociálnych sieťach, vyplýva, že v kategórii Naše ikonické jedlo sa to najlepšie podarilo
♠ čerstvým ringlotám s datľami s pomarančovým kvetom, javorom a pistáciami z košického Baránku,
♠ tartu z vykŕmenej kačacej pečene s prachom z mrazom sušených jahôd, jahodovým čatní a domácou brioškou z modranského Mlynu 108
♠ velouté z citrónovej trávy v U.F.O Bratislava.

V kategórii Chute regiónov si srdce (a jazýček) hostí získali
♠ sous vide kačacie prsia s teplým šalátom zo šošovice Beluga a pyré z pečeného zeleru v bratislavskom Zylindri,
♠ steak z vyzretého hovädzieho orecha na tekvicovom ragú so zemiakovým pyré a sladovou penou v košickom Pivovare Hostinec,
♠ velouté zo škvarkového pagáčika s údenou marinovanou slivkou a chipsom z bravčového zfj 19 - savoyucha od nováčika Levante Sky v Dubnici nad Váhom
a hovädzí pupok s pohánkovým krupotom, dusenou koreňovou zeleninko, hríbikmi a sedano zelerom v Art hoteli Kaštieľ Tomášov.

Kategória Kuchárova voľba priniesla najviac chvály pre
♠ nigiri z batátov, avokáda, šalotkového čatní z bratislavského Fou ZOO,
♠ ravioly s tekvicou, hľuzovkovou omáčkou, gaštanmi a iktobylinkami v Carnevalle,
♠ jelení chrbát s batôžkom s hubovou plnkou a slaninkovými knedličkami v dunajskostredskej Ville Rosa
♠ pomaly pečený bôčik na hríbovo-bryndzovom krupote s jarnou cibuľkou v Nostalgii Spišská Nová Ves.

Pomyselné zlato v kategórii Dezert festivalu si získala zmrzlina z pečených jabĺk s marinovaným slivkami a čučoriedkami v portskom víne a so škoricovou mrvenicou v reštaurácii Palatín Bytča.
shp ©


do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok