Ľudia - nápady - myšlienky - skúsenosti

V duálnom vzdelávaní napreduje budúci kuchár každý deň

… teší sa Matúš Trnovský, ktorý dnes už ako tretiak odboru kuchár na Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši získava praktické vedomosti v hoteli Tri studničky**** v Jasnej. Keď sa na škole dozvedel o možnosti duálneho vzdelávania, hneď sa mu myšlienka zapáčila. 

„Do školy chodíme a učíme sa rovnako ako ostatní. Čo sa týka praxe, z kuchyne mi zavolajú kedy a na ako dlho mám prísť. Keď zostanem dlhšie, tak si hodiny zbieram a môžu mi dať aj voľno. Mám naozaj dobrú prax, dobrý hotel a výborný kolektív. Neberú ma ako učňa, ale už ako kolegu. Cítim sa rovnocenný, aj keď kolegovia sú starší a majú viac m_trnovský - duálskúseností, vždy mi pomôžu. Zo začiatku sme sa spoznávali, pripravoval som napríklad len raňajky. Ale po čase som už sledoval, čo kuchári robia, zapájali ma do toho. Snažil som sa raňajky spraviť čo najrýchlejšie, aby som sa mohol pustiť do a la carte. Teraz už sú tu noví prváci, ktorí spravia raňajky a ja sa môžem zapájať do varenia. Zamestnanecké obedy už v podstate varím sám. Aj niektoré bežné jedlá, so zložitejšími ešte potrebujem pomôcť. Učím sa v praxi a prax ma učí samostatnosti, ale aj tímovej práci.“

Už ako druhák dostával štyridsaťeurové štipendium, a platenú mal už aj produktívnu prácu. Záleží od zamestnávateľa, koľko percent z produktívnej práce preplatí. Tým sa aj učí samostatne hospodáriť s peniazmi. Matúš najviac oceňuje, že po skončení praxe už môže niekde pracovať ako šéfkuchár. „Škola mi poskytuje someliérske alebo barmanské kurzy. Čo sa týka zahraničných stáží, mám teraz šancu ísť, napríklad, do hotelov v Írsku alebo Českej republike. Ale ešte nemám odvahu,“ vravel v druhom ročníku.

Matúš hovorí, že duálne vzdelávanie je veľmi dobré pre toho, koho odbor naozaj baví a chce sa mu venovať. Zostáva menej času na teoretické učenie, ale zato veľa praxe. Učí sa priamo v kuchyni a to sa mu páči. „Kolegovia sú mojimi vzormi, pretože mi vedia a chcú naozajm_trnovský - duál 2 pomôcť. Žartujeme spolu a sme veľmi dobrý kolektív.“ Vraj tu všetci – spolu s ním – ťahajú za jeden povraz a každý člen tímu sa chce neustále zdokonaľovať.

Aj to je veľká výhoda duálneho vzdelávania – kuchár-junior nasáva dobrú atmosféru v kuchyni a získava pracovné návyky k nezaplateniu. Preto je dôležité, aké zariadenia získajú certifikát duálneho vzdelávania. Tam kde panuje „migrácia“ kuchárov, zlá atmosféra, ľahostajnosť... môžu budúceho majstra varešky len pokaziť.

„Vždy ma to ťahalo do gastronómie a chcel som sa v nej posúvať ďalej. O to viac, že v čase môjho rozhodovania naša rodina vlastnila penzión vo Vysokých Tatrách,“ Ale aj dnes, keď ho už nemajú, sa Matúš venuje vareniu v každej chvíli – školskej, „duálnej“ aj voľnej.

„Aj doma experimentujem, čítam knihy. Často idem do obchodu, kúpim si, napríklad, nejakú rybu a pripravím ju podľa vlastného nápadu. Skúšam nové recepty, ktoré sa zrodili len v mojej fantázii, nové chute či bylinky. Jedlá potom ochutnávam za výdatnej pomoci mojej maminy i brata, ktorý sa gastronómii venuje ako barman,“ Matúš Trnovský aj na vlastných jedlách cíti svoje napredovanie. V kuchyni na Troch studničkách sa totiž každý deň naučí niečo nové. A to nielen po kulinárskej stránke, ale aj vo vzťahu k hosťovi a v celkovom chode reštaurácie. Hoci aj ako si zachovať chladnú hlavu, keď príde naraz veľa ľudí.

„Duálne vzdelávanie ma posúvalo ďalej. Naučil som sa skutočne veľa za krátky čas a už v druhom ročníku som zvládol v podstate celý kuchársky základ,“ v reštaurácii Troch studničiek sa Matúš mohol naučiť aj to, ako sa trendy premieňajú na každodennú realitu. Napríklad, trend sezónnosti a čerstvosti... „Rok sa delí na štyri obdobia a menu v každom z nich je niečím špecifické. Zimné, jarné, letné, jesenné. V dobrej gastronómii by sa mali zapájať a využívať sezónne suroviny tak, ako som to videl v tomto hoteli.“

A ešte sa tam presvedčil, že kuchár by mal mať „jemné ruky“ s citom jedlo atraktívne naservírovať a skrášliť. Aj výzor jedla vie vzbudiť chuť „To vie však len kuchár, ktorého práca baví. Vtedy si nejde do roboty „vybiť nervy“, ale zrelaxovať.“
shp ©

foto ŠIOV


do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok