Ľudia - nápady - myšlienky - skúsenosti

Virtuálna komunikácia je dvojsečná zbraň. Kto ale v nej mlčí, akoby neexistoval.

... s touto skúsenosťou prišiel do hotelovej brandže (dnes už bývalý) riaditeľ pre predaj a marketing bratislavského DoubleTree by Hilton Oliver Kogler. Počas predošlej kariéry (a v marci 2016 sa do nej vrátil) pracoval v automobilovej sfére. Z toho pramení aj jeho rešpekt pred novou parketou pôsobenia – o_kogler%20h%202hotelovým biznisom. Na druhej strane to dáva príležitosť pozrieť sa na vec objektívnejšie. Nielen očami hosťa – biznismana a jeho potrieb (a v tejto pozícii sa ocital veľmi často), ale aj úspešného manažéra so skúsenosťami z inej oblasti.

  „Dnes je taká doba, že kto sa nehýbe vo virtuálnych sférach, akoby neexistoval. Osobné služby, a teda aj hotelový a reštauračný biznis, sa tam však neudomácnili tak silno ako iné oblasti. Pritom aj hotel si dokáže vytvoriť „fan klub“, komunikovať s ním a budovať tak skupinu verných hostí,“ hovorí Oliver Kogler na margo prenikania do sociálnych sietí ale aj portálov. Booking.com, tripadvisor. com či expedia.com majú dnes prostredníctvom hodnotení hostí mimoriadnu silu vo vytváraní dobrého či zlého mena hotela. „Virtuálna komunikácia je dvojsečná zbraň, ale dnes to bez nej nejde.“ Žiaľ, pracovníci gastronómie a hotelierstva sa často ocitajú v zajatí stereotypu a overených postupov. Virtuálne možnosti položia na spodnú priečku priorít, alebo ju pokladajú za výmysel z inej planéty... 

Do hotelového sveta vstúpil Oliver Kogler po tom, čo túžil prekročiť mantinely automobilového biznisu. „Som zvyknutý na nadnárodné spoločnosti. Preto u mňa ponuka zo sieťového hotela udrela na správnu strunu. Keby ma oslovilo nesieťové zariadenie, nikdy by som sa pre hotelový biznis nerozhodol. Ale práve sieť DoubleTree by Hilton má vo virtuálnej komunikácii čo ponúknuť. Jej program Care, zameraný na inovácie v starostlivosti o hostí i zamestnancov vrátane charity, ochrany životného prostredia či výchovných programov pre deti je záležitosť, ktorá na sociálnych sieťach silno zapôsobí. V celosvetovom hodnotení tohto programu a jeho prenikaní do virtuálnych sfér dokonca bratislavský DoubleTree by Hilton získal nedávno v rámci hotelovej siete druhé miesto.“

Čerstvou novinkou je aj aplikácia Enplug. Ich systém inteligentne prepája sociálne médiá s obrazovkami v hotelovej reštaurácii Toscana. Hostia, spokojní so svojim jedlom či obsluhou, môžu okamžite zdieľať svoj názor na niektorej zo štyroch sociálnych sietí a ten sa objaví online – v podobe textu aj fotografie – na obrazovke v reštaurácii. Hosť sa zapája do intenzívnejšieho vzťahu s reštauráciou a hotelom a buduje si tak skupinu „verných“. Zároveň to posilňuje zodpovednosť pracovníkov, pod takouto kontrolou sa snažia prezentovať čo najdokonalejším výsledkom. Veď len čo čašník prinesie jedlo na stôl, môže sa o chvíľu v celej sieti objaviť odkaz: „Práve sedím v Toscane, dávam si hríbovú polievku. V živote som lepšiu nejedol..“. Na nástennom monitore sa striedajú správy z domova a zo sveta, príspevky hostí a informácie z hotela. Mimochodom, aj práca so sociálnymi sieťami sa v DoubleTree by Hilton podpísala pod lepšie výsledky tohtoročnej letnej sezóny, než aké sa v Bratislave zvyčajne dosahujú.
do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Ako „nakopnúť“ svojich kuchárov?

Rutina, stereotyp, priveľké ego či primalé skúsenosti, žiadna fantázia, nedostatok motivácie a ambícií, túžby napredovať,,, a už srdce domu, teda kuchyňa, tepe v čoraz pomalšom a nudnejšom rytme. Hostia kritizujú, sťažujú sa, ale predovšetkým vám odchádzajú na jedlo inam. Peniažky sa zbohdarma kotúľajú preč... A tak sa skúsený hotelier alebo manažér reštaurácie stará aj o občasné „výjazdy“ majstrov varešky ku konkurencii. Pozrieť sa na kulinárske nápady iných – od konceptu reštaurácie cez zostavenie jedálnych lístkov až po konečné aranžmán jedla a, samozrejme, úroveň obsluhy. Ja viem, náklady... najmä keď tam nechcete poslať len šéfkuchára, ale celý tím. A tak vám poradím siedmy ročník Zimného festivalu

6. 1. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Stále riešite nedostatok zamestnancov? Skúste duálne vzdelávanie!

Kvalita hotelových a reštauračných služieb stúpla. Pribudli desiatky nových zariadení, lepších, krajších, originálnejších... A máme aj viac hostí; v sezóne praskajú prevádzky vo švíkoch a veru by sa obsadila aj kotolňa ☺ Odborníci však upozorňujú, že cestovný ruch pôjde v kvalite a následne aj atraktivite nadol. Nebudeme mať dostatok personálu...

Podľa štatistík len tretina juniorov chce ostať pracovať v brandži. A ešte menej plánuje ostať na Slovensku. Pritom majú neprimerané nároky - veľa peňazí za málo práce alebo za

27. 9. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok