Do vašej knižnice

Židovské sviatky: vnesú do kuchyne nové inšpirácie i poznatky

Dni škandinávskej kuchyne. Týždeň jedál Európy. Čo chutí v Amerike. Exotické štvrtky. Deň podľa Indie... Je veľa možností ako zaujať, osloviť a prilákať hosťa, dať jedlu nový rozmer, židovské sviatky kniha hniečo nové ho naučiť. A veru to tak aj niektoré hotely a reštaurácie robia. Veľký úspech s takýmto projektom zažíval hotel Mikado v Nitre, Grand v Trenčíne či Danubia Gate v Bratislave, cudzím kuchyniam sa venovala aj Dubná skala v Žiline, Turiec v Martine, Grand hotel v Starom Smokovci... alebo hoci aj DoubleTree by Hilton v Košiciach, kde pod názvom L´Chaim!, teda Na zdravie! už pred pár rokmižidovské sviatky chala pxb pripravili večeru židovskej kuchyne.

Nuž a práve to by bol dôvod, aby premýšľaví F&B manageri, šéfkuchári či hotelieri siahli za knihou Židovské sviatky a kolobeh života od Viery Kamenickej, ktorú vydalo Múzeum židovskej kultúry v Bratislave, patriace pod krídla Slovenskéhomaces pxb h národného múzea. Ale nejde len o inšpiráciu do kuchyne. Každý dobrý a úspešný hotel sa snaží čím lepšie spoznať svojich hostí. V prípade ikonického hotela Devín to pred covidom boli práve najmä návštevníci z Izraela. „Budujeme si dobré kontakty so židovskou klientelou, ktorá toto leto u nás trávi svoj voľný čas,“ tešil sa pred siedmimi rokmi vtedajší riaditeľ Tomáš Ondrčka. Práve v tom roku sa turisti z Izraela stali tzv. skokanom roka – pricestovalo ich až o 34,3 percent viac, čím sa dostali medzi top 10 zdrojových krajín.

Nuž a práve v takýchto hoteloch (či dobrých reštauráciách) by mali niečo vedieť o zvyklostiach počas šabatu a tradíciách Roš ha šana – Nového roka, o zmysle Jom Kipur – Dni zmierenia, obyčajoch sviatku Sukot – Sviatku stánkov, zaujímavostiach o Tu bišvat – Nového roka stromov, o zvykoch na Pesach – Sviatku nekvasených chlebov, o magickosti Chanuky – Sviatku svetiel, o židovské sviatky med pxbpríbehu Purim – Sviatku lósov a ďalších príležitostiach a slávnostiach, ktoré si Židia tak veľmi ctia.

„Jedlo je pre Židov v prvom rade rodinným a spoločenským rituálom. U nás vôbec neplatí, že pri jedle sa nerozpráva. Práve naopak. Bežná či slávnostná večera je tou najlepšou príležitosťou poklebetiť a utužovať rodinné zväzky. Každý z nás má príjemný nostalgický pocit pri spomienkach na piatkové - šabatové večere,“ hovorí o kulinárskych rituáloch predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Ing. Richard Duda, „v piatok večer si celá rodina sadne za stôl prestretý bielym obrusom, pani domu zapáli dve sviece a odrieka modlitbu. Na stole ležia dva bochníky „barchesu“ prikryté obrusom. Je to židovský chlieb, podobný vianočke. Všetci máme doteraz na jazyku chuť typických jedál, ktoré naše židovské mamky a babky pripravovali. Samozrejme, práve tá naša varila najlepšie. A nielen to. Vedela skôr ako my, že sme hladní a presne odhadla, koľko macesových „gombócov“ (knedlíčkov) si do slepačej polievky prosíme.“

Pritom by židovské obradné Hamamove uši – koláčiky s makovo-datlovo-slivkovou plnkou, chanukovské šišky sufganijot či zemiakové placky latkes so syrom, cibuľou a cuketou, chalyžidosvké sviatky latke pxb pletené bochníky chleba, ktoré v páre nesmú chýbať na žiadnom šabatovom-šábesovom stole, obligátne novoročné jabĺčka v mede... chutili aj iným hosťom. Ale aj nekvasené maces, namáčané do bielej kávy, macesová torta či mäsová polievka s macesovými knedličkami – jedlá slávnostnej sederovej večere počas sedemdňového jarného Pesach. Mliečne dobroty, typické pre sviatok týždňov Šavuot, môžu dostať desiatky chutných podôb, vrátane (aj Židmi) obľúbených palaciniek s tvarohom či tvarohových koláčov.

„Židia, čo po stáročia žijú v našom regióne, majú vlastné špeciality, ktoré odzrkadľujú tunajšie klimatické podmienky a využívajú najtypickejšie suroviny pre naše končiny. Všetky „židovské“ jedlá sveta však majú jedno spoločné. Sú pripravené podľa prísnych pravidiel - tzv. predpisov kašrut. Sú to náboženské predpisy, ale ak sa na ne pozrieme očami odborníka na stravovanie, uvedomíme si, že sú to vlastne pravidlá racionálnej výživy. Mliečnu bielkovinu štiepia iné enzýmy ako živočíšnu. Ak teda mliečne a mäsovéholubky - holiškeš f_gogoľa produkty nekonzumujeme naraz, menej zaťažujeme organizmus. Z hľadiska dnešnej, modernej doby, je dôležitý aj to, že pri porážke zviera nesmie trpieť,“ vysvetľuje princípy židovskej kultúry stravovania Ing. Richard Duda.

A mnohé zvláštnosti zase môžu zaujať ostatných hostí, hoci aj sederová poschodová misa so šiestimi rituálnymi kulinárskymi „miňonkami“ (a nekvaseným macesom), kde každá má svoje zdôvodnenie. Alebo misa s pätnástimi druhmi ovocia a plodov, ktoré počas Nového roku stromov Tu bišvat vždy niečo konkrétne symbolizujú. Šikovný dodávateľ nemá problém ani s mišpuľami, dulami či svätojánskym chlebom, pričom jablká, hrušky, hrozno, granátové jablká, olivy, datle, figy, mandle, lieskovce, vlašské orechy, gaštany a arašidy nie sú ani v našich končinách ničím zriedkavým...

„Brázdiac Slovensko od východu na západ a zo severu na juh som postrehol, že v ponuke slovenských reštaurácií sa začínajú objavovať izraelské špeciality - falafel, šolet r_bekeš 2hummus, tahini, pita. Vtedy si uvedomím, aké dôležité je nezamieňať židovskú kuchyňu s izraelskou, ktorá je jej súčasťou. Izraelskú kuchyňu totiž v súčasnosti ovplyvňujú blízkovýchodné stravovacie návyky, cítiť v nej aj nádych jemenských a afrických gastronomických tradícií,“ predseda ÚZŽNO Ing. Richard Duda dodáva, že izraelská kuchyňa je veľmi zdravá, obľubuje čerstvú zeleninu, grilované mäso a orientálne prísady - koriander, mätu, datle či ružový olej. Nečudo, že si izraelské pochúťky nachádzajú miesto aj na jedálnych lístkoch reštaurácií v celej strednej Európe.

V ponuke tunajších reštaurácií mu však typické jedlá východoeurópskych a stredoeurópskych Židov chýbajú: „Gefilte fiš, šólet (na obr. vľavo), husacie či slepačie škvarky, gehakte leber, holiškes (na obr. vpravo hore), sladké blinces. Tajuplne znejúce názvy by určite prilákali nielen slovenskú klientelu ale aj tú izraelskú. Stovky ba až tisíce Izraelčanov totiž prichádzajú na Slovensko po stopách svojich predkov a chcú naplno preniknúť do kultúry, z ktorej sa do Izraela presťahovali. Tento fakt by sa mohol stať motiváciou najmä pre tých podnikateľov v gastronómii, ktorí sa radi inšpirujú etnokuchyňami a neboja sa inovácií.“

Soňa Hudecová-Podhorná ©

do rubriky

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Perlička je hydina do voza i do koča, teda na okrasu i do kuchyne

Už dávno platí, že hotel, penzión či výletná reštaurácia nesmú byť nudné. Aj vo chvíľach perličky h pxboddychu, jedenia či hoci aj len takého leňošenia pri káve treba dať hosťovi dosť podnetov, aby malo oko kde spočinúť. Skrátka, postarať sa o komplexný zážitok – v interiéri ale aj

 / Čítať viac

Hosť hotela sa vraj najviac teší na raňajky, obohaťte ich jelením fuetom

Poriadok a čistota na izbe. Pohodlie a harmonické prostredie. Bar otvorený celú noc, stačí len tauris zver klobásyzbehnúť výťahom. Fitness s rôznymi prístrojmi. Bazén, masáže, animácia, tenisový kurt a ďalšie športoviská. Alebo školenie mimo stereotypu firmy, večer pri krbe v cigarovom bare... Je toho veľa, na čo sa hotelový hosť môže tešiť. A predsa v prieskumoch jeho prianí

 / Čítať viac

Vinotéky musia čoraz častejšie viac s kapitolou „oranžové vína“

Víno je dnes veľmi „in“. Dokonca aj v krajinách a regiónoch, kde sa žiaden vinič neurodí a víno oranžové 3tradície velia piť celkom iné nápoje. No a tým dupľom tam, kde k obedu patrí namiesto vody pohár vína alebo kde vinári získavajú medaily jednu za druhou. Teda aj u nás.

 / Čítať viac

Stane sa Európa lídrom „udržateľnosti“ turizmu?

Ekológia, zelený program, zero waste, udržateľný rozvoj... Niežeby na tom Slovákom vôbec ekológia pxbnezáležalo, ale takýto imidž firmy či hotela v mnohých západných krajinách zaváži mnoho viac. Je veľkým lákadlom a rozhodujúcim kritériom pri výbere produktu či služby. Aj organizátori medzinárodných eventov musia svojich klientov často odpovedať na to, či miesto pre

 / Čítať viac

Informatórium

 

Hotel Club Kežmarok

club kk

Trojhviezdičkový hotel v jednom z najstarších slovenských miest – a vo východiskovom bode výletov do troch národných parkov – práve oslavuje 30 rokov. Za ten čas sa pôvodných 19 izieb rozšírilo o ďalších 16, vrátane bezbariérových. Pribudla wifi, detský kútik, v garáži je dosť miest na zaparkovanie... Najväčšou devízou je však komorná atmosféra, pre ktorú hotel vyhľadáva pobytová a s ohľadom na športovú kariéru majiteľov Gantnerovcov najmä športumilná klientela. V reštaurácií sa aj štamgasti majú vždy čím novým pokochať – v zbierke poľovníckych trofejí  sú okrem európskych už aj kúsky z Kamčatky, Afriky či Mongolska.

Mirror Hospitality Expo

carlton ext

Hotel Radisson Blu Carlton (a ďalších 15 prevádzok v Bratislave a okolí) sa stane hostiteľom 5-dňového festivalu pre profesionálov i amatérov. Predstavia sa na ňom svetové mená barmanského, kuchárskeho a someliérskeho remesla - profesionáli, pôsobiaci doma i v cudzine, ale aj zahraniční majstri varešky a šejkra. Naši barmani-juniori si zasúťažia spolu s českými, maďarskými, poľskými a rakúskymi a festival vyvrcholí národným kolom barmanskej súťaže Diageo World Class; víťaz nás bude reprezentovať na svetovom finále v Sao Paulo.

Best Hotel Properties, a.s.

river park

Tímu päťhviezdičkových bratislavských hotelov Sheraton a River Park už nevelí Branislav Kačkovič (o čom redakcii začvirikali vrabce už v marci). Hotel Sheraton v komplexe Eurovea začal viesť Peter Dandár, doterajší riaditeľ DoubleTree by Hilton**** v Košiciach. Tam si na uvoľnenú stoličku sadla Adela Zakarová, ktorá v hoteli pracuje už osem rokov. V River Parku môžu hostia stretávať – ako staronového gr - Rudolfa Križana, ktorý doteraz pôsobil v Predstavenstve BHP.
 

hotel Čerešne**** Bratislava

hotel čerešne ba-polianky

V rámci projektu Čerešne City v dúbravskej časti Polianky ponúkne ubytovanie príležitostným hosťom – na úrovni štyroch hviezdičiek – aj hotel Čerešne. Developer – ITB Development ho predstavil ako 7-poschodovú budovu s 96 izbami a siedmimi 2-izbovými apartmánmi so zatrávnenou strechou, pričom ďalšie dve podlažia nájdu miesto pod zemou. Tam sa počíta s parkovaním pre 63 áut (a 27 môže parkovať v exteriéri hotela) , ale aj s krytom pre 250 ľudí. Hoci výstavba sa začína len na jar 2023, prvých hostí plánujú Čerešne privítať už o dva roky.
 

Arkady Hof **** Stupava

arkady fof stupava 3

V jednej z bočných uličiek stupavského centra pribudol hotel so 16 izbami a 8 apartmánmi. Zrodil sa rekonštrukciou panského majera zo 17. storočia. Dnes v ňom nechýba noblesná reštaurácia, ktorej šéfuje Peter Gogaľ, sála i konferenčná miestnosť; vďaka pôvodným klenbám však hotel dýcha originálnou historickou atmosférou. V pozícii výkonného riaditeľa pôsobí Peter Hain.
 

♣ Vienna House Easy Bratislava

vienna house easy ba

Bývalý hotel Chopin*** siete Vienna International, ktorý prešiel pred rokmi premenou na koncept Vienna Easy (vrátane názvu), má už nového majiteľa. Prešiel do portfólia najväčšej hotelovej franchisingovej siete – Wyndham Hotels & Resorts, ktorý sa „skrýva“ za značkami Sheraton, Hilton, Holiday Inn, Ibis Styles, Mercure, Mövenpick, Dorint, Steigenberger, Pullman, Adagio a ďalšími v 95 krajinách. Naďalej bude však značku Vienna House prevádzkovať spoločnosť HR Group so sídlom v Berlíne, ale pod prispôsobenou značkou Vienna House by Wyndham.

♣ Crowne Plaza Bratislava

crowne plaza

Už druhý rok po sebe obhájil hotel v centre hlavného mesta ocenenie najlepší MICE hotel, ktoré udeľuje World MICE Awards aj v jednotlivých krajinách. V Česku, napríklad, bodovala Corinthia Praha, v Rakúsku Grand Hotel Wien, v Maďarsku The Ritz – Carlton Budapest. Len u našich severných susedov je ocenený Zamek Janów Podlaski mimo hlavného mesta, dokonca celkom excentricky pri ukrajinských hraniciach. Svetové MICE jednotky pôsobia v Dubaji a Katare, ale ako naj „MICE organizátor“ vo svete sa umiestnila spoločnosť Liberty Czech Republic & Slovakia DMC.
 

Lomnica***** v Tatranskej Lomnici

m_warhol 2

Po desaťročí pôsobenia v Bellevue Grand Hoteli**** S. Smokovec ukončil túto etapu pracovnej kariéry tamojší riaditeľ Ing. Miroslav Warhol. Stal sa hotelovým manažérom hotela Lomnica***** v Tatranskej Lomnici. Hotel Bellevue momentálne riadi jeho predchodca Ing. Viktor Kosmák, ktorý túto funkciu už raz prevzal v roku 2011 po odchode Ing. Jany Gantnerovej. Neskôr sa stal poslancom mestského zastupiteľstva. 

MenJu Bratislava

menjú ba

V reštaurácii hotela Aston v Bratislave zavial nový vietor. Prenajali si ju slovenskí top šéfkuchári – Martin Korbelič a Tomáš Sika a nazvali ju MenJu. Dostala aj nový outfit v duchu trendu neformálnosti, vzdušnosti a prirodzených materiálov. Zmenili aj slovenský zvyk nechávať reštauráciu stále otvorenú a svojich hostí vítajú len počas pracovných dní do 14.30. Aj keď otvorili už koncom jesene, na horeca scénu sa uviedli najmä otváracou večerou Zimného festivalu jedla.
 

Eck Restaurant Devín

eck restaurant devín h-i

Zážitkovú gastronómiu hlavného mesta plánuje posunúť vpred nový Eck Restaurant v Devíne. Majiteľ Patrik Tkáč do kuchyne povolal Daniela Tillingera, ktorý sa tak na Slovensko vrátil po rokoch pôsobenia v Belgicku, Veľkej Británii a Rakúsku. Reštaurácia s kapacitou 34 hostí a salónikom pre ďalších desať, funguje len večer a rezervačným spôsobom. V podzemí našla svoje miesto vínna pivnica, pre začiatok s ôsmimi tisíckami vín. Mimochodom, názov reštaurácie má korene v prastarom názve tamojšieho miesta – Gold Eck, teda zlatý roh.

Poprad*** v Poprade

hotel poprad pp

Jeden z tradičných a „nostalgických“ hotelov v meste pod Tatrami zatvoril v októbri svoje brány. A tak 144 lôžok a prísteliek ostáva stále prázdnych. Rovnako ako konferenčná miestnosť, salón, tri menšie salóniky a príjemná reštaurácia pre 100 ľudí. Na penzión pre starších sa má premeniť aj hotel Gerlach, smutne známy mafiánskou likvidáciou policajta v 90-tych rokoch.

Grandhotel**** Starý Smokovec

grandhotel ss ext zima

K doterajším apartmánom, „venovaným“ známym osobnostiam, pribudli nedávno apartmány detského spisovateľa Daniela Heviera a českého herca Miroslava Donutila. Hotel začal túto tradíciu na jeseň 2018, kedy pokrstil izby kráľa komédie Vlastu Buriana, českej športovej legendy Emila Zátopka a slovenskej uznávanej herečky Milky Vášáryovej (ktorá si o tamojšie dvere buchla pomyselné šampanské osobne). Neskôr hotel pripravil aj apartmán českej slávice Lucie Bílej.

♣ OOCR Region Liptov

liptov bača

Oslavuje 10 rokov po tom, čo nadviazala na predošlý Klaster Liptov. Za ten čas získala štátnu dotáciu 10,2 mil. € a samosprávy vybrali na dani z ubytovania 11 mil. €. Rok 2019 prekonal rekord – 2 milióny prenocovaní. Podpisuje sa pod to bezplatná preprava skibusmi, značka Liptovské droby s pečiatkou ochrany EU, projekt Nepoznaný Liptov či podujatie ZA7HORAMI, náučné chodníky, infraštruktúra pre cyklistov - 60 kusov cyklomobiliáru i 30 elektronabíjacích staníc. Aj vďaka nim sa Liptov stal celoročne príťažlivou destináciou s potenciálom opäť po pandémii „číselne rásť“.
 

rezort Salamandra HHT

m_majtánová

Znalec vie dešifrovať, že sídlo (aj rovnomenného hotela) je Horný Hodrušský tajch. Stal sa služobným domovom Michaely Majtánovej, ktorá na Horehronie prišla z hotela Devín. "Mojim cieľom a zároveň výzvou v najbližšom období je stabilizovať hotelový personál a poskytnúť našim zamestnancom čo najlepšie zázemie pre ich fungovanie. Len spokojní zamestnanci totiž dokážu hosťom prinášať kvalitné služby a zážitky na najvyššej úrovni," hovorí o filozofii najbližšieho obdobia .
 

Choice Hotels a Radisson Hotels

choice hotels logo

Tesne pred polovicou júna sa americká sieť so 600 000 posteľami v 41 krajinách, založená v roku 1939, rozhodla kúpiť americkú časť spoločnosti Radisson Hotels. Tá je dokonca o 30 rokov staršia a zrodila sa v Minneapolise. Prevod dosiahne výšku 675 mil USD. Na Slovensku je kupec zastúpený značkou Clarion a Mamaison, do odkúpenej siete patrí hotel Radisson Blu Carlton a Park Inn by Radisson Danube – všetky v Bratislave. Tých sa však zmeny netýkajú.
 

♣ Wellness hotel Borovica**** Štrbské Pleso

čašník olex pecerytsia

Víťazstvo v 1. ročníku Taste of Tatry cup – Prosecco race, teda v behu čašníkov s proseccom na tácke, putovali do wellness hotela Borovica čašníkovi Olexandrovi Pecerytsiovi z Ukrajiny. Na Slovensku žije už päť rokov a vyštudoval tu tatranskú hotelovú akadémiu. Prvú cenu – 3-dňový pobyt v oblasti Prosecco – mu pomohla v konkurencii 29 kolegov z rôznych reštaurácií a hotelov získať nielen „rýchlosť nôh“ na 1,3–kilometrovej trati s povinnými gastropointmi, ale najmä šikovnosť a stratégia.

♣ DoubleTree by Hilton Bratislava****

p_ďurčeková 3 

Od 1. júna sa stala generálnou riaditeľkou hotela Petra Ďurčeková. Prichádza z hotela Pod lipou v Modre-Harmónii. „Chcem pokračovať v dobre nastavenom statuse mestského biznis hotela. Na niektoré služby sa pozriem z nadhľadu a budem hľadať tvorivé vylepšenia.“ Počas covidu sa tak stala v poradí už treťou najvyššou manažérkou tohto bratislavského hotela a jeho reštaurácie Toscana.

♣ Kaštieľ Turčianska Štiavnička

kaštieľ turč štiavnička apart

Spustnutý Révayovský kaštieľ zo 16. storočia sa pod taktovkou nového majiteľa - stavebnej spoločnosti Ismont mení na hotelový rezort. Zároveň pri kaštieli vyrastú budovy s apartmánmi, ktoré si záujemcovia môžu natrvalo kúpiť. Vyhovieť pamiatkarom znamená 9-miliónovú investíciu, v nej je zahrnuté okrem obnovy kaštieľa aj vybudovanie oranžerie, udržiavanie jaskýň či starostlivosť o tisícku stromov zámockého parku.


čím žila horeca scéna v upynulých rokoch
 

2013 – 2023 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok