Horúca linka

Už ste vyhodili plastové obaly?

Zelený program, triedenie odpadu, recyklácia, udržateľnosť, zero waste... tieto pojmy si už začala osvojovať aj slovenská hotelová a reštauračná sféra. O to viac, že v hre je definitívny koniec používania jednorazových plastových pomôcok a obalov.
Každý hotel, penzión, reštaurácia či cateringová firma je však „inde“. Inak sa správa eco friendly hotel Dália v Košiciach, ktorý má ekológiu už vo svojom prívlastku a inak hotel, ktorý plastové poháre hsa ňou zaoberá len teraz na základe legislatívnych nariadení. Ale aj v závislosti od toho, či ekologická stránka služieb zaujíma aj jeho hostí, prípadne je jednou z kritérií výberu a voľby zariadenia.

Znížiť terajších vyše 65 percent odpadu na skládkach na 10 percent do roku 2035 – ako Slovensku velí Európska únia - sa v Grandhoteli Praha Tatranská Lomnica podľa riaditeľa Jaroslava Jedličku snažia vďaka kompostovateľným a rýchlo sa rozkladajúcim slamkám, pohárom, jednorazovým príborom, vreckám do košov na izbách: „Zrušili sme balenie županov do igelitových vreciek, všade prechádzame na väčšie dávkovače namiesto malých.“

Dobrou myšlienkou prispievajú k ochrane životného prostredia Vysokých Tatier aj v Horskom hoteli Sliezsky dom v Tatranskej Polianke v spolupráci so spoločnosťou Heineken. „V tejtogh praha ext leto sezóne si hostia vychutnali projekt „najvyššie položené tankové pivo na Slovensku“ s peknými zálohovanými pohármi namiesto jednorazových plastových či papierových,“ tešil sa hotelový manažér Peter Andráš a pridáva aj informáciu o účasti hostí na separovaní plastového odpadu priamo na izbách – prostredníctvom samostatných malých košov pre plast a pre ostatný odpad. sliezsky dom gerlach

V Grand hoteli Bellevue v Hornom Smokovci prechádzajú na používanie slamiek z tvrdeného papiera. Počas grilovačiek už hostia testovali tzv. jedlý riad z otrubového šrotu. Podľa marketingovej a sales manažérky Lenky Bolcárovej sa rozhodli pre „take away“ obaly z cukrovej trstiny, ktoré nezaťažujú životné prostredie a ľahko sa rozkladajú.
„Na izbách hosť nenájde malú hotelovú kozmetiku, ale veľké dávkovače. Kozmetické balíčky sú vyrobené z papiera, toaletný papier i perá z recyklovaného papiera,“ riaditeľ Miroslav Warhol tvrdí, že možností na zero waste je veľa, najmä v kuchyni pri používaní väčších ekologických balení, „základom je „chcieť“ a my chceme!“. Ekologický rukopis nesú aj bellevue extvlastné hotelové úle, vďaka ktorým mohli hostia už počas tohtoročnej Veľkej noci vychutnávať tatranský med.

Pension & Restaurant Meridiana v Bojniciach si „zelený program“ osvojil už dávnejšie. Prešli na papierové obaly, slamky z bio plastu tiež nahradia papierové. Mimochodom, označenie bio plast znamená, že je kompostovateľný alebo biologicky odbúrateľný. Prevádzkar Michal Gatial spomína, že kompost sa dá využiť vo vlastnom skleníku, kde si plánujú dopestovať bylinky a koreniny, ale aj pri udržiavaní zelenej záhrady, živého plotu zo stromčekov a kameňov či v jazierku. “Pri nákupe zeleniny a ovocia nepoužívame jednorazové plastové vrecká, ale škatule, ktoré sa dajú použiť opätovne v reštaurácii na uskladnenie tovaru. No a čistíme výlučne bio prostriedkami.“ meridiana boj jazierko

Avšak pohľad, že sa len stačí rozhodnúť pre ekologickejšie pomôcky a balenia, by bol veľmi zjednodušený. Používanie nových materiálov naráža totiž občas na ich diskutabilnú kvalitu i na ekonomiku. „Zatiaľ sme nenahradili všetky tradičné plastové pomôcky a komponenty. Aj populárne trstinové obaly na jedlo treba dôkladne testovať. Hostia sa sťažovali, že sa im jedlo vylieva a obaly sa premáčajú,“ riaditeľka hotela Mikado v Nitre Anna Labošová spomína aj cenu ekologického balenia, ktoré vychádza približne o 20 až 30 centov drahšie. A pokiaľ ide o zero waste, aj mikado extodborníci upozorňujú, že ho nikdy nedosiahneme, len sa budeme k nemu približovať... V kuchyni, napríklad, využívaním odrezkov zeleniny a kostí do vývarov či omáčok, nátierok, aspikov... ako to robia aj v reštaurácii Rouge v hoteli Mikado. „Samozrejme, v rámci možností separujeme, dávame možnosť hosťom zvoliť si pranie uterákov i výmenu posteľnej bielizne. Pri čistení používame handričky, ktoré nepotrebujú žiadnu chemikáliu. Ale už pri výstavbe hotela sme zachránili niekoľko 50-ročných stromov a aj teraz sadíme stromy, kvety a kríky,“ hovorí o nitrianskom príspevku k ochrane životného prostredia A. Labošová.
shp ©

späť

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Ako „nakopnúť“ svojich kuchárov?

Rutina, stereotyp, priveľké ego či primalé skúsenosti, žiadna fantázia, nedostatok motivácie a ambícií, túžby napredovať,,, a už srdce domu, teda kuchyňa, tepe v čoraz pomalšom a nudnejšom rytme. Hostia kritizujú, sťažujú sa, ale predovšetkým vám odchádzajú na jedlo inam. Peniažky sa zbohdarma kotúľajú preč... A tak sa skúsený hotelier alebo manažér reštaurácie stará aj o občasné „výjazdy“ majstrov varešky ku konkurencii. Pozrieť sa na kulinárske nápady iných – od konceptu reštaurácie cez zostavenie jedálnych lístkov až po konečné aranžmán jedla a, samozrejme, úroveň obsluhy. Ja viem, náklady... najmä keď tam nechcete poslať len šéfkuchára, ale celý tím. A tak vám poradím ôsmy ročník Zimného festivalu

 / Čítať viac

Informatórium

Hotel*** Sorea SNP

sorea snp dd ext

Pri hoteli v Demänovskej Doline vyrástol wellness Euphoria s bazénmi a vodnými atrakciami pre dospelých i deti, s parnou aromasaunou, infrasaunou carbo a dvoma suchými saunami , Kneippovým šliapacím kúpeľom, hydromasážnou vaňou, rôznymi druhmi masáží a ďalších procedúr i s fittness centrom.

 

Hotel FIS Jasná****

fis jasná ext zima 2 

Už štvrtý raz po sebe sa v celosvetovej súťaži World Ski Awards stal najlepším lyžiarskym boutique hotelom na Slovensku. Riaditeľku Luciu Švecovú teší, že sa tak ocitol „v jednom vreci“ s najlepším lyžiarskym hotelom Stein Eriksen Lodge Deer Valley v Spojených štátoch a najlepším butikovým hotelom Ki Niseko v Japonsku- Jeho atraktivitu zvyšuje aj fakt, že je najvyššie položeným hotelom v stredisku Jasná, tiež oceneným v tejto prestížnej súťaži.
 

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2020 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok