Horúca linka

Čím prekvapila piatková Pravda? Mágiou kruhu (palaciniek & spol.)

Už vyše šestnásť rokov sa čitatelia denníka tešia na piatkovú prílohu plnú receptov a gastronomických nápadov. Odkedy v nej varia šéfkuchári zvučného mena (svojho i reštaurácie, ktorú zastupujú), prináša inšpiráciu aj pre profesionálnu gastronómiu. Nemala by chýbať v varecha 24-19 palacinkovo-plackováknižnej polici žiadnej kuchyne, kuchára, šéfkuchára či F&B manažéra.
                        ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠
Veru sa o ne pobijeme. Francúzi o výnimočnosť svojich crêpes, Američania o chute pancakes, v Rusku o tradície blín, ľudia v Etiópii a Eritrei o „injera“, a juhovýchodná Ázia zase oboboty logo „serabi“... A samozrejme my Slováci o svoje palacinky. Stačí sa pozrieť do sladkej kapitoly jedálnych lístkov a nik neostane na pochybách, že v kombinácii s džemom, tvarohom či čokoládou ich považujeme za národnú maškrtu. No a k tomu naše milované placky a haruľa, lokše mastené i s pečeňovou plnkou, lievance s malinovou penou, langoše s cesnakom, ktoré by lingvista nazval osúchom, posúchom, podplamenníkom čiboboty - diviaky postružníkom... Skrátka, mágia kruhu neobchádza ani tunajšie kuchyne. A tak sa ňou v piatok 14. júna zaoberala aj gastropríloha Pravdy. Hlavným čarodejníkom a mágom sa v nej stal hotel Boboty*** vo Vrátnej doline, pričom kúzelnícku varešku vzal do ruky tamojší šéfkuchár Juraj Bende.

„Vyznávači mágie považujú kruh za symbolboboty - ovce dokonalosti, večnosti a neustálej obnovy. Veď aj obilná placka, ako predchodca najdokonalejšej potraviny – chleba, vznikla už v pradávnych dobách a stala sa základom stravovania človeka,“ Juraj k tomu dodáva, že mágia kruhu je v gastronómii naozaj „doma“. Majstri varešky ju radi pretvárajú do podoby palaciniek, placiek, lievancov, osúchov, lokší či langošov, na slané i sladké, mäsité i bezmäsité spôsoby. „Ich kruhová línia nemusí byť geometricky dokonalá. Najdôležitejšie je, aby dobre chutili. Pritom fantázii sa medze nekladú. Stačia kvalitné suroviny a cit pre zladenie chutí a originálna dobrota je rýchlo na stole.“ Napríklad, v podobe

cuketovo-mrkvových placôčok so strateným vajíčkom
palacinkovej torty s citrónovo-pomarančovým krémom
boboty bazénlokší s čokoládovou omáčkou a marinovanou hruškou
obloženého langoša s bylinkovým dresingom
lievancov z bielkovej peny s malinovým prelivom
polentových koliesok so syrom a žihľavovým pestom
citrusových palaciniek s lososovou plnkou
zemiakových placiek s cibuľovým džemom
lokší s karamelizovanými gaštanmi a gaštanovou penouboboty rešt

ktoré Juraj pripravil do gastroprílohy Pravdy. Hotel Boboty v nej nie je žiadnym nováčikom a v uplynulých rokoch sa predstavil aj v téme Hostina z lesa či Poklady Horného Považia. Aj tieto dve témy tvoria spolu s dnešnou palacinkovo-plackovou dokonalý kruh kulinárskej mágie. Veď suroviny z lesa (i potoka) a tradičné horno-považské zemiaky, kukurica , kapusta, bryndza či tvaroh si práve s plackami, lokšami a palacinkami veľmi dobre rozumejú. Z kuchyne hotela Boboty stačí natiahnuť ruku a kuchár v nej hneď drží čerstvé mliečne a syrové výrobky, ale vďaka vlastnej hotelovej obore boboty izbas celoročným chovom diviakov aj mäsko z lesa, bylinky, huby či drobné ovocie... 

„Vieme tak nadviazať na tradície našich prababičiek, ktoré vedeli z jednoduchých surovín vyčarovať neskutočne dobrú „baštu“. Bez umelých potravín a polotovarov, bez zmesí korenia, é-čiek a chémie,“ podľa Juraja však musí dnešný tanier splniť aj ďalšie kritérium - pekný, šmrncovný dizajn. Aj pri „kruhových boboty biliarddobrotách“ to oceňujú nielen rodiny s deťmi, dvojice, seniori, oslávenci, svadobní hostia... skrátka individuálni klienti, ale aj firmy a spoločnosti. Podávajú si tam pomyselné kľučky, veď hotel vedie v regióne nielen čo do ubytovacej kapacity –160 lôžok, ale aj reštauračnou a kongresovou kapacitou. 

Palacinky & spol. sa nepovažujú za potraviny s najnižšou energetickou hodnotou a predovšetkým hostia v sukni sa na ne pred letnou „vyzliekajúcou“ sezónou pozerajú nanajvýš podozrievavo. Riaditeľ hotela s vyše 50-ročnou tradíciou  Ing. Jozef Bystrický však zdôrazňuje, že vo Vrátnej doline takúto dobrotu ľahko vybehajú, vyprechádzajú, v zime vylyžujú, vysaunujú, vyplávajú v hotelovom bazéne s teplotou 29 °C či nechajú telo dôkladne vymasírovať…. „Kalórieboboty ext noc pomáhajú spáliť aj dve bowlingové dráhy, splav Váhu i Oravy, zjazd z hotela pod sochu Jánošíka v Terchovej na profi kolobežkách, tanec pri muzike počas Terchovského večera, turistika od kabínkovej lanovky na Chleb, bicyklovanie v lokalite Paseky po cyklotrasách, ktoré otvárame už v polovici júna. No a detičky sa „vybláznia“ no novučičkých ihriskách nielen v areáli nášho hotela, ale aj v stredisku Vrátna Malá Fatra.“

Kruhové dobroty od Jurka Bendeho im budú chutiť aspoň tak, ako ovčím a kozím rodinkám šťavnatá letná tráva v okolí hotela. Od rána do večera spiežovcami hrajú hosťom k raňajkám, obedu i večeri…
shp ©späť

Editoriál

Milí hotelieri a manažéri reštaurácii,

sonamožno vlastne ani netušíte, ako ste sa zrazu ocitli na stránke e-nšpirácií pre hotelový a reštauračný biznis. Skrátka, „vyššia moc“ to tak zariadila. Možno sa už nemohla pozerať na to, ako sa pomaly ale isto zamotávate do siete tzv. prevádzkovej slepoty. Ako denne riešite tisíc stále rovnakých problémov a ďalších tisíc, ktoré sa vynorili celkom nečakane a znenazdajky.

Pritom vám nemôžu neuniknúť novinky, ktoré sa v tomto biznise objavili – v prilákaní hosťa, v trendoch, smerovaní a úspechoch konkurencie. Veľmi dobre vás poznám. Však s mnohými som sa ako mediálna manažérka Zväzu hotelov a reštaurácií SR i ako novinárka, zaoberajúca sa dlhé roky hotelierstvom, cestovným ruchom a gastronómiou, stretávala. Osobne, telefonicky i mailami pod vlastnou „hlavičkou“.

Aj medzi hoteliermi – tak ako v každej inej brandži – sa nájdu ľudia, ktorí už „všetko vedia“, alebo lepšie povedané, nič už nepotrebujú vedieť. Ja ale za tie roky viem, že ich hviezdne pocity nemôžu byť viac vzdialené pravde... A že ich kariéra to napokon dokazuje.

Omnoho viac je ale tých, čo sa potešia každej novej informácii, čo chcú byť stále „na pulze dňa“ čo každý nový podnet dokážu premeniť na tvorivú inšpiráciu. Teda v prípade tejto stránky na e-nšpiráciu.

V mene hosťa ďakujem, že existujú a krôčulinkom ku krôčulinku posúvajú Slovensko na mape destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť a ktorým sa svetové trendy hotelierstva a gastronómie nevyhýbajú.

Vaša

Soňa Hudecová-Podhorná

 

Ja som Lipták, kto je viac? Nuž hosť, čo sa zaslúžil o 1,8 mil prenocovaní!

 Región Liptov pred rokom oslavoval 4,5-percentný nárast obsadenosti, takže Vysokým Tatrám šliape pomaly na päty. Čísla za minulý rok ho potešili ešte viac; počet prenocovaní totiž medziročne podrástol až o 6,67 percent na 1 719 368 a počet návštevníkov „vyskočil“ až o 7,75 percent. Zaslúžili sa o to aj zahraniční návštevníci; prišlo ich o trochu viac než rok predtým. Aj keď najvyšší podiel - 65 percent stále patrí Slovákom.

15. 3. 2019 / Čítať viac

Dávate si pozor na neplatičov? V tomto roku ich bude viac.

Stačí zopár neplatičov a už to ide ako lavína. Neplatia vám, nuž ani vy nemáte z čoho zaplatiť dodávateľov tovaru, insourcované a servisné služby, mzdy zamestnancov, dane a poplatky... A nielen to. Zlý chýr sa po malom Slovensku roznesie veľmi rýchlo. Každá event agentúra, každá firma sa bojí organizovať podujatie v zariadení, ktorému hrozí nedostatok kvalitných potravín či fungujúcej konferenčnej techniky. Veď dodávatelia kašlú na vašu druhotnú platobnú neschopnosť a jednoducho sa vám oblúkom vyhnú.

tomto roku to bude horšie a vám neostane nič iné, len si vašich klientov viac preverovať a celkovo neplateniu predchádzať. Radšej objednávku oželieť, než s ňou mať náklady a potom

18. 2. 2019 / Čítať viac

Už zháňate ľudí so znalosťou čínštiny?

Anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky, taliansky ... žiadna jazyková znalosť vašich zamestnancov nie je na zahodenie. Zdá sa však, že na popredné miesta sa prebojuje aj čínština. Podľa štatistiky Bratislava Tourist Board-u sa totiž v roku 2018 stali najpočetnejšou skupinou návštevníkov hlavného mesta práve obyvatelia krajiny draka.

„Vnímame ich dlhodobo stúpajúci záujem o Bratislavu, pričom medziročne ich návštevy vzrástli o takmer 24 percent. Preto spolupráca s touroperátormi, cielená propagácia

20. 12. 2018 / Čítať viac

Aj vy hľadáte personál ako povestnú ihlu v kope sena ?

Za deviatimi horami a deviatim dolinami... rozprestierala sa krajina zvaná Slovensko. Občas sa v nej nelogicky piesok lial a voda sypala (keď poslanci schvaľovali a ministerstvá navrhovali šibnuté legislatívne zmeny, rozšírenia zákonov a vyhlášok, košatenie pravidiel...).

No a ako to býva v mnohých príbehoch, aj tu občas stál v poli zámoček. Teda niekedy zámoček, inokedy business hotel, rezort, penzión, reštaurácia. A vo dverách človek v obleku alebo kostýmčeku, čo lákal okoloidúcich. Nie však hostí, čo by prišli hlavu zložiť na posteľ pod baldachýnom či plazmovou obrazovkou alebo zasadli za stôl k dobrému obedu. Lákali zamestnancov, čašníkov, kuchárov, chyžné, recepčných... do práce jednoduchej i zložitej,

 / Čítať viac

Informatórium

Vienna House Easy*** Bratislava

vienna house easy ba

Po krátkom pôsobení Rumuna Georga Rosu v riaditeľskej pozícii sa na toto miesto vrátila Lucia Arbetová. Výzvu oživiť ruch v obnovenom hoteli neďaleko letiska prijala po tom, čo Vienna House Dvořák**** v Karlových Varoch kúpili iní vlastníci. Ten totiž – v rámci „vnútorných pohybov“ rakúskej siete - riadila od júna 2016.
 

♣ Liptovská hviezda

liptovská hviezda 18
Do tohto ročníka „mystery shopping“ sa zapojilo 14 reštaurácií a 5 kaviarní z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Demänovskej Doliny. Organizácia Region Liptov pritom oslovila 67 zariadení; z nich si však menej než tretina trúfla nechať preveriť kvalitu svojich služieb. Tentoraz však nezávislá spoločnosť hodnotí prevádzky až dvakrát – v zimnej a potom v letnej sezóne.

♣ Greenfood Restaurant Senec

greenfood pekáreň 2 

Značka sa presťahovala z Ratnoviec do rodného mesta jedného z majiteľov – Tibora Samaranského (vpr.). Spolu s Martinom Maslančíkom ju však z reštauračnej gastronómie pretransformovali na pekáreň, zaoberajúcu sa najmä kváskovým chlebom. K pôvodným siedmim druhom napr. pohánkovému, špaldovému alebo chlebu z pivného sladu., postupne pribúdajú ďalšie. Klasická gastronómia má momentálne podobu cateringu a poradenstva.
 

♣ International**** Veľká Lomnica

international vl bež trate

Z podtatranského golfového hotela pri areáli Black Stork sa v tomto ročnom období stáva lyžiarsky. V tejto zimnej sezóne však upravila a udržiava spoločnosť Golf International vyše 10 km bežeckých tratí ešte skôr než zvyčajne – už od Vianoc. Hostia – rekreační bežkári na ne majú bezplatný vstup. Trate sa stanú aj dejiskom tradičných februárových bežkárskych pretekov či Balónovej fiesty.

Grand hotel Bellevue**** V.Tatry

bellevue tatry - m_warhol 

Predošlého riaditeľa Viktora Kosmáka, ktorý vo funkcii pôsobil od roku 2011 a teraz zasadne v mestskom zastupiteľstve, nahradil Miroslav Warhol. Po práci v zahraničí na pozícii F&B managera sa šesť rokov staral o „sales“ hotela Bellevue. Plánuje pokračovať v rekonštrukcii izieb, rozšírení wellness centra o detský bazén i priestor balneo.

Thuries Academy

img_6313

Juraj Hruška, Vojto Artz, Jaroslav Hladík... a ďalších 150 slovenských kuchárov sa už môže pochváliť certifikátom Thuries Academy. Škola pre profesionálov otvorila už svoj 12. ročník – v kategóriách A, B, ale už aj C je . Zamestnávatelia z radov hotelov i reštaurácií oceňujú, že sa im tak s malými nákladmi vracia nielen majster modernejšej a zdravšej gastronómie, ale aj s efektívnejším prístupom k využitiu surovín a filozofiou zero waste i vyššou produktivitou práce.


Čo sa udialo v minulých rokoch


 

2013 – 2019 © Hotelovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok